Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
12/01/2023 - 01:00

To jakiś koszmar! Znowu wycofali ze sprzedaży popularny lek. Macie to w domu?

Ile już tego ostatnio było? Tabletki na obniżenie ciśnienia, lek przeciwgorączkowy dla dzieci, a teraz kolejny, tym razem na alergię. Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał preparat ze sprzedaży z powodu złego oznakowania.

Ledwie na początku stycznia Główny Inspektor Sanitarny ostrzegał przed wycofywanym ze sprzedaży suplementem na kaszel i ból gardła, a teraz na alarm bije Główny Inspektor Farmaceutyczny. Tym razem chodzi o popularny lek na nadciśnienie. Jak podano, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu w całym kraju produktu leczniczego stosowanego przy alergii.  Chodzi o Allergovit.  Co jest z nim nie tak?

czytaj też Kupiliście to na kaszel i ból gardła? Nie zażywajcie tego!  

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło zgłoszenie od spółki Nexter z siedzibą w Przyszowicach, prowadzącej hurtownię farmaceutyczną, dotyczące błędnego oznakowania określonej serii  leku. Obie fiolki w opakowaniu zostały oznakowane tym samym kolorem kapsla.

Fiolki zawierające etykietę wskazującą stężenie A1000 TU/ml zostały oznakowane kapslem jednolitym, ciemnoniebieskim oraz fiolki zawierające etykietę wskazującą stężenie B-10000 TU/ml zostały oznakowane takim samym jednolitym, ciemnoniebieskim kapslem – odtrzega GIF.

Jak wskazał urząd, istnieje ryzyko wprowadzenia w błąd personelu medycznego, a co za tym idzie przyjęcia przez pacjenta zbyt wysokiej dawki leku, czego konsekwencją może być zagrożenie życia i zdrowia pacjentów.

czytaj też Nabijanie ludzi w butelkę. Tak kręcili u nas biznes na fotowoltaice  

Szczegóły felernej serii

  • Allergovit (Alergoidy pyłków roślin 006- trawy 60 proc.,158-żyto 40 proc.);
  • dawki do leczenia początkowego: stężenie A - 1000 TU/ml, stężenie B - 10 000 TU/ml;
  • numer serii: G1001660-06
  • termin ważności: 07.2023
  • podmiot odpowiedzialny: Allergopharma GmbH & Co. KG, Hermann-Koerner-Str. 52 D-21465 Reinbek, Niemcy

Główny Inspektor Farmaceutyczny w obwieszczeniu poinformował o możliwości zwrotu określnej serii produktu do aptek.Dziękujemy za przesłanie błędu