Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
05/07/2020 - 10:45

Koronawirus w Nowym Sączu: msze w Zawadzie i w Jamnicy odwołane

Nabożeństwa w kościele parafialnym w Nowym Sączu-Zawadzie i w kaplicy w Jamnicy zostały zawieszone do odwołania, bo wszyscy księża pełniący posługę w tej parafii zostali poddani kwarantannie domowej. Skąd taka decyzja Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Sączu? W związku z kontaktem z osobą zarażoną koronawirusem.

Wierni, którzy wchodzili jeszcze w sobotę rano na stronę parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Nowym Sączu-Zawadzie mogli przeczytać krótki komunikat (zobacz zdjęcie)

Komunikat informował, że nabożeństwa w tej świątyni i kaplicach są zawieszone do odwołania. Jak podano, miała to być decyzja Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Sączu. Także w sobotę rano na drzwiach wejściowych do świątyni można było przeczytać również krótki komunikat o następującej treści: (poniżej zdjęcie):

 

Zadzwoniliśmy do parafii chcąc uzyskać więcej informacji. Chcieliśmy porozmawiać z księdzem proboszczem. Niestety. Zostaliśmy odesłani przez księdza, z którym rozmawialiśmy do sądeckiego Sanepidu. Na naszą prośbę o szczegóły, usłyszeliśmy krótko: „mieliśmy kontakt z człowiekiem, który jest zarażony. Jesteśmy w kwarantannie. Nikt z księży nie jest zarażony”.

Niezwłocznie po tej rozmowie skontaktowaliśmy się z Mateuszem Wójcikiem, powiatowym inspektorem sanitarno-epidemiologicznym w Nowym Sączu. - Nie wydałem żadnej decyzji administracyjnej nakazującej zamknięcie kościoła w Nowym Sączu-Zawadzie ani też decyzji o zawieszeniu nabożeństw – powiedział Mateusz Wójcik. – Nie wiem, dlaczego zostało tak podane.

Wkrótce po naszych telefonach lakoniczny komunikat widniejący jeszcze rano na stronie parafii został przeredagowany. Jego treść jest znacznie obszerniejsza i wyjaśnia całą sytuację:

Oto treść komunikatu:

„Nabożeństwa w kościele parafialnym i w kaplicach zawieszone do odwołania

Nabożeństwa w naszym kościele parafialnym i w kaplicy Jamnicy zostały zawieszone do odwołania. Zamówione intencje mszalne zostaną odprawione w wyznaczonych terminach w kaplicy św. Antoniego na plebanii. Również do odwołania nieczynna jest kancelaria parafialna. 

W związku z kontaktem z osobą zarażoną koronawirusem (w chwili kontaktu osoba ta nie wiedziała, że jest zarażona) wszyscy księża decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Nowym Sączu zostali poddani kwarantannie domowej. 

Zobacz też: Koronawirus - raport na żywo

Kościół parafialny został poddany dezynfekcji. Również w kaplicy w Jamnicy zostanie przeprowadzona dezynfekcja.  Dziękujemy wszystkim za dar modlitwy w naszej intencji, za życzliwość i oferowaną pomoc. Całą naszą wspólnotę parafialną obejmujemy kapłańską modlitwą oraz ofiarą Mszy świętej.

Przypominamy również, że Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, w obecnej sytuacji, utrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszy świętej w niedziele i święta nakazane dla: osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem COVID-19.

Kancelaria parafialna nieczynna w tym tygodniu: 2020-07-6 poniedziałek do 2020-07-10 piątek. Kancelaria parafialna i kancelaria dla narzeczonych w tym tygodniu nieczynna”

[email protected], fot. IM, parafiazawada.plDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe