Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
24/03/2020 - 17:25

Koronawirus: rząd wprowadza nowe ograniczenia. Apel premiera

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o wprowadzeniu nowych ograniczeń dotyczących przemieszczania się i zgromadzeń. Nowe obostrzenia obowiązują od wtorku, 24 marca, do 11 kwietnia.

Premier poinformował dzisiaj o wprowadzeniu dla Polaków kolejnych obostrzeń, które, jak podkreślił są konieczne, po to, aby maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

- Widzimy wyraźnie, że jest to potrzebne – mówi premier Morawiecki. – Niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się tego wirusa i nie dopuścić do sytuacji, jaką widzimy w Hiszpanii i Francji. Koronawirus pokazał dobitnie, że siła gospodarcza państw to za mało. Musi być społeczne zrozumienie dla działań, gdyż tylko wtedy – wspólnie razem – będziemy mogli zapanować nad rozprzestrzenianiem się wirusa.

Szef rządu dodał, że, niestety obserwowany jest wzrost nowych zachorowań, który jest znaczący.

– To bardzo nas boli i niepokoi, dlatego niezbędne są kolejne kroki, które ograniczą efekt następnych zakażeń koronawirusem w Polsce. Ten mniejszy przyrost zachorowań, który mamy dziś - nie może nas usypiać – powiedział premier.

Jest to, jak zaznaczył efekt szybkich działań podjętych przez rząd, w postaci zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków, kawiarni, restauracji, pubów.

- Jesteśmy zaniepokojeni tym, co się dzieje i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia. Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków, aby jak najlepiej przygotować się na zbliżającą się zwiększoną falę zachorowań i ją ograniczyć (wypłaszczyć, jak mówią epidemiolodzy). To jest możliwe. Do tej pory nam się to udaje, ale zalecenia specjalistów i epidemiologów są takie, aby wdrożyć kolejne restrykcje – stwierdził premier.

Premier zwrócił się z apelem do wszystkich Polaków, zwłaszcza osób starszych o stosowanie się do ograniczeń.

– Chrońmy te osoby, zachowujmy dystans. Naszym mamom, babciom, ojcom, dziadkom, jesteśmy winni szczególną troskę i w trosce również o nich wprowadzamy te ograniczenia – podkreśla.

Premier wyraził przekonanie, że za kilka tygodni będziemy mogli w nowej dyscyplinie sanitarnej wrócić do życia zawodowego, które pozwoli na odrodzenie się gospodarki.

- Nie możemy spocząć na laurach. Spodziewamy się sporego wzrostu zachorowań – przestrzega premier Morawiecki. – Jak będziemy wszyscy o to walczyć solidarnie, to wierzę, że tego wirusa w końcu pokonamy. Dlatego wdrażamy ograniczenia – zaznaczył szef rządu. – Ta decyzja jest niezbędna, aby maksymalnie ograniczyć naszą aktywność Wszystkie sprawy poza niezbędnymi odłóżmy na później – apeluje. – Ta sytuacja wymaga od nas ogromnej dyscypliny, bo dzięki niej jesteśmy w stanie wyhamować przyrost zakażeń.

Rząd wdrożył ograniczenia w przemieszczaniu się. - Wszystkie sprawy, poza niezbędnym wyjściem do sklepu, do apteki, wyprowadzeniem psa na spacer, odłóżmy na później – prosi premier.

Rząd wprowadza również ograniczenia dotyczące komunikacji publicznej - dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa. – Nie może być tłoku, musi być dystans. Zostawmy te środki dla osób, które muszą udać się do zakładu pracy, apteki czy do sklepu - dodaje szef rządu. – Dla osób pracujących w firmach, zakładach pracy, których szefowie nie mogą zaoferować pracownikowi pracy zdalnej.

W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe ograniczenia czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej (restauracji, kawiarni, pubów) i rozrywkowej.

– Podejmujemy te decyzje po to, by kupić sobie czas - dla nas wszystkich, dla lepszego przygotowania służby zdrowia. Mamy już 19 szpitali jednoimiennych i chcemy przygotować kolejne, by wyprzedzać bieg wydarzeń – stwierdził premier. – Wirus krępuje nasze życie, ale musimy dalej ograniczać zgromadzenia do absolutnego minimum.

– Zakaz kontaktowania się bliskiego z osobami, zakaz zgromadzeń, nie oznacza jednocześnie, że nie można kontaktować się przez internet - Wykorzystujmy do tego środki komunikacji elektronicznej – dodał Morawiecki.

Rząd jest w trakcie bardzo mocnych konsultacji dotyczących Tarczy Antykryzysowej. Premier nie ukrywa, że gospodarka Unii Europejskiej, Europy i Polski ucierpi na tym, ale zapewnił, że Polska chce jak najszybciej wdrażać rozwiązania, które mają to złagodzić.

- Wszystkie modele, obserwacja krajów, które są wokół nas pokazują, że umiarkowane ograniczenie kontaktów międzyludzkich może prowadzić tylko do przesunięcia tej fali zachorowań – rozpoczął Łukasz Szumowski, minister zdrowia. – Jeśli nie ograniczymy tych kontaktów to nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy ludzkich żyć. Wiem, że jest trudno, wiem, że jesteście zmęczeni, ale chciałbym was prosić o jeszcze większy wysiłek, aby ograniczyć wirusa. ZOSTAŃMY w DOMU wprowadzamy teraz praktycznie w życie.

Od dzisiaj obowiązuje zakaz wychodzenia z domu poza potrzebnymi sytuacjami (gdy idziemy do pracy, sklepu, apteki, lekarza (lepiej dzwonić do przychodni), wyprowadzeniem psa na spacer, czy przejściem się.

- Nie oznacza to jednak, że mamy się gromadzić na placach, nie oznacza, że mamy iść na plac zabaw z dziećmi, pójść na bulwary czy wspólnie grillować ze znajomymi – dodał minister zdrowia. – Bądźmy rozsądni ratujmy życie swoich bliskich oraz zdrowie i życie medyków, bo oni są na pierwszej linii frontu. Jeśli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, wyjść z domu praktycznie do zera nie uda się nam uratować ludzkich żyć. O to apeluję. Zostańmy w domu.

Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań, ale będzie można spotykać się z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostaje się w stałym pożyciu.

Wciąż działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy, ale wyłączone są z niej jedynie osoby, które podróżują w związku z pracą lub służbą.

Podczas konferencji wyjaśniono, że w obrzędach liturgicznych, pogrzebach i mszach świętych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób, nie licząc tych, którzy sprawują te obrzędy.

Kary za łamanie nowych zasad będą wynosić od mandatu do 5 tys. zł, ale zakaz nie obejmuje pojechania do rodziny, by jej pomóc.

Najważniejsze decyzje

       Wprowadzenie zakazu wszelkich zgromadzeń, spotkań i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie najbliższej rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.
       Wprowadzenie zakazu wychodzenia z domu poza sytuacjami niezbędnymi: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, lekarza, czy wyprowadzamy psa. 
       Ograniczenie liczby osób do 5, m.in. na mszach świętych, pogrzebach czy ślubach. Do limitu nie wlicza się kapłanów czy np. osób z zakładów pogrzebowych.
       Wprowadzenie ograniczeń dotyczących komunikacji publicznej. Dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa.
       Nowe ograniczenia obowiązują od dziś do 11 kwietnia.
       W przypadku złamania zakazów groziła będzie kara od mandatu po 5 tys. zł.
       Oceny zgodności zachowania z nowymi zasadami dokonywać będzie Policja.

[email protected], fot. pint screenDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe