Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
22/03/2021 - 12:25

Masz zadyszkę po przebytym COVID-19? Oto zestaw ćwiczeń oddechowych

Część osób ma już za sobą COVID-19. Jedni przechorowali go bardzo ciężko, z innymi ten groźny wirus obszedł się bardziej łagodnie. Część ozdrowieńców, już po pokonaniu infekcji obserwuje u siebie, że tak łatwo nie ustępuje pojawiające się u nich zmęczenie, że zdecydowanie szybciej opadają z sił, że mają zadyszkę, nawet po niewielkim wysiłku. To nic innego, jak jedno z najczęściej występujących powikłań po przejściu infekcji koronawirusowej.

Jak ozdrowieńcy mogą radzić sobie w takiej sytuacji, gdy pojawia się zadyszka, gdy jeszcze nie można „pełną piersią” zaczerpnąć powietrza? Pojawiły się, w formie ulotek, przygotowane przez specjalistów proste ćwiczenia oddechowe, by usprawnić pracę płuc. Ulotki można znaleźć w placówkach medycznych

Lekarze obejmujący opieką pacjentów po przebytej infekcji koronawirusowej mówią otwarcie, że u części pacjentów występuje najczęściej tzw. „szyba mleczna” oraz zwłóknienia. Poniżej przedstawiamy przygotowany zestaw ćwiczeń. Zastrzegamy jednak, że spośród przedstawionych w ulotce ćwiczeń, udzielający porady pracownik ochrony zdrowia może wskazać te, które są odpowiednie dla Ciebie. Proponowane ćwiczenia oraz zalecenia nie powinny jednak zastępować spersonalizowanego programu ćwiczeń czy zaleceń, które zostały Ci przekazane przez personel medyczny podczas wypisu ze szpitala.

Postępowanie w przypadku duszności

Osoby, które odbyły leczenie szpitalne często doświadczają uczucia duszności. Utrata sił i spadek kondycji towarzyszące pogorszeniu stanu zdrowia, jak również sama choroba, mogą nasilić występowanie duszności. Brak tchu może wywołać uczucie niepokoju, co dodatkowo pogarsza funkcje oddechowe organizmu. Zachowanie spokoju oraz zapoznanie się z technikami postępowania w przypadku duszności pozwolą złagodzić dolegliwości. Jeśli poczujesz poważne nasilenie duszności i dolegliwości nie zmniejszą się po zastosowaniu prezentowanych poniżej pozycji i technik, skontaktuj się z lekarzem.

Techniki oddychania

Masz zadyszkę po przebytym COVID-19? Oto zestaw ćwiczeń oddechowych

Kontrolowane oddychanie

Ta technika pomoże Ci się zrelaksować oraz odzyskać kontrolę nad oddechem:—Usiądź w wygodnej pozycji z podparciem.—Połóż jedną dłoń na klatce piersiowej, drugą na brzuchu.—Zamknij oczy, jeśli dzięki temu łatwiej się zrelaksujesz (lub pozostaw otwarte) i skoncentruj się na swoim oddechu.—Powoli wykonuj wdech przez nos (lub usta, jeśli nie możesz oddychać przez nos) i wydychaj powietrze ustami.—Podczas wykonywania oddechów poczujesz, że dłoń na brzuchu unosi się wyżej niż dłoń na klatce piersiowej.—Postaraj się wkładać w oddychanie minimalną ilość wysiłku i dbaj o to, aby wykonywane przez Ciebie oddechy były powolne, spokojne i płynne.

Oddychanie w tempie

Ta technika jest przydatna podczas wykonywania czynności, które wymagają więcej wysiłku i wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia duszności, np. wchodzenie po schodach lub spacer pod górę. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia warto pamiętać, że nie należy się spieszyć.—Wyobraź sobie, że dzielisz wykonywaną czynność na mniejsze części - ułatwi to kontynuowanie czynności bez uczucia zmęczenia lub duszności tuż po zakończeniu.—Wykonuj wdech przed ruchem wymagającym najwięcej wysiłku, np. przed wejściem na kolejny schodek.—Wykonuj wydech podczas ruchu wymagającego najwięcej wysiłku, np. w trakcie pokonywania kolejnego schodka.—Pomocne może być również wdychanie powietrza przez nos i wydychanie ustami.

Seminarium o Zdrowiu Sądeczan

Opr. i.michalec@sadeczanin.info, tekst, grafiki i materiał filmowy pochodzą z: www. znajdzfizjoterapeute.pl/informator-covid oraz  fizjoterapiaporusza.plDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020