Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
31/03/2020 - 17:50

Koronawirus: relacja live. 45 osób zmarło. W USA liczba zgonów to 5,1 tys.

45 osób zmarło w Polsce z powodu koronawirusa, chorują 2633 osoby. Podnosi się coraz więcej głosów krytycznych wobec tych liczb, sporo osób przypuszcza, że tak niska liczba to efekt niewielkiej skali testów. Nowy Sącz wygląda jak wymarłe miasto, właściciele firm i ich pracownicy z niepokojem patrzą w przyszłość... #Zostańwdomu. My relacjonujemy na bieżąco:

Czwartek 2 kwietnia
 

 • Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zapowiada, że zmianie może ulec terminarz roku szkolnego. Wszystko będzie zależało od decyzji premiera Morawieckiego na podstawie oceny sytuacji epidemiologicznej:
 • Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawia plan wspierania pracowników na umowach krótkoterminowych w Unii Europejskiej. Inicjatywa nosi nazwę „Pewnie” i ma przynieść korzyści krajom szczególnie dotkniętym kryzysem koronawirusa, takim jak Włochy i Hiszpania, gdzie zachorowało i zmarło dotąd najwięcej osób i gdzie gospodarka jest najbardziej dotknięta ograniczeniami. Pożyczki planuje się finansować przy pomocy gwarancji od wszystkich państw członkowskich. Suma wsparcia: do 100 miliardów euro.
 • - Mamy 79 nowych przypadków zakażenia #koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. - Potwierdzone przypadki dotyczą: 22 osób z woj. śląskiego, 14 osób z woj. lubelskiego, 12 osób z woj. wielkopolskiego, 11 osób z woj. małopolskiego. Zmarł 59-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach oraz 88-letnia kobieta ze szpitala w Łańcucie, która miała choroby współistniejące. W sumie liczba zakażonych koronawirusem to 2633 osoby. 45 z nich zmarło.
   
 • ​Liczba ofiar koronawirusa w Stanach Zjednoczonych szybko rośnie. Według ostatnich danych z Johns Hopkins University w Baltimore, zmarło już ponad 5,1 tys. zakażaonych osób. W kraju odnotowano także ponad 216 000 potwierdzonych infekcji - więcej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Znaczna część infekcji została zarejestrowana w stanie Nowy Jork. Pod względem liczby potwierdzonych infekcji Stany Zjednoczone są teraz najbardziej dotknięte pandemią koronawirusa na świecie. Eksperci ds. Zdrowia rządu USA przewidują obecnie od 100 tys. do 240 tys. zgonów w wyniku pandemii w Stanach Zjednoczonych.

Środa 1 kwietnia

 • Zajęcia w przedszkolach, szkołach i placówkach zostały zawieszone do 10 kwietnia. W tym roku nałożyła się na ten okres wiosenna przerwa świąteczna w szkołach (9-14 kwietnia). A to oznacza, że 9 i 10 kwietnia szkoły nie będą prowadziły nauki zdalnej:
 • Tarcza antykryzysowa. Pakiet rządowych rozwiązań antykryzysowych wszedł w życie. Czy - Waszym zdaniem - pomoże małym, średnim przedsiębiorcom, ich pracownikom i rodzinom pracowników?
 • Od dziś obowiązuje już część ograniczeń w poruszaniu się i zakupach. Pozostałe wejdą w życie od jutra (m.in. ograniczenie działalności hoteli i noclegowni)
     
 • Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch kolejnych przypadkach śmierci z powodu koronawirusa: "Z przykrością informujemy o śmierci dwóch kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 83-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie i 68-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach. Obaj mieli współistniejące choroby. W sumie liczba zakażonych: 2347/35 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)

  Nowe przypadki zachorowań to: 10 osób z woj. wielkopolskiego, 8 osób z woj. śląskiego, 8 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.
   
 • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach informuje, że do dnia 31 marca 2020 r. godz. 13, wśród mieszkańców powiatu gorlickiego: • potwierdzono 3 przypadki wystąpienia choroby COVID-19 • hospitalizowano 5 osób • poddano kwarantannie 839 osób, w tym: a) domowej ▪ z decyzji 114 osób ▪ granicznej 715 osób b) instytucjonalnej ▪ z decyzji 6 osób ▪ granicznej 4 osoby • poddano pod nadzór epidemiologiczny 776 osoby
 • Chciałoby się wyjść, ale rozsądek mówi: NIE! Popatrzmy na coś fajnego. Pan Marcin Bogdański przesłał nam (przez FB) takie zdjęcie:

Wtorek 31 marca

 • - Zakażenie zostało, w moim przypadku, potwierdzone. Wynik przeprowadzonego u mnie testu okazał się dodatni – opowiada "Sądeczaninowi" zakażony lekarz z ośrodka zdrowia w Ropie. - Do dzisiaj nie mam żadnych dolegliwości - dodaje. - Do tej pory zakażenie u mnie przebiega bezobjawowo. Uważam, że to też jest istotna informacja dla ludzi, aby mieli świadomość tego, że od każdego można się zarazić. I apeluje: Zostań w domu!
 • Małopolska: Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 7 osób. W tej grupie są mieszkańcy powiatów: wielickiego (2 starsze kobiety, kobieta i 2 mężczyzn w sile wieku) oraz myślenickiego (kobieta i mężczyzna w sile wieku). Aktualnie wszystkie osoby przebywają w izolacji. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 192 osób.

Salony urody będą zamknięte❗ ➡️ zakłady fryzjerskie ➡️ zakłady kosmetyczne ➡️ salony piercingu ➡️ salony tatuażu...

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Wtorek, 31 marca 2020
 • Polska: o wprowadzeniu dalszych ograniczeń poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.
 • Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.
 • W weekendy zamknięte zostaną wszelkie sklepy budowlane. Pozostaną otwarte sklepy spożywcze, drogerie i apteki.
 • Od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, a w godzinach od 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
 • Wprowadzony zostaje limit klientów przebywających w sklepie. Wewnątrz będą mogły znaleźć się najwyżej trzy osoby na jedną kasę, czyli jeśli sklep ma sześć kas, może wpuścić do środka maksymalnie 18 osób. Na poczcie limit to maksymalnie 2 osoby na jedno okienko.
 • Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów handlowych, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.
 • Rozszerzona zostaje lista osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020. Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu: powrotu z zagranicy kontaktu z zarażonym – Ty również będziesz musiał ją odbyć.

NA ŻYWO: Konferencja prasowa premiera Mateusz Morawiecki i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Wtorek, 31 marca 2020
 • Pracodawcy muszą zapewnić pracownikom środki do dezynfekcji i środki ochrony w każdym sklepie, biurowcu i zakładzie pracy. 
 • Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.
 • Parki, skwery, plaże i inne miejsca rekreacji i wypoczynku zostaną definitywnie wyłączone z użytku.
 • Osoby niepełnoletnie będą mogły przebywać poza domem tylko pod opieką osoby dorosłej.
 • Na zewnątrz wszyscy musimy trzymać od siebie dystans co najmniej dwóch metrów (za wyjątkiem małych dzieci z opiekunem lub osoby opiekującej się niepełnosprawnym)
 • Zawieszeniu ulegają wszystkie zabiegi rehabilitacyjne w placówkach medycznych nie związane z ratowaniem życia.
   

Poniedziałek 30 marca

 • Węgierski parlament uchwalił nadzwyczajne uprawnienia dla premiera, które mają pomóc sprawnie zarządzać walką z koronawirusem. Wprowadzony stan wyjątkowy nie ma określonego czasu obowiązywania, pozwala premierowi rządzić za pomocą dekretów, bez pytania o zgodę parlamentu. Za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, które utrudniają rządowi walkę z pandemią, wprowadza karę 5 lat więzienia.
 • Nie żyje pięć kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 71-letni mężczyzna, 87-letnia kobieta i 73-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, 73-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, która była w stanie ciężkim i miała choroby współistniejące oraz 60-letni mężczyzna ze szpitala w Biłgoraju. Wszyscy z chorobami współistniejącymi - podało Ministerstwo Zdrowia. W sumie liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wyniosła w Polsce 31. Zachorowań odnotowano 2055.
 • Czekają nas nowe obostrzenia... Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że warunkiem przetrwania w dobie obecnego kryzysu jest elastyczność reakcji na każdym szczeblu i w każdej dziedzinie - donosi Polsat News. I cytuje szefa rządu: - Codziennie staramy się adaptować i wdrażać nowe rozwiązania i takie rozwiązania zamierzamy również jutro, dodatkowe obostrzenia, rygory sanitarne, epidemiologiczne wdrożyć. Zapewne będą to kolejne ograniczenia w poruszania się, wnioskując z tego, co mówił wicepremier Jacek Sasin o ustaleniach z samorządami.
   
 • Już 1 kwietnia 2020 roku samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki. Do rozdysponowania jest kwota 180 mln zł. Bez dodatkowych formalności, w elastyczny i szybki sposób. To efekt współpracy ministrów edukacji i cyfryzacji oraz starań resortu cyfryzacji, dzięki którym Komisja Europejska zgodziła się, aby zaoszczędzone środki w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przekazać na zakup sprzętu dla szkół:
 • Małopolska: liczba chorych wciąż rośnie, choć nie tak szybko, jak się było można spodziewać
 • Opozycja w Senacie przygotowała 1,8 tysiąca poprawek do ustaw, dzięki którym miała wejść w życia tarcza antykryzysowa. - Poprawki są konieczne. Mamy ich aż tysiąc osiemset. Jednak wszystkich nie zgłosimy a jedynie kilkanaście najważniejszych. Mamy nadzieję, że senatorowie PIS je poprą - mówił senator Adam Szejnfeld, cytowany przez "Puls Biznesu". Według Szejnfelda ustawa rządowa to "ordynarny partyjny przewał":
 • Główny Inspektor Sanitarny ostrzega: pojawia się coraz więcej ofert produktów o sugerowanych właściwościach przeciwwirusowych lub chroniących przed zarażeniem SARS-Cov-2. Wiele z nich dotyczy suplementów diety. Ostrzegamy przed korzystaniem z takich ofert.

  Wskazywanie w oznakowaniu, prezentacji czy reklamie środków spożywczych, w tym suplementów diety na ich właściwości lecznicze (takie jak np.: działanie przeciwwirusowe, leczenie grypy, ochrona przed zarażeniem SARS-Cov-2, leczenie infekcji COVID-19) stanowi naruszenie prawa i nie znajduje oparcia w medycynie opartej na faktach.
 • Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 1905. Dwadzieścia sześć osób zmarło. Ministerstwo radzi, by nie czytać za dużo o koronawirusie...

Niedziela 29 marca

 • Francja:
   
 • Stany Zjednoczone: Nie milkną echa wypowiedzi dr Anthony Fauciego, jednego z najlepszych ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych i szefa zespołu ds. koronawirusa w Białym Domu. Fauci stwierdził podczas telewizyjnej rozmowy w CNN, że czarny scenariusz dla USA to nawet 200 tysięcy zgonów z powodu koronawirusa i miliony zakażonych. Jego zdaniem aż tak źle nie będzie.

  Liczba zgłoszonych zgonów z powodu koronawirusa podwoiła się jednak w Stanach w ciągu dwóch dni do ponad 2300. Stany Zjednoczone mają już 135 tysięcy chorych. Zobacz aktualne dane. Najwięcej przypadków jest w stanach Nowy Jork i New Jersey. Nie wprowadzono tam kwarantanny, zaleca się tylko mieszkańcom, by nie podróżowali po kraju przynajmniej przez 14 dni.
 • Niemcy: 52 547 przypadków COVID-19 potwierdzonych testami. Oznacza to dobowy przyrost o 3 965 nowych przypadków. Na sto tysięcy Niemców zakażone są więc 63 osoby. Smutna liczba to już 389 zgonów (dane z niedzieli rano). Instytut Kocha wyodrębnił też najbardziej zagrożone zakażeniem się koronawirusem rejony świata. Według niemieckich naukowców są to: 

  Egipt: cały kraj
  Francja: Île-de-France i region Grand Est (region ten obejmuje Alzację, Lotaryngię i Szampania-Ardeny)
  Iran: cały kraj
  Włochy : cały kraj
  Austria: cały kraj
  Szwajcaria: kantony Ticino, Vaud i Genewa
  Hiszpania: regiony Madryt, Navarra, La Rioja i Paìs Vasco
  Korea Południowa: Daegue i prowincja Gyeongsangbuk-do (Gyeongsang Północny)
  USA: Stany Kalifornia, Waszyngton, Nowy Jork i New Jersey
  W Niemczech: powiat Heinsberg (Nadrenia Północna-Westfalia)

   

 • Słowacja: Liczba zachorowań na COVID-19 (koronawirusa) na Słowacji wzrosła dziś o kolejne 22 nowe przypadki, liczba chorych wynosi obecnie 314. Na Słowacji przebadano dotąd testem łącznie 6817 osób.
 • Czechy: u 2275 osób potwierdzony koronawirusa, 11 osób wyzdrowiało, ale 16 zmarło. Czesi przeprowadzili do tej pory ponad 40 tysięcy testów, wliczając w to testy przeprowadzane ponownie u tej samej osoby.

Źródło: Koronawirus w Małopolsce

Mamy 91 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych....

Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia Niedziela, 29 marca 2020
 • Polska: zmarła 20. osoba zakażona koronawirusem, potwierdzone są 54 nowe przypadki zakażenia - informuje Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory mamy w kraju 1771 zachorowań na COVID-19.
 • Już u jedenastu osób w Nowym Sączu testy wykazały obecność koronawirusa. W grupie chorych nowosądeczan jest starsza kobieta oraz młoda kobieta, dwóch młodych mężczyzn i cztery osoby niepełnoletnie. Ksiądz Krzysztof Prokop, proboszcz parafii w Niskowej też ma koronawirusa
   
 • W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii odnotowano 838 nowych zgonów z powodu zakażenia koronawirusem - podało właśnie tamtejsze Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory zliczonych zostało 6531 przypadków śmierci z powodu COVID-19. Zakażonych łącznie zostało 78 797 osób, spośród nich 43 397 osób wymagało hospitalizacji (prawie 5 tys. na oddziałach intensywnej terapii), a 14 709 zostało już wyleczonych. Hiszpanie - wzorem Włoch - wprowadzają całkowite wstrzymanie działalności gospodarczej, z wyjątkiem tej, którą uznano za niezbędną - w obszarach takich jak zdrowie i żywność.

  Czy przed takim rozwojem wypadków może nas uratować ścisłe przestrzeganie zasady #Zostańwdomu? Hiszpanie zdają się lekceważyć sytuację - media donoszą o nagminnym nierespektowaniu zasad kwarantanny i ograniczenia zgromadzeń - z tego powodu hiszpańska policja miała już wystawić 180 tys. mandatów.
 • Według danych dziennika Eldiario, śmiertelność wśród osób zarażonych koronawirusem jest najwyższa w grupie osób ponad osiemdziesięcioletnich. W Hiszpanii umiera ich 15,2 proc. (to 63 proc. wszystkich zgonów z powodu koronawirusa), a we Włoszech 24,4 proc. We Włoszech bardzo wysoka jest również śmiertelność w grupie 70-79 lat (16,9 proc.), ponad dwa razy wyższa niż w Hiszpanii. W grupie zarażonych osób w wieku 60-69 lat śmiertelność znacznie spada - w Hiszpanii 2,06 proc, a we Włoszech 5,75 proc.  W grupie 50-59 lat to odpowiednio 0,58 i 1,67 proc. Wśród młodszych osób (40-49 lat) wynosi już tylko 0,34 proc. i 0,72 proc. Jednak nie spada do zera w żadnej pozostałej grupie. 
 • Województwo Małopolskie kupi 20 tysięcy testów na obecność koronawirusa, sfinansowanych ze środków Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.
 • Małopolska: zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zostało potwierdzone u kolejnych 11 osób. W tej grupie jest: - 5 osób z Krakowa (w tym jedno dziecko), 4 osoby z powiatu brzeskiego, - 1 osoba z powiatu wielickiego, - 1 osoba z Tarnowa. Dwie osoby z tej grupy są w szpitalu, pozostałe dziewięć przebywa w izolacji domowej. W Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone łącznie u 123 osób.

Sobota 28 marca

Prognoza ekspansji koronawirusa

 • Z modelu opracowanego przez spółkę ExMetrix zajmującą się prognozowaniem gospodarczym i społecznym, wynika, że liczba osób zarażonych  w Polsce może wynieść około 9 tysięcy i powinna zostać osiągnięta w okolicach 20 kwietnia 2020. Model sugeruje zatem, że czas trwania epidemii w Polsce będzie nieco dłuższy niż w Chinach . Od pierwszego zanotowanego przypadku do osiągnięcia maksimum upłynie u nas prawdopodobnie około 48 dni, w Chinach było to około 40 dni.

  Najszybszy przyrost osób zakażonych może wynieść około 400 na dobę i nastąpi w okresie 28.03.2020 – 08.04.2020 (między 25 a 35 dniem epidemii) Po 08 kwietnia liczba zachorowań powinna rosnąć w wolniejszym tempie, zaś bardzo wyraźne zahamowanie powinno być widoczne około 15 kwietnia.

   

- Przyjmijmy jak najszybciej pakiet antykryzysowy - apelował premier Mateusz Mazowiecki. - To jeden z największych projektów wsparcia dla gospodarki.

- Do czerwca nawet dwa miliony osób może być bezrobotnymi, 70 procent polskich firm może dokonać zwolnień, co druga polska firma może upaść - przepowiada Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL, z sejmowej mównicy:

 • W sobotę nad ranem Sejm przyjął również poprawki w Kodeksie wyborczym. Posłowie uchwalili nowe możliwości głosowania korespondencyjnego: głosować w ten sposób będą mogli wyborcy odbywający w dniu wyborów kwarantannę, pozostający w izolacji lub izolacji w warunkach domowych. A także ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat.

  Zamiar głosowania korespondencyjnego - za wyjątkiem osób odbywających kwarantannę - trzeba będzie zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami. Wyborcy ponad 60-letni (podobnie jak niepełnosprawni) będą mogli wybrać głosowanie przez pełnomocnika. Zmiany nie obowiązują w obwodach wyborczych za granicą i na statkach morskich. Tryb głosowania korespondencyjnego, np. co i do kogo mają wysyłać głosujący, kto i kiedy otwierał koperty z ich głosami ustali minister infrastruktury, po zasięgnięciu opinii szefa MSWiA, ministra zdrowia i Państwowej Komisji Wyborczej.

 • Zmianyb w kodeksie wyborczym

Piątek 27 marca

Kronika dni trudnych...W Centrum Sądeckiego Seniora przy ulicy Jagiellońskiej pod nieobecność seniorów powstają od...

Opublikowany przez Sylwestra Adamczyka Piątek, 27 marca 2020
 • Ile osób zachorowało do tej pory na COVID-19 w województwie małopolskim?
 • - Za cztery ochronne maseczki na twarz zapłaciłem w aptece 50 złotych. Wychodzi po 12,50 zł za sztukę... - wylicza Czytelnik, od którego dostaliśmy w dowód paragon i zdjęcia. Też tyle płacicie? Przysyłajcie ([email protected]) zdjęcia paragonów za wyroby medyczne, których ceny budzą niepokój.

 • Koronawirusa ma też Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii:
   
 • Uwaga na oszustów, oferujących testy mające wykrywać koronawirusa. Ostrzega Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych: 
  Bazując na strachu obywateli, licząc wyłącznie na zysk i nie dbając o wspólne dobro, oferowane są m.in. odpłatne pseudo testy mające wykrywać koronawirusa (SARS-CoV-2), które są wykonywane przez osoby nie mające żadnej wiedzy i praktyki w zakresie diagnostyki chorób zakaźnych pisze Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

  - Proponowane są niemające faktycznej wartości ”specjalne polisy ubezpieczeniowe„ w przypadku zakażenia koronawirusem (SARS-CoV-2), kierowane do osób wykonujących zawody medyczne. Ponadto podejmowane są liczne próby sprzedaży placówkom medycznym testów o bardzo niskiej skuteczności wykrywania koronawirusa (SARS-CoV-2,) których stosowanie może doprowadzić do katastrofalnych skutków.

  Proszę wszystkie osoby wykonujące zawody medyczne oraz pacjentów o zachowanie ostrożności, nieuleganie próbom manipulacji i weryfikowanie wszelkich ofert pojawiających się na rynku, które mają związek z obowiązywaniem stanu epidemii. Pobierz pełny tekst
 • Sześciu strażaków, którzy brali udział w akcji gaszenia pożaru poddasza, zostało odizolowanych. Obecnie przebywają w jednym z pomieszczeń gorlickiej jednostki. Będą tam czekać, aż będą znane wyniki testów mężczyzny przebywającego w kwarantannie. Strażacy nic o kwarantannie nie wiedzieli.
   
 • Już u trzech mieszkańców Nowego Sacza potwierdzono obecność koronawirusa SARS-CoV-2.  Służby wojewody małopolskiego poinformowały, że zakażenie potwierdzono u: mieszkanki w sile wieku, która pozostanie w izolacji domowej oraz mieszkańca Nowego Sącza w sile wieku, który również pozostanie w izolacji domowej. Opis dość enigmatyczny, ale także Sanepid nie chce udzielać żadnych dodatkowych informacji, choćby czy osoby te przyjechały z zagranicy, czy też zostały zakażone w Nowym Sączu.
   
 • Dobowy przyrost liczby potwierdzonych przypadków zachorowań z powodu koronawirusa w Polsce:

żródło: Medexpress.pl

 • Sejm ma dziś obradować m.in. nad przyjęciem poprawek do ustawy antykoronawirusowej. Środki ostrożności takie jak przy wczorajszych obradach:
 • Kobiety są bardziej odporne na koronawirusa, zapewne dzięki genom i hormonom - taka hipotezę postawił włoski immunolog Alberto Mantovani, cytowany przez media. Jako ważny czynnik niekorzystny wymienił palenie papierosów w pokoleniu starszych mężczyzn - informuje Dziennik Gazeta Prawna.
 • Niemcy: Epidemia nabiera tempa także u naszych zachodnich sąsiadów. Ostatnia doba przyniosła 6615 nowych przypadków i 61 zgonów (wcześniejsze „rekordy” dobowe to 4528 i 47). Łącznie: 44 tys. potwierdzeń i 257 zgonów.
  Hiszpania: Sytuacja coraz poważniejsza. Ostatniej doby padły kolejne „czarne” rekordy 8271 nowych potwierdzonych zakażeń i 718 kolejnych zgonów. Łącznie: 57,8 tys. / 4365.
  Włochy: Ostatnia doba, niestety, gorsza niż 4 wcześniejsze, gdy wydawało się, że szczyt już minął. Przybyło 6206 nowych potwierdzeń, 712 zgonów. Łącznie: 80,6 tys. / 8215. Od dziś krajem o największej sumarycznej liczbie osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem są Stany Zjednoczone (86 tys.). W ciągu ostatniej doby przybyło tam 17224 nowych przypadków, zarejestrowano i 268 kolejnych zgonów (łącznie – 1295) - informuje Medexpress.pl. Tu znajdziesz interaktywną mapę zachorowań na całym świecie.


Dziękujemy za przesłanie błędu