Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
23/02/2023 - 12:05

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Te objawy powinny Cię zaniepokoić

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Granica pomiędzy smutkiem i przygnębieniem, a depresją jest bardzo cienka. Które objawy mogą wskazywać na poważną chorobę?

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

23 lutego przeżywamy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją, który został ustanowiony przez ministra zdrowia w 2001 roku. To okazja, aby zatrzymać się na chwilę i zastanowić czy ktoś w Twoim otoczeniu nie potrzebuje pomocy. A może Ty sam potrzebujesz wsparcia?

Depresja to choroba, w której nie musisz zostać sam. Pamiętaj, że proszenie o pomoc jest aktem Twojej odwagi, a nie słabości. Nie ma więc absolutnie nic złego czy niewłaściwego w zwróceniu się do specjalisty o pomoc w walce z depresją.

Przerażające statystyki. Depresja zbiera w Polsce żniwo

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Nie ma ani cienia przesady w stwierdzeniu, że depresja prowadzi ostatecznie do śmieci, gdyż bardzo często właśnie z tego powodu ludzie podejmują decyzję o samobójstwie.

Z roku na rok coraz więcej Polaków odczuwa symptomy depresji. Sondaże wskazują, że ponad 70 procent dorosłych Polaków zauważa u siebie syndromy tej choroby. Na nasze samopoczucie wpływa nie tylko sytuacja w życiu prywatnym, ale też niestabilność ekonomiczna, problemy finansowe czy silna obawa przed wojną bądź zmianami klimatycznymi.

Jak rozpoznać depresję? Te objawy powinny Cię zaniepokoić

- Przyczyn depresji może być bardzo wiele. Może ona być wywołana czynnikami wewnętrznymi, związanymi z osobowością jednostki, ale też trudnymi i nagłymi doświadczeniami, które przewyższają zdolności radzenia sobie. Do doświadczeń tych często należą sytuacje życiowe takie jak nagła utrata pracy, długie bezrobocie, śmierć bliskiej osoby, rozwód lub rozstanie – pisze mgr Paulina Pawełczyk-Jabłońska dla Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

- Depresja może być również wynikiem reakcji na niektóre choroby takie jak np. nowotwory, zaburzenia układu krążenia, zaburzenia hormonalne lub może występować jako objaw innych poważnych schorzeń (…). Jak widać potencjalnych przyczyn depresji jest bardzo wiele, dlatego w każdym z przypadków wymagana jest dogłębna diagnoza, rzetelny, szczegółowy wywiad oraz indywidualne podejście do pacjenta – podkreśla specjalistka.

Objawy depresji także różnią się w zależności od osoby. Po ostateczną diagnozę powinniśmy się udać do lekarza (np. psychiatry). WHO przygotowało listę 10 podstawowych objawów depresji, które mogą być wskazówką, że my bądź nasz bliski potrzebujemy pomocy:

1. Obniżony nastrój
2. Brak radości (anhedonia)
3. Brak energii (aenerfia)
4. Negatywna własna ocena
5. Poczucie winy
6. Myśli i zachowania samobójcze
7. Niesprawność intelektualna
8. Zaburzenie aktywności
9. Zaburzania snu
10.  Zaburzenia apetytu i masy ciała

Zwróć również uwagę na wygląd i zachowanie danej osoby. Uboga mimika twarzy, ociężałe ruchy bądź niepokój ruchowy też mogą wskazywać na depresję. Ponadto, często w parze z obniżonym nastrojem czy zaniżoną samooceną idą też dolegliwości fizyczne, np. ból głowy, podbrzusza czy pleców.

Objawami depresji może być także:

  • Utrata zainteresować i zdolności cieszenia się
  • Osłabienie koncentracji i uwagi
  • Niska samoocena i mała wiara w siebie
  • Pesymistyczne, czarne widzenie przyszłości

Każdy z powyższych objawów utrzymujący się powyżej 2 tygodni powinien wzbudzić Twoją czujność. Pamiętaj, że czasem osoby zmagające się z depresją są świetnymi aktorami. Podczas spotkań towarzyskich potrafią tryskać energią i zabawiać innych, a wewnątrz bardzo cierpią.

Warto więc poświęcić trochę swojego czasu na szczerą rozmowę z drugą osobą. Zapytaj jak się czuje, poproś o szczerość, zadbaj o komfort i bezpieczeństwo rozmówcy i najważniejsze – nie oceniaj! Nie musisz być osobą w pełni odpowiedzialną za wyzdrowienie drugiej osoby. Wystarczy, że namówisz ją lub pomożesz jej skontaktować się ze specjalistą.

Czytaj dalej na kolejnej stronie.







Dziękujemy za przesłanie błędu