Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
28/08/2023 - 15:00

Czy grozi nam nowa epidemia? Zwiększył się śmiertelny bilans. Legionella jest już w Nowym Sączu [AKTUALIZACJA]

Wysoka gorączka, dreszcze, kaszel, duszności… Objawy są bardzo podobne do tych znanych z pandemii koronawirusa. Czy grozi nam wybuch nowej zarazy? Zakażenie potwierdzono już do tej pory u stu czterdziestu czterech pacjentów. Zmarło jedenaście osób.Tak atakuje legionella, której ogniskiem jest Podkarpacie. Choroba jest już w Małopolsce. Najpierw nazwy miejscowości nie podano. Teraz już wiadomo, że to niedaleko Nowego Sącza. Chodzi o Brzesko. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy.

To już pewne. W Małopolsce  został potwierdzony pierwszy przypadek zakażenia legionellą. Jak podało radio RMF FM, to pacjentka jednego z domów pomocy społecznej. Kobieta została przewieziona w stanie ciężkim do szpitala.

czytaj też Makabra na cmentarzu, potem trzęsienie ziemi. Nie tylko biały szkwał na Jeziorze Rożnowskim. To był czarny weekend

Wojewoda Małopolski zwołał sztab kryzysowy

Aby ocenić zagrożenie i zdecydować o dalszych działaniach, w niedzielę wieczorem wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał sztab kryzysowy. Z informacji przekazanych przez Kmitę wynika, że zakażenie zostało wykryte w domu pomocy społecznej, gdzie przebywa ponad pięćdziesiąt osób.

Najpierw nazwy miejscowości nie podano. Teraz już wiadomo, że  to niedaleko od Nowego Sącza. Zakażona kobieta to podopieczna prywatnego domu spokojnej starości w Brzesku, jest w ciężkim stanie - informuje serwis eska.pl

 - Ze wstępnych przypuszczeń można ocenić, że do zakażenia doszło wskutek używania wody z instalacji. W poniedziałek zostaną zrobione badania przez inspekcje sanitarną – przekazał wojewoda cytowany przez RMF. Jak informuje rozgłośnia, Łukasz Kmita przekazał też, że z tego samego ośrodka do szpitala trafiła kolejna osoba. W tym przypadku nie ma na razie potwierdzenia,  czy doszło do zakażenia legionellą.

W poniedziałek wojewoda przekazał informację o przypadkach zakażenia legionellą mieszkańców Nowego Sącza. Blisko dwa tygodnie temu do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie trafiła pomieszkująca u córki kobieta z Nowego Sącza, która już  placówkę opuściła. Kolejny przypadek  odnotowano dwa dni temu. Mieszkaniec naszego miasta trafił do szpitala w Krynicy z gorączką i osłabieniem. Co istotne,  nie wyjeżdżał poza teren powiatu nowosądeckiego.

czytaj też Co zobaczył jasnowidz Krzysztof Jackowski. Znalazł zwłoki w Nowym Sączu, teraz znowu ma potworne wizje

Główne ognisko zakażenia jest na Podkarpaciu

Pierwsze ognisko zakażeń legionellą pojawiło się na Podkarpaciu, gdzie  do tej pory zaraziły się już 143 osoby. Tylko w niedzielę poinformowano o 16 nowych zakażeniach. Wśród chorych największą grupę stanowią mieszkańcy Rzeszowa - 96 pacjentów i powiatu rzeszowskiego - 31 osób. Do tej pory zmarło osiem osób – podało RMF.

Dziś media informują o kolejnym zgonie.  W Rzeszowie zmarła kobieta, która miała 90 lat. Śmiertelny bilans zwiększył do dziewięciu zakażonych.

Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dla całego kraju. Polecił wszystkim jednostkom sanepidu wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi. Chodzi również o szpitale i domy pomocy społecznej.

Czytaj też Groza! Wycofują to ze sklepów. Jest ryzyko uduszenia! Sprzedaje to sieć handlująca też w Sączu 

Legionelloza. Co to za choroba?

.Legionelloza to niebezpieczna choroba zakaźna powodowana przez bakterie z rodzaju Legionella pneumophila i związana z zapuszczonymi instalacjami wodnymi oraz wentylacyjnymi i klimatyzacyjnymi. Nie przenosi się z człowieka na człowieka i można jej zapobiec, zachowując higienę i standardy sanitarne. Choroba  kończy się śmiercią u 5-15 proc. zakażonych. Zwykle rozwija się 5-6 dni po infekcji, choć może to trwać dłużej. Rozpoczyna się od gorączki, dreszczy, bólu głowy i mięśni. Po tym następuje suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które postępują do ciężkiego zapalenia płuc. ([email protected]) zdjęcie ilustracyjneDziękujemy za przesłanie błędu