Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
31/12/2022 - 20:00

Co zrobić żeby ręce się nie pociły? Te sposoby na pocące się dłonie pozwolą ci uniknąć wpadki

Nadmierna potliwość dłoni to krępujący problem. Dotyczy ona wielu osób, zwłaszcza w okresie upałów, a także pod wpływem dużego stresu. Nadmierne pocenie może być jednym z objawów różnych poważnych chorób, dlatego nie wolno lekceważyć tej przypadłości. Dlaczego ręce się pocą i jak możemy temu zapobiec?

Potliwość dłoni może dotyczyć nawet 3% populacji i istotnie obniżać jakość życia. To problem przewlekły, który objawia się nadmiernym poceniem, niezwiązanym z koniecznością zaspokojenia potrzeb termoregulacyjnych organizmu.

Na naszym ciele znajdują się blisko 3 miliony gruczołów potowych, które zlokalizowane są głównie pod pachami i w pachwinach, a także na skórze dłoni i stóp. Ich aktywność zwiększa się przy wyższych temperaturach powietrza, podczas wysiłku fizycznego, czy stresu. Jednak czasem ilość wydzielanego potu jest zbyt duża. To zaburzenie funkcjonowania gruczołów potowych nazywane jest hiperhydrozą. Dotyka ono skóry głowy, pach, dłoni oraz stóp. Zdarza się również, że dolegliwość ta dotyczy skóry całego ciała.

Objawy nadpotliwości dłoni

U takich pacjentów najczęściej dłonie są zimne w dotyku i mokre. Ilość wydzielanego potu może się znacznie różnić. Skóra dłoni takich pacjentów jest  różowa, linie i bruzdy są głębokie, wyraźne. Pocenie występuje podczas czuwania i całkowicie znika podczas snu. Pacjent jest zmuszony stale wycierać nadmiar wilgoci chusteczką.
Po dotknięciu ręką mokre plamy pozostają na papierze, tkaninach i innych otaczających obiektach. Pierwszą rzeczą, na którą zwracają uwagę pacjenci z tym problemem, są trudności w komunikacji. Trudności pojawiają się, gdy trzeba podać rękę do uścisku dłoni z bliskimi, którzy chcą bliskiego kontaktu fizycznego.

Nadpotliwość dłoni – przyczyny

Na nadpotliwość dłoni może składać się wiele czynników. Niestety nieraz odpowiadać mogą za to niektóre choroby, jak chociażby cukrzyca. Nadpotliwość, również nadpotliwość dłoni, może rozwinąć się również na skutek bakteryjnych lub wirusowych infekcji, a także zaburzeń hormonalnych (w szczególności odpowiadają za to choroby tarczycy i menopauza – “zimne poty”). Za nadpotliwość odpowiadać może również otyłość oraz – w skrajnych przypadkach – rozwój nowotworów.

Bardzo istotne w tym zakresie wydaje się stosowanie diety, a w niektórych przypadkach wdrożenie odpowiedniego rodzaju leczenia. może być też konsekwencją infekcji o podłożu bakteryjnym lub wirusowym, chorób i zaburzeń hormonalnych (np. nadczynność tarczycy, menopauza), zaburzeń neurologicznych, otyłości, a nawet nowotworów. Warto również zwrócić na stosowaną dietę oraz przyjmowane leki. Jadłospis obfitujący w ostre przyprawy i kofeinę sprzyja nadmiernej potliwości.

U wielu osób pocenie się dłoni następuje w obliczu stresujących sytuacji. Nadpotliwość to objaw stosunkowo powszechny, dlatego nie powinien być on powodem do zmartwień. Jeżeli jednak, oprócz nadpotliwości, występują także inne objawy, jak przyspieszenie akcji serca, suchość w ustach, drżenie dłoni i napady paniki, można podejrzewać zaburzenia lękowe.
Istnieje jednak spory odsetek pacjentów, u których pocenie się dłoni nie ma żadnej rozpoznanej przyczyny. Mówimy wówczas o nadpotliwości idiopatycznej.

Często pocące się dłonie mogą być efektem już występujących dolegliwości zdrowotnych oraz chorób takich jak: 

  • nadczynność tarczycy, 
  • zaburzenia hormonalne, 
  • menopauza,  
  • ciąża, 
  • nadwaga i otyłość, 
  • cukrzyca, 
  • zaburzenia i schorzenia neurologiczne, 
  • zaburzenia lękowe, 
  • nadmierna podatność na stres, 
  • zaburzenia pracy nerek, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów, 
  • choroby nowotworowe. 

Innymi przyczynami nadmiernego pocenia dłoni może być błędnie dobrana dieta. Spożywanie w dużych ilościach w codziennej diecie ostrych przypraw, np.: chili, tabasco, pieprzu oraz produktów bogatych w kofeinę również powoduje nadmierne pocenie się. Produkty te drażnią śluzówkę żołądka i przyspieszają krążenie. W rezultacie dochodzi do podniesienia temperatury ciała i wydzielania potu. 

Jakie badania zrobić przy nadmiernej potliwości?

Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego, lekarz może zalecić Ci wykonanie badań dodatkowych lub skierować na konsultacje z lekarzami innych specjalności (np. dermatologiem, endokrynologiem, neurologiem czy kardiologiem). Podstawowe badania laboratoryjne, które mogą okazać się potrzebne do wykluczenia wtórnych przyczyn nadpotliwości obejmują: morfologię krwi z rozmazem, OB, TSH, glikemię, parametry nerkowe i wątrobowe. W razie potrzeby, pogłębienie diagnostyki może obejmować także wykonanie badań obrazowych (np. USG brzucha, TK klatki piersiowej, MR głowy, echo serca) i innych.

Co zrobić na pocące się dłonie?

Leczenie pocących się dłoni zależy od charakteru i skali problemu. W przypadku nadpotliwości wtórnej, spowodowanej czynnikami chorobowymi, kluczowa jest terapia schorzeń pierwotnych, a więc redukcja masy ciała, leczenie cukrzycy, eliminacja używek etc. Natomiast nadpotliwość pierwotną leczy się bezpośrednio, korzystając z bogatego arsenału zróżnicowanych środków. 

Zobacz też: Skurcze mięśni nóg: najczęstsze przyczyny! Zobacz, czego brakuje Ci w organizmie?

Sposób na pocące się dłonie to:

  • miejscowe antyperspiranty, zawierające w swoim składzie sole aluminium. Część specjalistów podkreśla jednak, iż dezodoranty tego typu powodują mechaniczne uszkodzenia gruczołów ekrynowych, drażnią skórę, a ich skuteczność ogranicza się do przypadków lekkiej i średniej nadpotliwości. Pacjentom cierpiącym na zaburzenia ciężkiego kalibru często zaleca się wobec tego inne rozwiązania terapeutyczne;
  • leczenie doustne.Gruczoły ekrynowe unerwione są przez włókna cholinergiczne układu współczulnego. Zastosowanie w terapii znajdują więc leki antycholinergiczne. W użyciu są też beta-blokery, chlorowodorek klonidyny oraz psychotropy (regulacja nadciśnienia oraz zaburzeń nerwicowo-lękowych). Bardzo poważnym minusem są w tym przypadku niepożądane działania uboczne, w tym suchość w ustach, zaparcia czy tachykardię;
  • ostrzykiwanietoksyną botulinową typu A.Jest to niezwykle silna trucizna, która podana w niewielkich ilościach hamuje wydzielanie się acetylocholiny w tzw. włóknach sympatycznych oraz płytkach nerwowo-mięśniowych. Prowadzi to do ograniczenia nadpotliwości. Metoda ta uchodzi za bardzo skuteczną, ze względu jednak na siłę działania, toksyna może być stosowana tylko w niewielkich ilościach;
  • jonoforezawodna.Jest to zabieg, którego istotą jest niszczenie kanałów jonowych w gruczołach potowych. Wykorzystywane są w tym celu impulsy elektryczne oraz różnego rodzaju substancje. Leczenie metodą jonoforezynie powoduje skutków ubocznych, a jego skuteczność oceniana jest jako wysoka, pod warunkiem jednak stałego powtarzania zabiegów, co jest czasochłonne oraz kosztochłonne;
  • leczenie operacyjne– interwencja chirurgiczna polega na mechanicznym wycięciu części gruczołów potowych. Efekt w tym przypadku jest wyraźnie zauważalny oraz dożywotni. Metoda ta jednak jest wysoce inwazyjna i wiąże się z ryzykiem wystąpienia typowych powikłań pooperacyjnych. 

[email protected],  fot. Freepik







Dziękujemy za przesłanie błędu