Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 lipca. Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
13/01/2020 - 07:15

Mury pną się w górę. Na taką inwestycję region czekał od lat [ZDJĘCIA]

Mieszkańców regionu, którzy zaliczani są już do grona seniorów jest coraz więcej. Kiedy zaczynają chorować to zazwyczaj potrzebują specjalistycznego leczenia i opieki Jedno i drugie zapewniają między innymi oddziały geriatryczne. Tych jest, niestety, jak na lekarstwo. Nowoczesne centrum leczenia osób w podeszłym wieku jest budowane obecnie przy szpitalu w Limanowej.

Dla nikogo nie jest chyba tajemnicą, że społeczeństwo się starzeje i wszelkie usługi dla seniorów, w tym medyczne będą coraz bardziej potrzebne. Seniorzy wymagają zazwyczaj kompleksowego leczenia, bo niejednokrotnie cierpią na choroby współistniejące.

W tym roku ruszyła na terenie limanowskiego szpitala budowa nowoczesnego Centrum Leczenia Osób w Podeszłym Wieku. Ma być gotowe w przyszłym roku. Termin zakończenia inwestycji określono na 31 marca 2021 roku.

Czytaj także: Ból i cierpienie nie do opisania. Tutaj chorzy na EB uzyskają pomoc?

- Budujemy to nowoczesne centrum, bo to konieczność – mówi Marcin Radzięta, dyrektor limanowskiego szpitala. – Centrum, czyli oddział geriatryczny jest wznoszone nad szpitalnym blokiem operacyjnym. Zostaną tam dobudowane dwa piętra. Inwestycję realizuje konsorcjum firm.

Szef limanowskiego szpitala jest zadowolony z postępu prac. Są realizowane zgodnie z harmonogramem.

- Wszystko idzie zgodnie z planem – dodaje. – Jestem przekonany, że pierwszych pacjentów przyjmiemy w przyszłym roku.

Dyrektor Radzięta jest przekonany, że uruchomienie wspomnianego centrum odciąży przede wszystkim oddział wewnętrzny. To tam w dużej mierze trafiają chorzy seniorzy, którzy muszą być hospitalizowani w limanowskim szpitalu.

- Posiadamy 50 łóżek internistycznych – mówi nasz rozmówca. – Są takie okresy, że siedemdziesiąt procent z nich zajmują chorzy należący już do grupy społecznej – senioralnej.

Centrum Leczenia Osób w Podeszłym Wieku będzie dysponowało 64 łóżkami. Ponadto będzie w nim funkcjonowała poradnia geriatryczna, gdzie pacjenci będą konsultowani, będą także sale do rehabilitacji, fizjoterapii i kinezyterapii.

Czytaj także: Prezent dla szpitala już jest. Korzystać będą z niego pacjenci! [ZDJĘCIA]

Pacjenci oddziału będą mieli również do dyspozycji specjalistyczny sprzęt, w tym m.in.  tomograf oraz rezonans magnetyczny.

- Ponadto chcielibyśmy także świadczyć komercyjnie usługę wytchnieniową. Co to takiego? Limanowski szpital zapewni kompleksową opiekę osobom starszym, których rodziny będą chciały przez kilka dni odpocząć, albo gdzieś wyjechać, czy zrobić w mieszkaniu niezbędny remont.

Szpital chce zapewnić opiekę pacjentom z Limanowej i tamtejszego powiatu, ale nie zamyka drzwi pacjentom z innych powiatów, oczywiście jeśli na oddziale będą wolne miejsca.

Budowa centrum geriatrycznego pochłonie około 13,5 mln złotych.

- 3,5 mln złotych jest to wkład własny. Są to środki, które zabezpieczył Zarząd powiatu limanowskiego, a 10 mln złotych to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – wyjaśnia dyrektor Radzięta.

[email protected], fot. Szpital w Limanowej.

Dla nikogo nie jest chyba tajemnicą, że społeczeństwo się starzeje i wszelkie usługi dla seniorów, w tym medyczne będą coraz bardziej potrzebne.
Mieszkańców regionu, którzy zaliczani są już do grona seniorów jest coraz więcej. Kiedy zaczynają chorować to zazwyczaj potrzebują specjalistycznego leczenia i opieki Jedno i drugie zapewniają między innymi oddziały geriatryczne. Tych jest, niestety, jak na lekarstwo. Nowoczesne centrum leczenia osób w podeszłym wieku jest budowane obecnie przy szpitalu w Limanowej.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)