Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 lipca. Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
04/02/2020 - 19:05

"Daltonista" czy "osoba z daltonizmem" Co Wy na to?

Piszemy dla Państwa, podporządkujemy się więc Waszej decyzji. O co chodzi? O sprawę, jaką poruszyła w mailu do redakcji Katarzyna Ziaja, autorka bloga o rzadkich chorobach. Zdecydujcie, głosując w naszej sondzie.

Nie daltonista, a "osoba chora na daltonizm"
- W związku z ukazaniem się na łamach portalu Sądeczanin.info artykułu pt. Daltonista na ulicach Nowego Sącza. Przejechał ma czerwonym świetle jak gdyby nigdy nic zwracam się z prośbą o zmianę tytułu - napisała do nas p. Katarzyna Ziaja. - Daltonizm to zaburzenie widzenia barw uwarunkowane genetycznie. W tym przypadku określenie zostało wykorzystanie w sposób niewłaściwy i stygmatyzujący osoby z tym problemem.

Autor artykułu w taki sposób obraża osoby z daltonizmem, przyklejając im mniej lub bardziej świadomie łatkę pirata drogowego. Jest to niedopuszczalne biorąc pod uwagę poprawność dziennikarską i kulturę - dodaje autorka bloga chorobyrzadkie.

- Liczę na to, że mój mail nie trafi prosto do kosza, a Pan będzie uprzejmy poprawić wśród swoich pracowników świadomość podobnych problemów. Poza tym, już nie używamy określenia np. daltonista czy cukrzyk/diabetyk, niepełnosprawny. Poprawnymi są: osoba z daltonizmem, chory na cukrzycę/pacjent/osoba z cukrzycą, osoba z niepełnosprawnością. Niby na pierwszy rzut oka różnica żadna, ale jednak brzmi mniej stygmatyzująco, podkreśla człowieka jako jednostkę, a nie chorobę.

Co Państwo na to? Poniżej sonda. Po trzech dniach (7 lutego, ok. godz. 19.20) głosowanie zostanie zamknięte, wtedy wszyscy będą mogli zobaczyć wyniki. A my zrobimy tak, jak orzeknie większość. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)