Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
13/06/2021 - 12:10

Giganci farmacji: GlaxoSmithKline (GSK)

GSK to globalna, innowacyjna firmą z obszaru ochrony zdrowia działającą w oparciu o badania naukowe, opracowywanie oraz wytwarzanie produktów w 3 globalnych obszarach biznesowych: innowacyjnych leków, szczepionek i produktów ochrony zdrowia.

Fot. jarmoluk/Pixanbay
Deklarowaną misją GSK jest dostarczanie zróżnicowanych, wysokiej jakości i potrzebnych produktów opieki zdrowotnej jak największej liczbie osób, zapobiegając chorobom i lecząc je oraz utrzymując społeczeństwo w dobrym stanie zdrowia dzięki wiedzy naukowej i technicznej.

Firma ma szerokie portfolio innowacyjnych i uznanych leków stosowanych w chorobach układu oddechowego, HIV, stanach zapalnych układu odpornościowego i onkologii. Dodatkowo wzmacnia swój dział badawczo-rozwojowy, koncentrując się na immunologii, genetyce człowieka i zaawansowanych technologiach, aby pomóc dostarczać pacjentom nowe, transformacyjne leki. GSK to największa na świecie firma produkującą szczepionki pod względem przychodów. Dostarcza szczepionki, które pomagają chronić ludzi na wszystkich etapach życia.

- Nasze badania i rozwój skupiają się na opracowywaniu szczepionek przeciwko chorobom zakaźnym, które łączą wysokie potrzeby medyczne i duży potencjał rynkowy - informuje firma. - GSK ma także bardzo dobrze rozbudowany segment produktów ochrony zdrowia opracowuje i wprowadza na rynek innowacyjne produkty cieszące się największym zaufaniem konsumentów i rekomendacją ekspertów. Są to produkty wydawane bez recepty z kategorii: leki przeciwbólowe, higiena jamy ustnej, odżywianie i pielęgnacja skóry.

Firma powstała w grudniu 2000 roku w wyniku połączenia przedsiębiorstw Glaxo Wellcome i SmithKline Beecham. W rankingu 50 największych przedsiębiorstw farmaceutycznych za 2019 rok GSK zajęło ósme miejsce, a jego przychody kształtowały się na poziomie 30,645 mld USD. Spółka notowana jest na giełdach londyńskiej i nowojorskiej (NYSE). Koncern zatrudnia około 100 tys. pracowników na całym świecie. Główna siedziba GlaxoSmithKline znajduje się w Londynie.

GSK jest wiodącym przedsiębiorstwem w polskim przemyśle farmaceutycznym. Dostarcza ponad 300 leków, szczepionek i produktów ochrony zdrowia. Dostarcza terapie stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego oraz zakażeń wirusem HIV. GSK jest także wytwórcą szczepionek - w 2017 r. dostarczył 3,6 mln dawek. W swoim portfelu w Polsce koncern ma także produkty ochrony zdrowia, stosowane w higienie jamy ustnej, przeciwbólowe oraz do pielęgnacji skóry. GSK jest największym inwestorem w branży farmaceutycznej w Polsce.

Od 1998 r. zainwestowała łącznie ok. 2 mld zł. Pierwszym zakupem były Poznańskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa SA. Fabryka GSK w Poznaniu jest wiodącym, globalnym producentem tabletek, kapsułek, kremów i maści. Obecnie, każdego dnia w fabryce wytwarzanych jest 8,7 mln tabletek i 1,3 mln kapsułek, które są eksportowane do 131 krajów na świecie. Oznacza to, że co sekundę pacjenci na całym świecie przyjmują 100 tabletek i 15 kapsułek wyprodukowanych w fabryce w Polsce.

Polska jest postrzegana także jako kraj z dużym potencjałem w zakresie możliwości prowadzenia badań klinicznych. Przemawia za tym duża populacja pacjentów i dobrze wykwalifikowani specjaliści oraz koszty przeprowadzania badań klinicznych, które są konkurencyjne w stosunku do krajów zachodnioeuropejskich. Firma GSK Commercial Sp. z o.o. prowadzi badania kliniczne w różnych obszarach terapeutycznych, współpracując z ośrodkami i badaczami na terenie całego kraju.

GSK zatrudnia w Polsce łącznie ponad 2000 osób, z czego około 1500 w Poznaniu. Przedsiębiorstwo realizuje i wspiera również akcje i programy edukacyjne związane z profilaktyką zdrowotną. Do najbardziej znanych należą „Mam Haka na Raka”, „Żółty tydzień”, „Przytulenie ma znaczenie” i „Obejmij mnie szczepieniem”. Za działania w obszarze odpowiedzialności biznesu zajęło pierwsze miejsce w Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2013.

Firma jest także bardzo mocno zaangażowana w ochronę środowiska naturalnego traktując zrównoważony rozwój jako istotny aspekt odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwa, przede wszystkim ze względu na prowadzoną działalność́ produkcyjną. Firma wdraża systemy i procesy, które mają przyczynić́ się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne w Polsce oraz zmniejszenia zużycia jego zasobów.

Podobną konsekwencją charakteryzuje się w podnoszeniu świadomości ekologicznej pracowników poprzez zaangażowanie ich w projekty służące redukcji zużycia energii i wody, jak również minimalizacji ilości wytwarzanych odpadów. (K. Grabka) Fot. Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu