Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
12/06/2021 - 12:30

Marihuana „gorącym” tematem w hiszpańskim Kongresie. Podkomisja rozpoczyna prace

Hiszpański Kongres Deputowanych zatwierdził utworzenie podkomisji, która będzie miała za zadanie zbadać i zaproponować regulację medycznego zastosowania konopi indyjskich. Będzie ona miała sześć miesięcy na przedstawienie rezultatów swoich badań przed Parlamentem.

Zdecydowana większość posłów hiszpańskiej izby niżej (aż 206 osób), opowiedziała się za powołaniem takiego gremium (podkomisji)

W raporcie członkowie podkomisji mają przedstawić, jakie korzyści mogą wynikać z uregulowania użycia marihuany w celach leczniczych. W tej publikacji mają zostać też uwzględnione doświadczenia międzynarodowe z państw, które od prowadzą już analizy dotyczące cannabis.

Jak się okazuje również inicjatywa powołania takiej podkomisji spotyka się także z olbrzymim poparciem społeczeństwa, które w przeważającej większości popierają marihuanę leczniczą

Badania na temat terapeutycznych właściwości marihuany są prowadzone od wielu lat, a jej wykorzystywanie jest legalne w wielu państwach na świecie. Aby zagwarantować obywatelom takie same prawa i możliwości, jakie mają pacjenci w innych państwach europejskich, w Kongresie powstała inicjatywa, której celem jest zbadanie szans i zagrożeń jakie niesie ze sobą użycie konopi i tym samym rozpoczęcie debaty na ten temat.

Z propozycją utworzenia specjalnej podkomisji do spraw zbadania korzyści z wykorzystywania cannabis w medycynie wyszła Nacjonalistyczna Partia Basków (PNV). Ich inicjatywa spotkała się z ogromny poparciem w Kongresie. Za propozycją opowiedzieli się posłowie z aktualnie rządzącej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej, z koalicji lewicowych partii Unidas Podemos, inicjatywę poparli także deputowani z partii Obywatele, Republikańskiej Lewicy Katalonii oraz Mas Pais.

Łącznie propozycja uzyskała 206 głosów, 146 posłów zagłosowało przeciwko powołaniu podkomisji, byli to posłowie z opozycyjnej Partii Ludowej, partii Vox, Unii Ludowej Nawarry i Foro Asturias. Potwierdziło to rozmowy wcześniej prowadzone w ramach komisji zdrowia, gdzie podczas ostatnich sesji w czasie głosowania za utworzeniem komisji opowiedziało się 20 członków, a 14 było przeciw. Przedstawiciele PNV jako jeden z powodów konieczności powołania podkomisji podawali również fakt, że Organizacja Narodów Zjednoczonych pod koniec ubiegłego roku usunęła marihuanę z listy niebezpiecznych narkotyków. Duże znaczenie ma także to, że badania konopi jako ziela leczniczego zostały w znacznym stopniu zintensyfikowane w Parlamencie Europejskim.

Podkomisja będzie mała pół roku na sprawdzenie jak marihuana wpływa na procesy leczenia i jakie dodatkowe korzyści niesie jej wykorzystanie w terapiach. W tym czasie będzie musiała zgromadzić dowody naukowe na zasadność jej stosowania oraz wykazać, jakie są potencjalne słabe strony konopi i zagrożenia wynikające z jej stosowania.

Zakłada się, że od momentu rozpoczęcia prac pierwsze raporty w tej sprawie powinny się ukazać na początku przyszłego roku. W badaniach mają zostać wykorzystane doświadczenia innych państw europejskich, które takie badania już przeprowadzały, między innymi: Portugalia, Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Dania czy Francja.

Wcześniej projekty na temat ustawy legalizującej medyczne użycie konopi i kannabinoidów zgłaszali najpierw w 2017 roku posłowie partii Obywatele, następnie w 2020 roku wystosowali zapytanie w tej sprawie.

Ponadto projekt ma także poparcie społeczeństwa hiszpańskiego. Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badań Społecznych (CIS) w kwietniu tego roku, za wprowadzeniem do powszechnego użytku konopi medycznych opowiada się aż 90 proc. społeczeństwa. Niespełna 5 proc. Hiszpanów jest przeciwnych wykorzystywaniu ziela w terapiach. Z drugiej strony prawie połowa populacji (49,7 proc.) jest za legalizacją sprzedaży marihuany pod określonymi warunkami, to o 20 proc. więcej niż w 2018 roku, kiedy było przeprowadzane podobne badanie.

Wyniki badań podkomisji mają być dostępne w 2022 roku. Wtedy okaże się czy i w jakim stopniu Hiszpania otworzy się na zmianę statusu konopi i zakwalifikowania jej jako środka leczniczego.

Izabela Niedziałek







Dziękujemy za przesłanie błędu