Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
14/02/2020 - 13:50

Co wiemy o koronawirusie SARS-CoV-2: czy zagraża Małopolsce?

Od 31 grudnia 2019 roku do 13 lutego 2020 roku odnotowano 60 330 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2 i 1369 zgonów. Co robi Europa by powstrzymać koronawirusa?

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 13 lutego 2020 r. odnotowano 60 330 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 1 369 zgonów (2,3 proc). 17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi.

Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach. Do tej pory nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu. Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Z 1 369 zgonów, 1 368  pochodziło z Chin: Hubei (1 310), Henan (10), Heilongjiang (9), Anhui (5), Hainan (4), Pekin (3), Chongqing (3), Tianjin (3), Hebei (3), Gansu (2), Guangdong (2), Guangxi (2), Hunan (2), Shandong (2), Guizhou (1), Jiangxi (1), Jilin (1), Shanghai (1), Sichuan (1), Liaoning (1), Xinjiang (1). Jeden zgon zgłoszono w Hongkongu (Specjalny Region Administracyjny), oraz jeden na Filipinach.


13 lutego, w związku z epidemią COVID-19 w Brukseli odbyło się spotkanie Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów pod przewodnictwem chorwackiego Ministra Zdrowia, Vili Beroša.

Zobacz też: Koronawirus w Nowym Sączu? Rozmawiamy z dyrektorem szpitala ds. medycznych

Komisarz ds. zdrowia, Stella Kyriakidou, powiedziała, że podejście państw członkowskich UE musi być skoordynowane, zgodne, oparte na faktach i spójne z zaleceniami WHO. Poinformowała, że 12 lutego stworzono protokół wymiany informacji fachowej. Komisarz ds. zarządzania kryzysowego, Janez Lenarcic, podkreślił, że koordynacja działań jest kwestią zdrowia publicznego, która wymaga spójnej odpowiedzi i stworzenia miejsca do zgromadzenia różnych polityk.

Stworzono Komitet Koordynacji Kryzysowej, aby zapewnić ponadsektorową kooperację. Do podjętych działań w ramach obrony cywilnej należała koordynacja repatriacji z Wuhan ponad 900 osób, z czego 600 było obywatelami państw UE. Koszty transportu były w 75 proc. współfinansowane.

Według badań przytoczonych przez włoskiego ministra zdrowia, Roberta Speranzę, ok. 25 proc. osób z COVID-19 może wymagać wspomagania oddychania. Minister poinformował o zastosowaniu we Włoszech zasady pełnej ostrożności – zawieszono wszystkie połączenia lotnicze z Chinami, a na granicach prowadzone są surowe kontrole. Zwrócił uwagę na odpowiedzialność za sytuację w Afryce.
Salvador Illa Roca, hiszpański minister zdrowia, zapewnił, że jest gotowy podjąć skoordynowane działania, popiera inicjatywę na rzecz zrównoważonych polityk zapobiegających delokalizacji substancji czynnych, aby zapewnić dostępność leków wewnątrz UE.

Minister spraw społecznych i zdrowia publicznego Belgii, Maggie de Block, podkreśliła konieczność podejmowania działań proporcjonalnych do zagrożenia, opartych na faktach i zwalczania rasizmu.
Minister solidarności i zdrowia Francji, Agnes Buzyn, zwróciła uwagę na znaczenie posiadania aktualnych danych, które można modelować, harmonizację procedur w portach lotniczych (zwłaszcza dot. osób przybywających). Powiedziała, że w tym zakresie nie powinno być licytowania się między państwami.

Przeczytaj: Koronawirus w Nowym Sączu: SOR zamknięty, trwa badanie pacjenta

Padła propozycja, aby Komisja Europejska wskazała sektory, które mogą ucierpieć w związku z przerwami w dostawach z Chin. Należy przewidzieć przerwy w dostawach leków. Komisja mogłaby konsolidować dane i koordynować działania solidarnościowe. Minister zaproponowała, aby państwa przeanalizowały sytuację i poinformowały o posiadanych zapasach leków.

Dalej czytaj na następnej stronie







Dziękujemy za przesłanie błędu