Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
09/02/2020 - 12:30

Dane są porażające. Coraz więcej ludzi z nadwagą i otyłych!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm. Coraz więcej ludzi choruje na cukrzycę, w tym również dzieci. Dane są przerażające. Co pięć sekund kolejna osoba na świecie dowiaduje się, że ma cukrzycę. Co dziesięć sekund z powodu wywołanych nią powikłań umiera jeden pacjent. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku i apeluje o pilne działania prowadzące do zatrzymania lawinowo rosnącej liczby zachorowań.

Eksperci WHO są zdania, że jednym ze sposobów na to, aby nieco powstrzymać zapadalność na tę podstępną chorobę jest wprowadzenie między innymi specjalnego podatku nakładanego na dosładzane produkty. Projekt przepisów zakładających jego wprowadzenie w Polsce właśnie przyjął rząd.

- W ciągu ostatniej dekady przeciętna ilość cukru spożywanego przez każdego Polaka wzrosła aż o blisko 12 kg! – mówi Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. - Choć na nasze talerze trafia coraz mniej tradycyjnego białego kryształu, w lawinowym tempie rośnie za to spożycie cukru „ukrytego” w wysokoprzetworzonych produktach oraz napojach. Około 300 ml porcja kolorowego, słodzonego napoju gazowanego może zawierać go nawet 30 g, czyli blisko 8 łyżeczek.

Lekarze i dietetycy ostrzegają, że nadmiar cukru w diecie jest prostą drogą do nadwagi i otyłości.

Według statystyk w 2016 r. aż 53 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn po 20. roku życia cierpiało na nadwagę, a 23 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn było otyłych.

- Z dodatkowymi kilogramami coraz częściej mierzą się także dzieci. Nadwaga to już problem co piątej nastolatki i co trzeciego nastolatka – dodaje rzeczniczka małopolskiego NFZ.

- Pod opiekę lekarzy trafia coraz więcej pacjentów z cukrzycą typu 2. Zachorowania na nią mają bezpośredni związek z nadmiernym spożywaniem pokarmów i napojów bogatych w cukier. Dlatego też niezwykle istotnym elementem profilaktyki cukrzycy jest więc ograniczenie cukru w diecie – podkreśla dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ Elżbieta Fryźlewicz – Chrapisińska.

Z danych, którymi dysponuje Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie wynika, że w 2019 roku w Małopolsce z powodu cukrzycy leczyło się 153 788 osób. W 2016 roku było to 147 153 osób.

W całym kraju pacjentów chorujących na cukrzycę jest już blisko 3 miliony. Średnio co dwie godziny lekarze są zmuszeni amputować stopę choremu, u którego cukrzyca doprowadziła do powstanie nieodwracalnych zmian, owrzodzeń i trudno gojących się ran.

Przesłodzona dieta zwiększa także ryzyko zachorowania na szereg innych chorób – nowotworów, schorzeń układu sercowo-naczyniowego m.in. nadciśnienia czy zwyrodnień stawów. Prowadzi także do rozwoju próchnicy i bezdechu sennego.

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia od ubiegłego roku prowadzi intensywne działania edukacyjne i profilaktyczne, zachęcające mieszkańców naszego województwa do ograniczenia ilości cukru, zmiany nawyków żywieniowych i zastąpienia dosładzanych napojów wodą.

W ramach specjalnych „Śród z Profilaktyką” w krakowskim NFZ (ul. Batorego 24) wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z bezpłatnych analiz składu masy ciała oraz cyklicznych porad dietetyków. W przygotowaniu zdrowych jadłospisów pomaga również uruchomiony portal diety.nfz.gov.pl, umożliwiający każdemu użytkownikowi wygenerowanie darmowego, dwutygodniowego menu, dostosowanego do jego potrzeb i upodobań kulinarnych.

Walka z nadmiarem cukru trwa nadal. Ma temu służyć między innymi specjalny podatek, którego projekt właśnie przyjęła Rada Ministrów. Regulacje przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z NFZ zakładają pobieranie dodatkowej taksy od napojów słodzonych, opłacane przez ich producentów.

- Wprowadzenie podatku cukrowego ma przede wszystkim cel prozdrowotny, a nie fiskalny – przyznaje rzeczniczka MOW NFZ w Krakowie.

Doświadczenia innych krajów – m.in. Francji, Danii, Meksyku – pokazują, że dodatkowe opłaty, a co za tym idzie wyższe ceny zniechęcają konsumentów do sięgania po niezdrowe napoje umieszczone na sklepowych półkach.

- Co istotne dochód z nowego podatku w całości trafi do budżetu NFZ i zostanie przeznaczony na edukację, profilaktykę oraz leczenie chorób wywoływanych przesłodzoną dietą. Część środków NFZ przekaże szkołom, które z tej puli będą organizowały zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży w ramach profilaktyki pierwotnej. 

Opr. [email protected], fot. IM, źródło: MOW NFZ w Krakowie.







Dziękujemy za przesłanie błędu