Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
03/02/2023 - 09:15

Groza w aptekach. Znaleźli cząstki w popularnym leku... cząstki stali ! Kupiliście to?

To już prawdziwy wysyp ostrzeżeń przed lekami. Niedawno na gwałt był wycofywany z aptek preparat na alergię, potem na nadciśnienie, teraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny znowu bije na alarm. O co chodzi tym razem?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) znowu bije na alarm.  Opublikowano pilny komunikat.  Chodzi o zakaz wprowadzania do obrotu kilku partii wydawanego na receptę leku Diprophos.  To zawiesina do wstrzykiwania, stosowana między innymi w leczeniu chorób układu mięśniowo-szkieletowego, chorób alergicznych, chorób skóry, czy zapalenia nerek.

czytaj też Wielkie zmiany dla wdów i wdowców coraz bliżej. Dostaną dwie emerytury?

Co znaleźli w leku?

Nagłe zawiadomienie GIF ma związek z otrzymaniem informacji o wykryciu cząstek stali nierdzewnej w preparacie. Do Inspektoratu wpłynął Rapid Alert z Federal Agency for Medicinal and Health Products (FAMHP)  czyli belgijskiego odpowiednika polskiej instytucji.   

- Na podstawie przeprowadzonej oceny medycznej FAMHP  nie stwierdził zagrożenia występowania ogólnoustrojowych skutków ubocznych w związku ze stwierdzoną niezgodnością. Natomiast ocenił, iż nie można wykazać bezpieczeństwa stosowania produktu, w odniesieniu do potencjalnych reakcji miejscowych, zwłaszcza nowych, zaostrzonych lub przedłużających się stanów zapalnych i reakcji nadwrażliwości– czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

czytaj też Będzie zakaz montowania pieców... gazowych. Padają już terminy. Co to oznacza dla właścicieli domów? 

Diprophos znika z aptek

Instytucja zakazała sprzedaży trzech partii Diprophosu. Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego ma rygor natychmiastowej wykonalności i dotyczy całego kraju. W aptekach nie znajdziemy trzech serii wycofanego leku.

  • W030205, data ważności: 31.07.2024
  • W033583, data ważności 31.08.2024
  • W036601, data ważności: 30.09.2024

Podmiot odpowiedzialny: Organon Polska Sp. z o.o., ul. Marszałkowska 126/134, 00-008 Warszawa

Inspekcja farmaceutyczna dodaje, że na rynku nie ma odpowiedników leku Diprophos. W aptekach można jednak znaleźć produkty lecznicze o zbliżonym działaniu.([email protected]) fot.unspashDziękujemy za przesłanie błędu