Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 października. Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona
16/09/2021 - 08:00

Czy przedszkolak może mieć depresję? Rozmawiamy z psycholog Magdaleną Wajdą

Młodzi ludzie z depresją czują się niezrozumiani, odrzuceni, mają trudności z akceptacją siebie, poczucie beznadziejności, negatywne zdanie na temat siebie, otaczającego świata i przyszłości. Ale czy zastanawialiście się kiedyś jaka jest dolna granica depresji? Czy problem może dotyczyć także dzieci w wieku przedszkolnym?

Dlaczego dzieci i młodzież cierpią na depresję? O powody depresji zapytaliśmy naszą ekspertkę Magdalenę Wajdę, psycholog i dyrektor Instytutu Diagnostyki, Opiniodawstwa i Pomocy Psychologicznej WSB-NLU w Nowym Sączu.

- Do najczęstszych powodów jej występowania psychologowie zaliczają nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych przez członków rodziny, przemoc w rodzinie, a także przewlekłe choroby rodziców, innych członków rodziny lub nawet samego dziecka – wyjaśnia psycholog.

Do tego należy dodać sytuacje takie jak utrata bliskiej osoby czy też psychiczne, fizyczne albo seksualne wykorzystywanie najmłodszych. Okazuje się, że jedną z częstszych przyczyn młodzieńczej depresji jest konflikt między rodzicami, kłótnie i wynikające z tego zaniedbanie dziecka, brak zainteresowania i emocjonalne odrzucenie. Zdarza się, że rodzice nadmiernie kontrolują wtedy swoje pociechy albo obarczają zbyt dużą, przerastającą ich możliwości odpowiedzialnością. – Dochodzi wówczas do zamiany ról dziecko – rodzic – dodaje Magdalena Wajda.

Czytaj też: "Mamo, smutno mi", czyli o dziecięcej depresji z psychologiem Magdaleną Wajdą

- Trudna sytuacja materialna, społeczna izolacja rodziny, nadmierne wymagania stawiane przez nauczycieli, zła atmosfera w szkole lub w klasie, brak wsparcia, przemoc rówieśnicza, przemoc stosowana przez nauczycieli, szkolne niepowodzenia czy niesprawiedliwe ocenianie również mogą przyczynić do pojawienia się u dziecka objawów depresji – wyjaśnia dalej nasza ekspertka.

A co z przedszkolakami? Czy one też mogą zachorować na depresję? - Rozpoznanie depresji jest najtrudniejsze właśnie u dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieci w tym wieku nie mówią o swoim obniżonym nastroju czy braku nadziei. O tym, co czują, świadczy ich postawa, wyraz twarzy. Depresja może ujawniać się poprzez ból brzucha, ból głowy, brak łaknienia, mimowolne moczenie się. Wtedy uwagę opiekunów zwracają przede wszystkim: nadmierne wycofanie dziecka, skłonność do samotnego spędzania czasu, silny niepokój przy rozłące z rodzicem, czyli tak zwany lęk separacyjny czy niechęć do zabawy -–wyjaśnia dalej psycholog.

- Niekiedy dziecko z depresją przeszkadza na zajęciach i próbuje zwrócić na siebie uwagę. Natomiast dzieci w wieku szkolnym wykazują mniejszą efektywność w nauce, często unikają szkoły, zasłaniając się dolegliwościami somatycznymi. Są to dzieci bojące się podejmować nowych wyzwań z obawy przed porażką, odczuwające nadmierne poczucie winy i przepraszające za najmniejsze przewinienia w strachu przed rozczarowaniem rodziców. 

Znając objawy depresji realnie zwiększamy szansę na pomoc najmłodszym, którzy - jak się okazuje - również mogą zmagać się z chorobą depresji.

Zadanie "3D" - dziecko, depresja, dialog zrealizowano w ramach konkursu ”ZDROWE SĄDECKIE” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego. (k.kos@sadeczanin.info, fot. Pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu