Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
28/11/2019 - 09:40

Glifosat w płatkach śniadaniowych.To rakotwórcza substancja

Debata na temat szkodliwości żywności genetycznie modyfikowanej wciąż trwa. Przeciwnicy GMO zagrożenia upatrują się nie tylko w samym produkcie transgenicznym, ale także środkach jakie stosuje się w procesie wzrastania nasion żywności modyfikowanej genetycznie.


Już na początku 2018 roku pojawiały się informacje dotyczące obecności glifosatu - składnika chwastobójczych środków - w produkcie jaki gości na stołach wielu osób każdego ranka. Mowa o płatkach śniadaniowych, które tak chętnie na śniadanie spożywają dzieci. Amerykańska organizacja pozarządowa Environmental Working Group zleciła niezależnym laboratoriom wykonanie trzech rund testów, w których monitorowano ilość glifosatu. Jak podaje raport EWG, po przeprowadzeniu wstępnych testów i zebraniu niepokojących danych, rozszerzono badania, w celu objęcia nimi większej liczby produktów.

Ślady glifosatu znaleziono w płatkach śniadaniowych, owsianych, muesli, oraz batonikach zbożowych. Problem dotyczył również produktów pochodzących z upraw ekologicznych. Wśród produktów, w których znaleziono glifosat, znajdują się również płatki owsiane Cheerios. Skąd obecność tej trucizny w produktach z zbożowych?

Jednym z powodów jest rozpylanie pestycydu na pszenicę, jęczmień i owies tuż przez zbiorem. Ma to na celu zasuszenie plonów. Śladowe ilości chemikaliów mogą być przenoszone przez wiatr na uprawy z plantacji ekologicznych, stąd obecność glifosatu również w produktach eko.

Biorąc pod uwagę to, że dzieci są bardziej narażone na działanie substancji kancerogennych niż dorośli, oraz częstotliwość z jaką spożywa się płatki śniadaniowe na świecie, sytuacja nie wygląda kolorowo. Produkty, które powinny być źródłem błonnika, witamin i minerałów, nie dość że zawierają dużą ilość cukru, to jeszcze mogą powodować wszelkiego rodzaju alergie, nietolerancje pokarmowe, a w skrajnym przypadku nawet raka.

Używanie glifosatu, najczęściej sprzedawanego pod handlową nazwą Roundup, od lipca tego roku jest zakazane w Austrii, ograniczenia obowiązują też w Czechach, Holandii, Włoszech. We Francji i Niemczech trwają dyskusje o wprowadzeniu zakazu od 2023 roku. 

Zapraszamy do zapoznania się z debatą "Sądeczanina " na temat GMO (I.N)







Dziękujemy za przesłanie błędu