Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
28/04/2020 - 19:45

Ile osób przeszło do dziś kwarantannę w Starym Sączu? Jest spore zaskoczenie

Do dnia wczorajszej sesji w Starym Sączu, czyli do 27 kwietnia w gminie objętych kwarantanną było 435 osób. Takie statystyki przedstawił radnym burmistrz Jacek Lelek.

Stary Sącz: ile osób przeszło do dziś kwarantannę? Jest spore zaskoczenie
Do statystyk o liczbie objętych kwarantanną w związku z epidemią koronawirusa od początku miały dostęp tylko miejscowe ośrodki pomocy społecznej odpowiedzialne za organizację dostaw żywności. A także policjanci, upoważnieni do przeprowadzania kontroli. Wójtowie i burmistrzowie z naszego regionu nie kryli zaniepokojenia tym faktem i głośno mówili, że i oni powinni zostać dopuszczeni do takich informacji. Dlatego sami – nieoficjalnie – starali się je zdobyć choćby po to, by wiedzieć, które miejscowości na ich terenie powinny być w szczególności objęte np. dezynfekcją. W Starym Sączu nie było inaczej.

Zobacz też: Nie będzie opłat za targowanie przy Wielkim Wygonie w Starym Sączu!

Podczas wczorajszych obrad burmistrz Jacek Lelek mógł już jednak podać radnym konkretne statystyki. I co się okazało? Do dnia sesji „urzędową” kwarantanną wynikającą m.in. z powrotu z zagranicy objętych było w sumie 435 osób, czyli niemal 2 procent wszystkich mieszkańców gminy a inaczej mówiąc – kwarantannie poddany był co 50 członek lokalnej społeczności. Czy to mało czy dużo?

Tu burmistrz jest pełen optymizmu. Dlaczego? Bo po pierwsze oznacza to, że gmina może odetchnąć z ulgą. Od początku bowiem zakładano, że największym zagrożeniem będą ci, którzy zjeżdżali tu do domów w okresie przed Wielkanocą z zagranicy. I jeśli oni kwarantannę przeszli pozytywnie, to oznacza, że statystyki będą już tylko spadać. Po drugie – i chyba najważniejsze – zarażenie koronawirusem stwierdzono do tej pory tylko u jednej osoby z terenu całego starosądeckiego samorządu, co w zestawieniu z liczbą podejrzanych o nosicielstwo wirusa też jest wyjątkowo dobrym sygnałem.

ES [email protected] Fot.: prt scDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)