Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
01/02/2021 - 19:55

Miesiąc szczepień za nami. Pierwsze podsumowania i plany

Minął już miesiąc, odkąd w Polsce rozpoczęły się szczepienia personelu medycznego w szpitalach węzłowych i pierwszy tydzień szczepień populacyjnych. Ten okres podsumował dzisiaj minister Michał Dworczyk, podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

- Razem udało się wykonać ponad 1 176 000 szczepień, w tym ponad 976 tys. szczepień 1. dawką. A już ponad 200 tys. Polaków zaszczepionych jest dwoma dawkami – mówił minister Dworczyk. - Jutro przekroczymy milion osób zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki. Stałoby się to wcześniej, ale mamy taką a nie inną sytuację ze względu na opóźnienia i zmniejszanie dostaw przez producentów.

Szef kancelarii premiera, koordynator Narodowego Programu Szczepień podał także liczbę dawek szczepionki, które zostały w tym okresie zutylizowane. Jest to niecałe trzy tysiące dawek szczepionki. Do Sanepidu zostało zgłoszonych 871 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Minister Dworczyk stwierdził jest to stosunkowo niski poziom.

Pierwszy milion osób zaszczepionych pierwszą dawką wpisuje się, jak zaznaczył minister w Narodowy Program Szczepień i harmonogram, który zakłada, że do końca pierwszego kwartału zostanie zaszczepionych 3 mln Polaków.

- Pomimo problemów z terminami i rozmiarami dostaw czy wprowadzanymi zmianami, nasza konserwatywna polityka realizacji Narodowego Programu Szczepień spowodowała, że mogliśmy wywiązać się z deklaracji - około milion osób szczepionych miesięcznie – dodał.

Koordynator Narodowego Programu Szczepień powiedział, że ostrożnie mówi o liczbach. Według deklaracji do końca marca Polska miała otrzymać ponad 9 mln dawek, a otrzyma ich jedynie ponad 6 mln.

- To się może jeszcze oczywiście zmieniać – stwierdził minister Dworczyk.

Do tej pory, jak wynika z przytaczanych dzisiaj danych zaszczepiono już 94 proc. lekarzy w Polsce i ponad 80 proc. pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Minister dodał, że rząd dołoży starań, aby jak najszybciej dokończyć szczepienia personelu medycznego z tzw. grupy 0. Wyraził nadzieję, że uda się to jeszcze w tym miesiącu.

Minister Dworczyk poinformował też, że obecnie mniejsze punkty szczepień mogą liczyć na 30 dawek szczepionki na tydzień. Powiedział także, że ma nadzieję, iż dostawcy będą wywiązywali się z dostaw szczepionek, a to pozwoli na zaszczepienie jak najwięcej Polaków, pozwoli na to, że uzyskają oni zbiorową odporność.

- Mamy za sobą bardzo intensywny miesiąc związany z realizacją Narodowego Programu Szczepień. Priorytetem było zorganizowanie sieci i minister Michał Dworczyk pokazał jak kompleksowo podeszliśmy do tego zagadnienia – powiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Teraz priorytetem jest zapewnienie płynnych dostaw szczepionki do Polski. - Jesteśmy w tym etapie pandemii, że mamy za sobą jej drugą falę – dodał.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020