Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
30/12/2022 - 19:55

Masz zapalenie krtani? Dowiedz się jak i czym leczyć zapalenie krtani!

Zapalenie krtani to choroba, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zwykle objawia się symptomami grypopodobnymi, bólem gardła i trudnościami w mówieniu. Zdarza się jednak, że nieleczone zapalenie krtani może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie na zapalenie krtani, czym się ono objawia i na czym polega leczenie?

Zapalenie krtani, to stan zapalny obejmujący błony śluzowe górnego odcinka oddechowego. Krtań położona jest w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa i sięga od czwartego do szóstego kręgu. Odpowiedzialna jest za wytwarzanie dźwięku, a także wysokość i siłę głosu. Stan zapalny tego obszaru może się zdarzyć w rozmaitych sytuacjach. Z zapaleniem krtani często zmagają się osoby, które na co dzień długo posługują się głosem - nauczyciele, prezenterzy radiowi, lektorzy. Zachorować możemy też w okresie letnim, gdy często sięgamy po lody, zimne napoje i przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także zimą, gdy wychodzimy z ogrzewanych domów i biur na mróz. Ryzyko zapalenia krtani rośnie też palaczy i alergików, których śluzówka dróg oddechowym jest często narażona na podrażnienia.

Dotyka on obu płci, w każdym wieku i jest prawdopodobnie najczęstszym zaburzeniem wpływającym na krtań i głos.
Zapalenie krtani zazwyczaj jest efektem wcześniejszej infekcji wirusowej wywołanej przez adeno- i rynowirusy oraz wirusy grypy i paragrypy, dlatego często towarzyszą mu objawy, takie jak ból gardła i katar.

Zwykle choroba rozwija się szybko i może prowadzić do zwężenia górnych dróg oddechowych oraz zaburzeń oddychania. Tego typu objawy zapalenia krtani bywają niebezpieczne dla dzieci, szczególnie dla niemowląt, których tkanki krtani są jeszcze luźne i podatne na obrzęk oraz skurcze. Dlatego zapalenie krtani u dzieci w wielu przypadkach wymaga pobytu w szpitalu.

Przyczyny zapalenia krtani

Zapalenie krtani zwykle przebiega szybko, a jego przyczyną mogą być nie tylko infekcje wirusowe, ale doprowadzić do choroby może również spowodowane krzykiem nadwyrężenie głosu lub w niewielkim odsetku przypadków – infekcja bakteryjna, grzybicza lub pasożyty. Trwające dłużej niż trzy tygodnie zapalenie krtani, określane jest jako przewlekłe i zwykle powodowane jest przez wystawienie się na czynniki drażniące takie jak dym czy drażniące środki chemiczne. Również choroba refluksowa, poprzez podrażnianie śluzówki kwasem żołądkowym, może doprowadzić do zapalenia krtani. Innymi przyczynami choroby mogą być: chroniczne zapalenie zatok, przeziębienie, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Objawy zapalenia krtani u dorosłych i dzieci 

Ostre zapalenie krtani u dorosłych objawia się dyskomfortem podczas mówienia lub połykania, chrypką, kaszlem, gorączką, osłabieniem oraz złym samopoczuciem. Niekiedy pojawia się świst krtaniowy będący wynikiem zaburzonego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Jeśli przyczyną jest nadwyrężanie głosu lub palenie papierosów, objawy ograniczają się do upośledzenia czynności narządu głosu: mowa jest zachrypiała, utrudniona, pojawia się ból przy mówieniu. 

U niemowląt i starszych dzieci zapalenie krtani poprzedzają objawy prodromalne w postaci kataru i kaszlu. Charakterystycznym objawem jest “szczekający” kaszel, który może różnić się stopniem nasilenia, od łagodnego, sporadycznie występującego, po znacznie nasilony, z uczuciem niepokoju, a nawet zaburzeniami świadomości u dziecka. Najbardziej niebezpieczne jest wystąpienie u dziecka duszności, zwłaszcza w nocy. Należy pamiętać, że krtań u dziecka jest inaczej zbudowana niż u osoby dorosłej – jest węższa i bardziej podatna na zakażenia i obrzęk. Z tego względu świsty, duszność i sinica są objawami wskazującymi na pilną wizytę u lekarza. 

Groźne powikłania zapalenia krtani

Zapalenie krtani w początkowej fazie często jest mylone z przeziębieniem. Jeśli szybko nie nastąpi właściwa diagnoza i leczenie, choroba może prowadzić do powikłań. Najczęstszym jest zapalenie płuc. Mogą też zostać uszkodzone struny głosowe. Istnieje także ryzyko powstania zmian nowotworowych. Dlatego nie należy bagatelizować objawów choroby.

Diagnostyka zapalenia krtani. Jakie badania wykonać?

W razie wystąpienia objawów zapalenia krtani warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który może skierować pacjenta do laryngologa. Podstawowe badania w rozpoznaniu zapalenia krtani to wywiad lekarski, badanie przedmiotowe (w tym obejrzenie gardła) i laryngoskopia.

Żeby zdiagnozować zapalenie krtani zwykle wystarczy dokładne obejrzenie gardła i krtani podczas laryngoskopii, w niektórych przypadkach konieczne bywa badanie RTG szyi. W poszczególnych sytuacjach lekarz może zlecić wykonanie biopsji podejrzanego obszaru krtani i oddać próbkę do badania histopatologicznego. Zdarza się też, że pacjent otrzymuje skierowanie na tomografię komputerową.

Zapalenie krtani - leczenie

Zapalenie krtani diagnozuje lekarz rodzinny lub laryngolog. Rozpoznanie stawiane jest na podstawie zgłaszanych przez pacjenta objawów, ewentualnie wyników badań mikrobiologicznych, które określają typ obecnego w organizmie patogenu. Jeżeli w krtani rozwinęła się infekcja bakteryjna, lekarz zaleci stosowanie antybiotyków. Częściej jednak przyczyną są infekcje wirusowe, a na te nie ma dedykowanego leku. Wyleczenie zapalenia krtani może zająć trochę czasu, dlatego pacjent musi uzbroić się w cierpliwość i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Większość przypadków ostrego zapalenia krtani ma charakter samoograniczający i ustępuje samoistnie w ciągu dwóch tygodni. Leczenie ostrego zapalenia krtani jest objawowe i ma na celu oszczędzanie głosu, oraz wyeliminowanie czynników drażniących. W leczeniu stosuje się doustnie niesteroidowe leki przeciwzapalne, a w przypadku obrzęku fałdów głosowych – glikokortykosteroidy.

Popularne są również tabletki do ssania z substancją leczniczą o działaniu odkażającym (np. chlorheksydyną) oraz witaminą C. Ostre zapalenie krtani często współwystępuje z zalegającą wydzieliną w drogach oddechowych, stąd podstawą leczenia są również leki mukolityczne, czyli rozrzedzające (upłynniające) wydzielinę.

Należy unikać gwałtownych zmian temperatur. Z tego powodu najlepiej zostać w domu, a szyję owinąć ciepłą chustą. 
Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne w chorobie. Dzięki temu unikniemy odwodnienia, a śluzówka gardła będzie odpowiednio nawilżona.

W leczeniu pomoże nawilżanie powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Jeśli nie posiadamy elektronicznego nawilżacza powietrza, wystarczy położyć mokry ręcznik na kaloryferze. Warto również wykonywać domowe inhalacje, najlepiej na bazie naparu ziołowego z tymianku, rumianku, czy szałwii.

Zobacz też: O czym świadczy powiększona tarczyca? Jakie są objawy i jak leczyć?

W przypadku refluksowego zapalenia krtani leczenie polega na stosowaniu środków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego w żołądku lub neutralizujących kwas solny. W diecie należy unikać spożywania tłustych, pikantnych potraw oraz produktów takich jak kawa, sok pomarańczowy, sok i sos pomidorowy. Po zjedzeniu ostatniego posiłku, najlepiej odczekać 2-3 godziny przed położeniem się spać. 

Profilaktyka zapalenia krtani

Aby unikać zapalenia krtani i innych infekcji dróg oddechowych, należy stosować zbilansowaną i urozmaiconą dietę – bogatą w warzywa, owoce, witaminę C oraz D, A i E. Witamina C wzmacnia nasze naczynia krwionośne i uniemożliwia wnikanie drobnoustrojów, pozostałe mikroelementy dbają o dobrą kondycję naszych oczu i skóry, a także błon śluzowych. Dla poprawy odporności ważny jest też higieniczny styl życia – unikanie stresu, odpoczynek i niezmącony, nieprzerywany w nocy sen, czas na realizowanie swoich pasji i codzienne uprawianie sportu.

[email protected],  fot.Freepik







Dziękujemy za przesłanie błędu