Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
22/09/2022 - 15:50

Jak wyleczyć trądzik różowaty? Przyczyny i objawy

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry o przykrych objawach w postaci piekących zaczerwienień, krostek i pajączków, które niestety mogą powodować duży dyskomfort. Nieleczony oraz traktowany nieodpowiednią pielęgnacją może trwale zagościć na naszej twarzy. Aby tego uniknąć należy go prawidłowo zdiagnozować i leczyć, najlepiej w początkowej fazie. Jak wygląda leczenie trądziku różowatego?

Trądzik różowaty jest chorobą zapalną skóry twarzy o charakterze przewlekłym. Początkowo obejmuje centralną część twarzy, ale może rozprzestrzeniać się na brodę, uszy, czoło. W jej przebiegu występuje rumień, grudki, krosty oraz pajączki naczyniowe. Symptomy te mogą się różnić w zależności od postaci choroby. Jej podłoże nie jest do końca poznane, jednak wśród czynników wymienia się między innymi ekspozycję na słońce, stres, zaburzenia hormonalne. Trądzik hormonalny pojawia się u około 10% populacji w wieku 30-55 lat, głównie u osób z bardzo jasną skórą, oczami i włosami.

Trądzik różowaty nie jest zaraźliwy, nie stanowi też zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Jednak stałe zaczerwienienie twarzy może być bardzo uciążliwe i znacząco obniżyć jakość życia osoby zmagającej się z tą przewlekłą chorobą. Obecnie istnieją skuteczne sposoby redukcji objawów trądziku różowatego.

Przyczyny trądziku różowatego i czynniki ryzyka

Przyczyn powstawania trądziku różowatego jest wiele. Tendencja do zmian naczyniowych może być dziedziczona genetycznie. Aby jednak doszło do ekspresji genów odpowiedzialnych za nadmierne rozszerzenie naczyń niezbędna jest ekspozycja na czynniki drażniące. Należą do nich przede wszystkim:

  • czynniki atmosferyczne (promieniowanie UV, wysoka oraz niska temperatura, wilgoć),
  • zaburzenia hormonalne (nadmiar testosteronu, niedobór hormonów przysadkowych, spadek estrogenów),
  • długotrwały stres,
  • czynniki infekcyjne miejscowe (zakażenie nużeńcem ludzkim Demodex folliculorum oraz litofilnym drożdżakiem Malassezia furfur),
  • czynniki infekcyjne ogólne (utajone ogniska zakażenia, przewlekły nieżyt żołądka, zakażenie Helicobacter pylori, choroby pasożytnicze, zakażenie przewodu pokarmowego pierwotniakiem Lamblia intestinalis),
  • zła dieta (produkty bogate w histaminę, siarczany, azotyny),
  • środki chemiczne w kosmetykach (detergenty, alkohole, środki zapachowe),
  • używki (alkohol, nikotyna),
  • choroby przewlekłe (nadczynność tarczycy i autoimmunizacja choroba Gravesa-Basedova, nadciśnienie tętnicze, niewydolność wątroby, cukrzyca, zaburzenia układu pokarmowego,),
  • zmiany mogą pojawiać się również przez niektóre leki (steroidy, niektóre leki przeciwzapalne i antybiotyki).

Objawy trądziku różowatego

Początki trądziku różowatego manifestują się zaczerwienieniem centralnej części twarzy (czoła, nosa, policzków i brody), któremu towarzyszy napięcie skóry, umiarkowany świąd, szczypanie, pieczenie i miejscowe podwyższenie temperatury. Na skórze widoczne są również tzw. teleangiektazje, czyli poszerzone drobne naczynia krwionośne. Objawy trądziku różowatego pojawiają się pod wpływem promieni słonecznych, wysokiej temperatury, wody z chlorem i niektórych posiłków (tłustych, ciężkostrawnych, pikantnych). Początkowo utrzymują się przez kilkanaście minut, jednak za każdym razem trwają coraz dłużej i stopniowo się utrwalają.

Objawy trądziku różowatego w kolejnym etapie choroby to grudki, krosty i obrzęk twarzy, które pojawiają się w miejscu wcześniejszego zaczerwienienia. Zmienia się również cera. Staje się ona sucha, chropowata i nadwrażliwa. U części chorych na czole lub nosie tworzą się guzy, które prowadzą do deformacji twarzy. Ze względu na objawy trądziku różowatego wyróżnia się następujące postacie choroby:

  • rumieniowa z teleangiektazjami,
  • grudkowo-krostkowa,
  • z dominacją zmian przerostowych,
  • ziarniniakowa.

Szczególną odmianą jest trądzik różowaty oczny, który objawia się nawracającymi stanami zapalnymi brzegów powiek i spojówek, łzawieniem, pieczeniem i zaczerwienieniem oczu oraz światłowstrętem.

Trądzik różowaty: diagnostyka i leczenie

Doświadczony specjalista nie będzie miał problemu z rozpoznaniem choroby na podstawie oględzin zmian skórnych. Lekarz zapyta także o historię choroby pacjenta i członków jego rodziny. Sposób leczenia i zastosowane preparaty zależne są od pacjenta i dobierane indywidualnie. Leczenie choroby polega głównie na unikaniu pewnych zachowań i używek. Lekarze zalecają unikać alkoholu, słońca, kawy, papierosów, czekolady, stresu, gwałtownych zmian temperatury, gorących kąpieli i intensywnych ćwiczeń fizycznych. Leczenie miejscowe obejmuje antybiotyki: erytromycyna, klindamycyna, metronidazol.

Stosuje się też leczenie ogólne polegające na podaniu antybiotyków np. retinoidów. Choroby nie da się całkiem wyleczyć, a celem leczenia jest powstrzymanie jej rozwoju. Dość rzadko wykorzystywane jest leczenie chirurgiczne, które polega na usunięciu zmian skórnych za pomocą noża chirurgicznego lub lasera. Na co dzień należy stosować kosmetyki przeznaczone do skóry naczyniowej, a zaleca się unikać silnych kosmetyków zawierających dużo substancji chemicznych. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i w razie wątpliwości udać się na wizytę kontrolną. Leczenie wymaga systematyczności i przestrzegania wszystkich zaleceń.

Dieta przy leczeniu trądziku różowatego

Trądzik różowaty w wielu przypadkach jest spowodowany złą dietą. Stwierdzono, że pokarmy zakwaszające organizm i powodujące zakwaszenie przewodu pokarmowego mają bardzo silny wpływ na powstawanie trądziku różowatego. Przede wszystkim lepiej unikać ostrych przypraw, ale zamiast mięsa używać łuskanych płatków zbożowych, zwłaszcza produktów takich jak proso, brokuły, marchew, cukinia i ryby. Wielu lekarzy podkreśla również naturalne antybiotyki takie jak czosnek, cebula, kapusta kiszona, ogórek kiszony, cytryna.

Prawidłowa pielęgnacja skóry

Co jeszcze stosować na trądzik różowaty? Leczenie warto uzupełnić odpowiednią pielęgnacją. Naskórek ze skłonnościami do niedoskonałości wymaga dokładnego oczyszczenia. Należy więc pamiętać o codziennym stosowaniu żelu do mycia twarzy oraz o regularnych maseczkach.

Zobacz też: Swędząca skóra głowy? Jak sobie radzić z tym problemem?

Opiekę nad delikatną skórą możesz wzbogacić o dermokosmetyki. Są to wyroby przeznaczone do pielęgnacji skóry problematycznej. W ich składzie często znajdują się naturalne substancje, które odżywiają naskórek i poprawiają jego stan.

[email protected],  fot. Adobe Stock







Dziękujemy za przesłanie błędu