Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
04/12/2020 - 11:00

Niemożliwe! Nie robił testu na koronawirusa, a wczoraj dostał wynik

Z testami na koronawirusa bywa różnie. Jedni nie mogą się o nie doprosić, podczas gdy do innych przychodzą powiadomienia o tym, że wynik testu jest już dostępny i można sprawdzić go w internecie... Chciaż wcale testu nie robili. [AKTUALIZACJA]


- Wieczorem otrzymałem wiadomość SMS z portalu pacjent.gov.pl o następującej treści: "Twój wynik testu na obecność koronawirusa już czeka na ciebie na Internetowym Koncie Pacjenta. Wejdź na pacjent.gov.pl i zaloguj się na swoje IKP" -  relacjonuje pan Marek, stały czytelnik "Sądeczanina" (nazwisko do wiadomości redakcji). - Byłem mocno zdziwiony, ale wszedłem na rządową stronę, żeby zweryfikować wysłaną do mnie informację. 

- Z portalu pacjent.gov.pl dowiedziałem się, że 2 grudnia 2020 roku, dokładnie o godzinie 13.22 zostało u mnie przeprowadzone badanie na obecność koronawirusa, co jest nieprawdą, ponieważ nie robiłem żadnego testu! Wynik na szczęście był negatywny. Niewiarygodne. Jestem zdrowy, choć nie robiłem żadnego badania. Gdyby wynik był dodatni, zostałbym objęty kwarantanną i całkowicie pozbawiony możliwości normalnego funkcjonowania – podsumowuje swoją historię nasz czytelnik.

Jak to możliwe? Spytaliśmy Sanepid, ale trop okazał się błędny. - Nie zlecamy już przeprowadzania indywidualnych testów na koronawirusa - zapewnił bowiem "Sądeczanina" w telefonicznej rozmowie Mateusz Wójcik, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu. - Najwięcej testów zlecają lekarze POZ. Prawdopodobnie do pomyłki doszło jednak na etapie wprowadzania danych tego pana do bazy EWP (Ewidencja Wjazdów do Polski - przyp. red.) Wprowadzaniem danych też się nie zajmujemy, ponieważ w nowym systemie robią to laboratoria, w których bada się próbki z wymazów.

Zobacz także: Lepiej oszukać Sanepid i nie zgłaszać objawów choroby? Sądeczanie mają dosyć

(k.kos@sadeczanin.info, TK fot. czytelnik)Dziękujemy za przesłanie błędu