Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
23/11/2023 - 11:15

I to trafia na sklepowe półki. Znaleźli potwornie niebezpieczne substancje w zabawkach dla dzieci

Ołów, rtęć, kadm, chrom i brom takie niebezpieczne substancje zostały wykryte w wyprodukowanych w Chinach elektrycznych zabawkach dla dzieci. O mrożących krew w żyłach wynikach kontroli inspekcji handlowej poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To w samą porę, bo rodzice już rozglądają się za mikołajkowymi prezentami dla swoich pociech.

Skóra cierpnie, włos się jeży od wyników kontroli przeprowadzonej przez inspekcję handlową, która wzięła pod lupę  dwadzieścia modeli elektrycznych zabawek dla dzieci. Były to głównie pojazdy, pistolety, sygnalizator, mikser i żelazko.

Czytaj też Takiego przekrętu jeszcze nie było? Po domach grasuje „kontroler” pieców 

Co w zabawkach znaleziono?

 Informuje o tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).  Trudno uwierzyć, że były tam tak niebezpieczne substancje jak… ołów, rtęć,  kadm, chrom i brom.

- Testy wykazały przekroczenie dopuszczalnych wartości substancji niebezpiecznych. Najczęściej wykrywaliśmy ołów i kadm - poinformował o wynikach kontroli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). To , jak czytamy w opublikowanych przez Urząd raporcie,  substancje, które mogą uwalniać się z odpadów elektrycznych i mogą przenikać do środowiska naturalnego i powodują jego zanieczyszczenie.

Jak się nie dać przekręcić na  Black Friday  

W jednym z elementów stężenie ołowiu zostało przekroczone aż 1343 razy!

W jedenastu zabawkach normy były przekroczone aż 300-krotnie" - poinformował UOKiK.  W sumie zakwestionowano aż osiemnaście  z dwudziestu  zbadanych modeli zabawek elektrycznych. Wykaz wszystkich skontrolowanych zabawek można zobaczyć TUTAJ

Kontrolą  zostało objętych czternastu sprzedawców hurtowych, cztery sklepy detaliczne oraz dwóch  producentów i szesnastu importerów.  - Wszystkie zabawki wyprodukowano w Chinach. W dwóch przypadkach wytworzono je na zlecenie polskich przedsiębiorców, którzy w świetle przepisów, są ich producentami -  podaje Urząd.

Czytaj też Robili przez internet klientów na szaro. Kupowaliście u nich bilety?

Jakie  wynikną z tego konsekwencje?

Przygotowano  osiemnaście wniosków o wszczęcie postępowań administracyjnych. - O podejrzeniu popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy również organy ścigania -  poinformował UOKiK. ([email protected]) fot.Dziękujemy za przesłanie błędu