Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
24/06/2020 - 18:45

Muszynka: wymazy pobrano od 120 osób. Jakie będą wyniki?

W Muszynce, niewielkiej miejscowości w gminie Krynica Zdrój od 120 mieszkańców tej miejscowości i sąsiedniego Tylicza zostały dzisiaj pobrane wymazy do badań pod kątem koronawirusa. Są to osoby, które uczestniczyły w Boże Ciało w mszy świętej odprawionej o godz. 10 oraz w nabożeństwie następnego dnia, które odbyło się o godz. 16.30 w kościele w Muszynce.

W obu tych mszach w kościele w Muszynce uczestniczyła osoba, u której zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem.

Akcję pobierania wymazów zorganizował powiatowy inspektor sanitarny w Nowym Sączu we współpracy z małopolskim Sanepidem.

Czytaj także: Operacja Tylicz: wymazy od mieszkańców pobrane. Ale to nie koniec

Przeprowadzono ją dzisiaj na boisku sportowym w Muszynce. Wyglądała ona podobnie do tej, jaka była przeprowadzona kilka dni temu w Tyliczu.

Dzisiaj do Muszynki przyjechały dwie karetki, a wymazy pobierały dwa zespoły wymazowe.

Podobnie, jak w Tyliczu w akcję zaangażowali się strażacy z tylickiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

- Wszystko zostało tak zorganizowane, aby pobieranie wymazów od mieszkańców przebiegło szybko i sprawnie, no i oczywiście z zachowaniem obowiązujących rygorów sanitarnych – mówi Michał Kieblesz, prezes OSP Tylicz, który wspólnie z kolegami czuwał nad przeprowadzeniem dzisiejszych wymazów.  – Młodsze osoby podchodziły w odpowiednich odstępach do pracujących zespołów wymazowych, natomiast osoby starsze podjeżdżały do ustawionego namiotu samochodami.

Czytaj także: Muszynka: Wierni zgłaszają się do Sanepidu. Na wymazy

Nad przebiegiem tej akcji czuwał także przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Sączu oraz policja.

Pobieranie wymazów rozpoczęło się o godz. 11, a zakończyło o godz. 13.

- Dzisiaj zespoły wymazowe pobrały wymazy od 120 mieszkańców, którzy uczestniczyli we wskazanych mszach - mówi Mateusz Wójcik, powiatowy inspektor sanitarny w Nowym Sączu. – Wyniki powinny być znane najdalej do 48 godzin. Po zakończeniu badań miejsce, w których były przeprowadzane badania zostało zdezynfekowane.

Przypomnijmy, że identyczne badania 18 czerwca zostały przeprowadzone w sąsiednim Tyliczu.

Badanie przeszło 80 osób-uczestników mszy w Boże Ciało w tamtejszym kościele parafialnym.

Jak już pisaliśmy, decyzją Sanepidu kościół parafialny w Tyliczu mógł być otwarty już w ostatnią niedzielę, a z księży posługujących w tej parafii służby sanitarno-epidemiologiczne zdjęły kwarantannę.

- Wyniki badania wykazały, że żadna z osób, od których w Tyliczu został pobrany wymaz nie jest zakażona koronawirusem – dodaje powiatowy inspektor sanitarny w Nowym Sączu. – Były to osoby, które deklarowały, że były na nabożeństwie, w którym brała wtedy udział zakażona osoba. Nie doszło do zakażenia podczas mszy w Boże Ciało. Bardzo się cieszymy. Oznacza to, że nie doszło do transmisji wirusa. Osoby te po uzyskaniu wyniku badania zostały zwolnione z kwarantanny.

[email protected], fot. OSP Tylicz.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)