Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
31/08/2023 - 09:00

Honorowe Obywatelstwo Gminy Łososina Dolna dla doktor Zofii Jungiewicz

Doktor Zofia Jungiewicz została uhonorowana Honorowym Obywatelstwem Gminy Łososina Dolna podczas uroczystej, nadzwyczajnej sesji rady gminy, która odbyła się 28 sierpnia 2023 r. w sali Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna.

Honorowe Obywatelstwo Gminy Łososina Dolna dla doktor Zofii Jungiewicz

W uzasadnieniu uchwały o przyznaniu doktor Jungiewicz Honorowego Obywatelstwa Gminy Łososina Dolna, czytamy: Zofia Jungiewicz rozpoczęła pracę lekarza w Ośrodku Zdrowia w Tęgoborzy w roku 1969. Do roku 1980 była jedynym (oprócz stomatologa) lekarzem w tej przychodni. Kierowała placówką, przyjmowata wszystkich, dzieci i dorostych, pracując przez długie godziny i nigdy nie odmawiając pomocy potrzebującym. Niejednokrotnie poswiecała czas wolny, służąc swoim pacjentom.

Zawsze podchodziła z wielką uwagą i troską do chorych, zlecajac badania, zasiegając opinii innych lekarzy, czy kierując swoich pacjentów do specjalistów, często dzwoniąc z prywatnego telefonu, prosiła o przyjęcie pacjenta w specjalistycznym szpitalu czy klinice. Jej ogromne doświadczenie niejednokrotnie ratowalo życie pacjentów, pozwalając jej rozpoznać poważne schorzenia już we wczesnym stadium. Dyzurowała też w szpitalu w Nowym Sączu, w ostatnich latach pracy na oddziale zakaźnym i jest tam nadal bardzo ceniona.

Zofia Jungiewicz pełnila funkcję kierownika Ośrodka Zdrowia w Tęgoborzy od początku pracy do 2002 roku. W tym czasie, wraz z całym personelem, aktywnie wspierała budowę nowego ośrodka zdrowia. W roku 2000 doprowadziła do powstania SPZOZ Tęgoborze, dzieki czemu ośrodek zdrowia jest dalej placówka publiczną, a właścicielem działki jest gmina.

Honorowe Obywatelstwo Gminy Łososina Dolna dla doktor Zofii Jungiewicz

W latach 1999 - 2002 Zofia Jungiewicz przeprowadziła generalny remont ośrodka, pozyskując wiele środków od prywatnych sponsorów, którzy chętnie reagowali wsparciem na prośbę "ulubionej Pani doktor” całej okolicy. Uzyskała również środki z NFOZ-u na nowoczesny sprzęt medyczny, dzięki czemu oddała w ręce nowego kierownika, dr. Mieczysława Cetnara, zakład niezadłużony, wyremontowany i dobrze wyposażony.

Zasługi "doktor Zosi" zostały uhonorowane licznymi nagrodami. W 2019 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, przyznany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę, za zasługi w działalności na rzecz obrony zdrowia publicznego. W latach 2004, 2005, 2006 trzykrotnie została wybrana Lekarzem Roku, w plebiscycie przeprowadzonym przez "Gazetę Krakowską” pod patronatem Okręgowej Izby Lekarskiej i Marszałka Województwa Małopolskiego; wyróżniony w konkursie został również prowadzony przez nią ośrodek zdrowia w Tęgoborzy, uzyskując tytuł Przychodnia Roku.

Honorowe Obywatelstwo Gminy Łososina Dolna dla doktor Zofii Jungiewicz

W roku 2007 Zofia Jungiewicz została uhonorowana nagrodą Amicus Hominum przyznawaną przez samorząd województwa małopolskiego w celu uhonorowania osób wyróżniających się swoją bezinteresowną postawą i działających na rzecz innych. Nagrodę przyznano za "wyjątkową i pełną poświęcenia długoletnią pomoc wszystkim chorym i potrzebującym".

Jednak o Jej zasługach najbardziej świadczy wdzięczność kilku pokoleń pacjentów, dla których jej odejście z ośrodka po 51-latach pracy było "końcem świata" - wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że trudno im będzie zaleźć równie zaangażowanego i doświadczonego lekarza dla siebie i swoich rodzin. Fot. Dominik Dziedzic/CKIPG Łososina DolnaDziękujemy za przesłanie błędu