Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 8 marca. Imieniny: Beaty, Juliana, Wincentego
18/02/2021 - 12:45

Firma sądeczanina wynalazła urządzenie, które wykrywa koronawirusa w 10 sekund

COVID Detector to prawdziwa rewolucja w walce z koronawirusem. Urządzenie potrafi w ciągu kilku sekund wskazać, czy ktoś jest nim zakażony. Jeśli pozytywnie przejdzie kolejną fazę badań być może będziemy mogli je spotkać na lotniskach czy w zakładach pracy. COVID Detector, o którym mówi cały kraj, opracowała firma ML System, której założyciel, Dawid Cycoń, pochodzi z Nowego Sącza. Uczył się w "Elektryku" i pracował w Optimusie oraz w Fakro.

Covid Detector, fot. Kancelaria Prezydenta RP

Czytaj również: COVID-19: Po stabilizacji znowu gorszy czas

Firma ML System opracowała urządzenie, które potrafi wykryć koronawirusa w dziesięć sekund. O tym rozwiązaniu mówi cała Polska. Siedzibę spółki ML System w Zaczerniu koło Rzeszowa odwiedził prezydent Andrzej Duda. – Wierzę, że po badaniach klinicznych, które wkrótce ruszą, to urządzenie trafi do masowej produkcji – napisał prezydent Polski na Twitterze. Po wizycie głowy państwa w Zaczerniu gwałtownie wzrosło zainteresowanie spółką na giełdzie.

ML System zajmuje się m.in. produkcją paneli fotowoltaicznych, ale nie byle jakich. Firma kładzie nacisk na innowacyjne rozwiązania technologiczne. Mowa tutaj chociażby o żaluzjach fotowoltaicznych czy szybach z powłoką kwantową, które działają jak domowy generator energii odnawialnej. Takie produkty przyszłości produkuje firma, której założyciel pochodzi z Sądecczyzny.

Dawid Cycoń, fot. ML System

Dawid Cycoń, prezes zarządu spółki i założyciel ML System urodził się i wychował w Nowym Sączu, tutaj też stawiał swoje pierwsze kroki zawodowe (pracował m.in. w Optimusie i Fakro). Jest współautorem 14 zgłoszeń patentowych i 4 wzorów użytkowych i 4 wzorów przemysłowych. Razem ze swoją żoną Edytą Stanek, specjalistką w zakresie fotowoltaiki i współautorką kilku zgłoszeń patentowych, w 2007 roku postanowili założyć firmę na Podkarpaciu. W 2016 roku spółka ML System została laureatem Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Lider MŚP.

Opracowanie urządzenia, które wykrywa COVID-19 zajęło kilkadziesiąt dni. COVID Detector działa trochę jak alkomat – trzeba wydmuchać w jego stronę powietrze, a on po upływie kilku sekund pokazuje nam wynik badania. Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli w szybki sposób zdiagnozować zakażonych koronawirusem. Dawid Cycoń ma nadzieję, że COVID Detector będzie stosowany na lotniskach, w zakładach pracy czy na przejściach granicznych, bo jego obsługa nie jest skomplikowana. COVID Detector jest już po wstępnych badaniach – teraz musi przejść fazę badań na gotowych wymazach. Pozwoli to wskazać jak czułe w wykrywaniu wirusa jest urządzenie. COVID Detector może zrewolucjonizować walkę z koronawirusem w Polsce i na całym świecie.

Czytaj również: Szczepienie nauczycieli trwa. Wiemy ilu już się zaszczepiło

- Urządzenie w przyszłości może wykrywać nie tylko COVID, ale również inne patogeny, na przykład zwykłą grypę – tłumaczy Dawid Cycoń. Prezes ML System opowiedział nam o tym, ile może kosztować COVID Detector oraz jak doświadczenie w produkcji szyb pomogło stworzyć to urządzenie. Na łamach naszego miesięcznika Dawid Cycoń powspomina również dawne czasy, kiedy żył i pracował na Sądecczyźnie. Wywiad przeczytacie w marcowym wydaniu miesięcznika „Sądeczanin”, które już niebawem ukaże się w sprzedaży. (s.siwulska@sadeczanin.info, fot. ML System, Kancelaria Prezydenta)

Wynalazek firmy ML System może zrewolucjonizować walkę z koronawirusem
COVID Detector nie wymaga specjalnej obsługi, wystarczy dmuchnąć, a urządzenie w kilka sekund pokaże nam czy jesteśmy zakażeni koronawirusem. Dawid Cycoń, prezes spółki ML System, ma nadzieję, że po pozytywnym przejściu badań urządzenie będzie stosowane na lotniskach czy w zakładach pracy. Siedzibę firmy w Zaczerniu 11 lutego odwiedził prezydent Andrzej Duda. – Wierzę, że po badaniach klinicznych, które wkrótce ruszą, to urządzenie trafi do masowej produkcji – napisał prezydent Polski na Twitterze Fot. Jakub Szymczuk - Kancelaria Prezydenta.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Marcowy miesięcznik Sądeczanin 2021