Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 9 czerwca. Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja
21/09/2022 - 16:40

Czy tłuszczak może zagrażać zdrowiu? Przyczyny, objawy, leczenie

Jeżeli na naszej skórze pojawił się niewielki i miękki w dotyku guzek, nie musimy panikować. Prawdopodobnie jest to tłuszczak - łagodny guz zbudowany z tkanki tłuszczowej. Może występować pojedynczo lub w większych skupiskach. Choć nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, dla wielu osób jest poważnym defektem kosmetycznym, którego chcą się pozbyć.

Tłuszczak (lipoma) jest nienowotworowym i niezłośliwym guzem zbudowanym z torebki łącznotkankowej, w środku której zgromadził się tłuszcz. Ma kształt owalny lub podłużny, a jego wielkość waha się od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Tłuszczaki najczęściej zlokalizowane są w tkance podskórnej, jednak zdarza się, że pojawiają się w narządach wewnętrznych. Rozrastają się bardzo wolno, czasem do naprawdę dużych rozmiarów. Najczęściej można je zlokalizować na karku, ramionach, plecach, przedramionacg po stronie prostowników, w okolicy nadżebrowej, na brzuchu, udach i pośladkach.

Tłuszczaki to przypadłość występująca głównie u osób po 40. roku życia, rzadko pojawiają się u dzieci. Szacuje się, że tłuszczaki to problem 1% światowej populacji.

Jakie są rodzaje tłuszczaków?

Specyficzna budowa tłuszczaków sprawiła, że wyróżnia się kilka rodzajów tych guzów:

  • lipoma - pojedyncza zmiana, którą niezwykle łatwo wyczuć palpacyjnie, zbudowana wyłącznie z komórek tkanki tłuszczowej;
  • angiolipoma - tłuszczak z widocznymi naczyniami krwionośnymi;
  • myolipoma - zmiana z licznymi komórkami tkanki mięśniowej gładkiej;
  • myelolipoma - guz o charakterze odgraniczonym z uwidocznioną tkanką łącznotkankową;
  • tłuszczak wielopostaciowy i wrzecionowaty - zmiany ze stwierdzonymi drobnymi naczyniami krwionośnymi oraz licznymi adiopocytami;
  • lipoblastoma - tłuszczak występujący u dzieci i niemowląt;
  • zimowiak - guz pojawiający się u małych dzieci, najczęściej ma związek z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała u niemowląt.

Aby skutecznie rozróżnić poszczególne typy zmian chorobowych konieczne jest przeprowadzenie badania mikroskopijnego oraz wykonanie tłuszczak-zdjęcia.

Jakie są przyczyny powstawania tłuszczaków?

Tak naprawdę do tej pory nie stwierdzono jednoznacznych czynników, mających bezpośredni wpływ na pojawianie się tłuszczaków. Specjaliści uważają jednak, że w pewnym stopniu mogą za to odpowiadać predyspozycje genetyczne, zwłaszcza u osób, u których członkowie rodziny borykali się z nowotworami.

Takie zmiany wykrywane są też u pacjentów po różnego rodzaju zapaleniach, a także jako efekt wydalanych przed układ immunologiczny cząsteczek pobudzających podział i wzrost adipocytów.

Jednocześnie istnieją również czynniki, które znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia tłuszczaków:

  • wiek pomiędzy 40 a 60 rokiem życia;
  • przebyty nowotwór u pacjenta lub członka najbliższej rodziny;
  • schorzenia z predyspozycjami do rozwoju tłuszczaków, m.in. choroba Cowdena, Madelunga, Dercuma lub zespół Gardnera;

Tłuszczaki – objawy

Podstawowy objaw tłuszczaka zlokalizowanego w tkance podskórnej to obecność dobrze wyczuwalnego, miękkiego i bezbolesnego guza. Cechą charakterystyczną zmiany jest ruchomość względem skóry i podłoża. Na skutek ucisku na chwilę odkształca się. Wyróżnia się powolnym wzrostem i może osiągać rozmiary nawet do kilkunastu centymetrów. Skóra w miejscu lokalizacji zmiany nie jest zaczerwieniona.

Czasem pacjenci cierpią na niewielki dyskomfort pojawiający się na skutek ucisku guza na sąsiadujące struktury. Tłuszczaki zlokalizowane w okolicy narządów wewnętrznych mogą wywoływać objawy charakteryzujące się:

  • Niedokrwistością,
  • Nadciśnieniem tętniczym,
  • Wadliwym funkcjonowaniem nerek,
  • Żółtaczką,
  • Obrzękami,
  • Problemami z oddychaniem.

U osób zmagających się z tłuszczakami, nie występują objawy ogólne w postaci złego samopoczucia i wysokiej temperatury. Zdarza się jednak, że zmiany zagrażają zdrowiu lub życiu pacjenta, zwłaszcza gdy są obecne wewnątrz organizmu. Występowanie tłuszczaków m.in. na nerce może powodować zaburzanie jej pracy.

Tłuszczak  leczenie

Niewielkie tłuszczaki nie wymagają specjalistycznego leczenia. Należy jednak pamiętać, że posiadają one skłonności do rozrostu, zatem należy je kontrolować i obserwować. Zabieg operacyjny wykonywany jest, gdy tłuszczaki są widocznym defektem kosmetycznym oraz są głębiej położone przez co zaburzają prawidłową pracę narządów wewnętrznych.

Wśród najczęściej wykonywanych metod usuwania tłuszczaków wymienia się:

  • liposukcję - podczas zabiegu w okolicy zmiany chorobowej umieszczana jest mała sonda, której zadaniem jest odsysanie z guza tłuszczu; następnie za pomocą kleszczyków usuwana jest torebka łącznotkankowa. Liposukcja zalecana jest u osób, które posiadają wieloguzkowe zmiany. Nie pozostawia blizn;
  • ostrzykiwanie zmiany chorobowej sterydami - do wnętrza zmiany podawany jest lek w formie zastrzyków wykonywanych kilkukrotnie; dzięki iniekcji guzki się kurczą, jednak nie zostają całkowicie usunięte; niestety metoda ta wyklucza możliwość badania guza pod kątem histopatologicznym, dlatego jest rzadko polecana;
  • chirurgiczne wycięcie tłuszczaka - to podstawowy zabieg wykonywany w przypadku tej dolegliwości; podczas zabiegu nacinane są tkanki, a następnie usuwa się zmianę razem z torebką łącznotkankową. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a przy tłuszczakach mnogich - w znieczuleniu ogólnym. Sam zabieg pozostawia niewielkie blizny.

Zobacz też: Swędząca skóra głowy? Jak sobie radzić z tym problemem?

Jak zapobiegać tłuszczakom?

Genetyczne podłoże tłuszczaków sprawia, że nie istnieją odpowiednie działania profilaktyczne. Można jedynie unikać zranień i urazów zwiększających ryzyko występowania zmian. Właśnie dlatego tak ważna jest samoświadomość i obserwacja własnego ciała w taki sposób, aby w razie wystąpienia podejrzanych zmian, jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy nie można samemu określić, czy zmiana ma łagodny charakter, czy też przybiera postać nowotworu o wysokiej złośliwości.

[email protected],  fot. iStock







Dziękujemy za przesłanie błędu