Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
16/10/2021 - 12:05

Jak dostać się do gorlickiego szpitala? Nie jest to łatwe

W Szpitalu Specjalistycznym im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach zostały wprowadzone nowe zasady odwiedzin pacjentów, którzy obecnie leczeni są tej placówce. Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 będą mogły wejść do szpitalnego budynku i odwiedzić hospitalizowaną tam osobę ale…

Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono w Polsce 2771 nowych przypadków choroby COVID-19, w tym w województwie małopolskim – 138. W powiecie gorlickim o zakażeniu SARS COV-2 dowiedziało się siedmiu mieszkańców. 141 osób jest objętych kwarantanną.

Nowe zasady zostały wprowadzone przez kierującego szpitalem dyrektora Mariana Świerza. Początkowo kierownictwo placówki nie przewidziało możliwości odwiedzin w gorlickim szpitalu dla osób, które nie są szczepione przeciw COVID-19. Ta decyzja nie została dobrze przyjęta przez komentujących ją gorliczan. Wczoraj na stronie szpitala ukazał się kolejny komunikat w tej sprawie, w którym można było przeczytać, że osoby, które nie są zaszczepione przeciw COVID-19 będą mogły wejść do gorlickiego szpitala, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi?

  • Osoby niezaszczepione  będą mogły odwiedzić bliską osobę, która jest leczona w szpitalu po okazaniu negatywnego wyniku testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2, wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed dniem odwiedzin.
  • Do pacjenta może wejść wyłącznie jedna pełnoletnia osoba. Musi być ona zaszczepiona przeciw SARS-CoV-2  i mieć przy sobie certyfikat potwierdzający przyjęcie wszystkich dawek szczepionki. Chorego mogą również odwiedzić osoby ze statusem ozdrowieńca.
  • Odwiedziny możliwe są codziennie w godz. od 14. do 16.
  • Osoba wchodząca do oddziału będzie musiała wpisać się do książki odwiedzin (będzie to kontrolował pracownik szpitala). Wcześniej jednak będzie musiała zdezynfekować ręce i poddać się badaniu temperatury ciała.
  • Nie wolno wchodzić do placówki w rękawiczkach. Wizytę u chorego wykluczają objawy infekcji u osoby odwiedzjącej tj. gorączka, katar, kaszel, ból gardła itp.
  • Ponadto na czas odwiedzin osoba odwiedzająca, jak również pacjent, muszą zakładać jednorazowe maseczki chirurgiczne oraz zachowywać dystans min. 1,5 metra. Czas odwiedzin ograniczono do 15 minut.
  • Zgodnie z zasadami jednoczasowo w oddziale może przebywać maksymalnie trzy osoby odwiedzające przy czym na sali chorych wyłącznie jedna osoba. Szpital umożliwia dostarczanie artykułów i rzeczy osobistych dla pacjenta pod drzwi oddziału i tam przekazanie ich personelowi (rzeczy należy ograniczyć do niezbędnego minimum).
  • Pacjent nie może opuszczać oddziału, a osoby odwiedzające są zobowiązane do bezwzględnego stosowania się do poleceń personelu medycznego. Co więcej, ostateczną akceptację oraz decyzję o możliwości odwiedzin podejmuje lekarz kierujący lub dyżurny. Po opuszczeniu oddziału należy również zdezynfekować dłonie.

Opr. i.michalec@sadeczanin.info, fot. Daniek Szlag.Dziękujemy za przesłanie błędu