Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
16/04/2020 - 08:10

Jak zrobić maseczkę ochronną na twarz bez szycia - instrukcje WIDEO

Maseczkę ochronną na twarz możesz zrobić w kilka minut. Do zrobienia maseczki można użyć niemal wszystkiego: od kuchennego lub papierowego ręcznika, przez apaszki, T-shirta, a nawet worek do odkurzacza, po filtry do kawy. Chirurgiczne, najbardziej skuteczne maseczki, zostawmy dla osób szczególnie zagrożonych - apelują specjaliści.

Od 16 kwietnia wszyscy będziemy musieli zasłaniać usta i nos wychodząc z domu. W drodze do pracy, w pracy, w sklepie... Poza myciem rąk i zachowaniem dystansu od innych maseczki mogą uchronić nie tylko przed zakażeniem siebie, ale głównie przed zakażaniem innych, zwłaszcza, jeśli zakażenie koronawirusem przechodzimy bezobjawowo. Jak najprościej zrobić maseczkę ochronną? Pokazujemy kilka sposobów.

W 2013 r. angielscy naukowcy porównali skuteczność masek chirurgicznych z maseczkami zrobionymi z lnu, jedwabnego szalika, ręcznikia kuchennego, poszewki na poduszki, worka odkurzacza i maskami zrobionymi ze 100 proc. bawełnianych T-shirtów. Maska chirurgiczna działała najlepiej, następne były maseczki do których zrobienia użyto:
- worka odkurzacza
- ręcznika kuchenny (ale okazały się zbyt grube i sztywne, aby można je było nosić przez długi czas). 
- maseczki z T-shirtów (jedna trzecia tak samo skuteczna jak maski chirurgiczne)

- Wyniki naszych badań świadczą, że domowe maseczki należy stosować tylko w ostateczności, ale i tak są lepsze niż zupełny brak ochrony - napisali autorzy badań, opublikowanych w 2013 roku przez Cambridge University Press, nie podejrzewając pewnie jeszcze wtedy, jaki rozmiar może za kilka lat przybrać pandemia koronwirusa. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu