Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
14/09/2022 - 09:30

Co robić kiedy podejrzewasz, że dziecko ma robaki?

Dzieci spędzają bardzo dużo czasu na zabawie na świeżym powietrzu. Nie mają również nawyku odpowiedniej higieny rąk i często dotykają okolic twarzy. To właśnie dlatego dzieci są najczęstszymi ofiarami pasożytów. Ich jaja występują zwykle w ziemi, piasku, na niemytych owocach i warzywach oraz na sierści zwierząt domowych. Bardzo łatwo zatem mogą przedostać się do organizmu dziecka w trakcie zabawy lub nawet spożywania posiłków. Niestety choroby wywołane robakami u dzieci mogą być poważne. Sprawdź, skąd się biorą robaki u dzieci, jakie są objawy zarażenia glistą ludzką czy owsikami oraz co robić, gdy podejrzewamy robaki u dziecka.


Na zakażenie pasożytami narażone jest niemal każde dziecko. Mimo stale polepszających się warunków higienicznych w domach oraz przedszkolach problem z pasożytami nie zniknął i występuje częściej, niż można by przypuszczać. 

Robaczyce są bardzo często pojawiającymi się chorobami w populacji dziecięcej. Spowodowane jest to w głównej mierze niedostatecznym zachowywaniem higieny osobistej przez dzieci – to przecież jedna z umiejętności, którą stopniowo zdobywa ono wraz z wiekiem. Choroby pasożytnicze u dzieci np. owsica, włosogłówczyca czy glistnica mogą powodować szereg niepokojących dolegliwości takich jak anemia, czy też obniżenie odporności oraz związane z tym stanem częste infekcje. Dostają się one do organizmu dziecka i zaczynają bytować w jego jelitach lub innej części ciała. Następnie rozmnażają się. Dlatego też bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej rozpoznać zarażenie pasożytami u Twojej pociechy. 

Skąd się biorą robaki u dzieci?

Pasożyty i ich jaja występują powszechnie w ziemi, piasku w piaskownicy, na nieumytych warzywach i owocach. Często również u zwierząt domowych i tych przypadkowo pogłaskanych przez dziecko. Jaja łatwo przyczepiają się do skóry, odzieży, włosów. Wystarczy włożenie brudnej rączki do buzi, zjedzenie nieumytego jabłka lub wspólna zabawa z zarażonym kolegą z przedszkola, aby malec zachorował. Jeśli dziecko jest już zarażone, staje się siedliskiem pasożytów i źródłem zakażenia dla innych. Pasożyty i ich jaja, przebywające najczęściej w okolicach odbytu, łatwo przenoszą się pod paznokcie i skórę, a stamtąd na pościel, naczynia, zabawki i ubrania. Warto wiedzieć, że w przypadku choroby pasożytniczej dziecka konieczne jest leczenie całej rodziny.

Robaki u dzieci – najczęstsze objawy

Bardzo często objawy zakażenia pasożytami są podobne do objawów alergii, nietolerancji pokarmowej, infekcji albo choroby zakaźnej. W związku z tym, w wielu przypadkach trudno jest zdiagnozować występowanie pasożytów bez wykonania odpowiednich badań. Szczególnie powinny Cię zaniepokoić nawracające infekcje, częste bóle brzucha oraz anemia. To, że dziecko ma robaki może się objawiać również wysypką oraz stale nawracającymi biegunkami.

Pasożyty mogą być powodem zmiany zachowania dziecka – maluch może stać się nadpobudliwy, może mieć kłopoty z koncentracją i skupieniem się przez dłuższy czas. Czasami dzieci zakażone pasożytami mają bladą skórę, są bardzo szczupłe, rosną i przybierają na wadze wolniej niż inne dzieci w tym samym wieku, a także mają słabe paznokcie i włosy. Robaki w wielu przypadkach wiążą się z kłopotami ze snem, więc  jeśli Twój maluch od jakiegoś czasu moczy się w nocy, nie może spokojnie spać, miewa koszmary i zgrzyta zębami, zdecyduj się na wizytę u lekarza, ponieważ takie objawy mogą świadczyć o obecności pasożytów. Objawy w dużym stopniu zależą od tego, jakim pasożytem dziecko jest zarażone.

Jakie pasożyty najczęściej występują u dzieci?

Owsiki

Jednymi z częściej występujących u dzieci robaków są owsiki. Wiele dzieci zakaża się nimi w szkole lub przedszkolu. Owsiki żyją w jelicie i mają zwykle do 1 cm długości. W ciągu dnia owsiki pozostają w jelitach, natomiast w nocy wypełzają w kierunku odbytu, gdzie składają jaja. W związku z tym, że wówczas wywołują swędzenie, dziecko może się drapać w okolicach pupy, przez co jaja owsików są roznoszone na dłoniach. Owsiki mogą powodować u dziecka rozdrażnienie, ciągłe zmęczenie, problemy ze snem oraz koncentracją. Poza tym owsiki bywają przyczyną bólów głowy, brzucha, osłabienia, anemii, występowania nudności oraz braku apetytu.

Glista ludzka

Glista ludzka to pasożyt, który może osiągnąć długość nawet pół metra. Najczęstszym powodem zakażenia glistą ludzką jest zjedzenie zakażonego pokarmu. W związku z tym, ważne jest dokładne mycie warzyw i owoców, szczególnie takich, które pochodzą z upraw nawożonych nawozami naturalnymi, zawierającymi odchody. Glista ludzka może być bardzo groźna, ponieważ potrafi przebić się do naczyń krwionośnych, skąd razem z krwią rozprzestrzenia się po organizmie, docierając na przykład do oskrzeli i płuc. Glista ludzka może powodować różne powikłania, na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego. Objawy zakażenia glistą ludzką bywają różne, zależą głównie od tego, gdzie glista ludzka aktualnie się znajduje. Gdy glista jest w jelitach, maluch może cierpieć na silne bóle brzucha, biegunki, nudności, brak apetytu, częste wymioty, kłopoty ze snem oraz bóle głowy. Często występują również objawy alergiczne. Z kolei, jeśli glista znajdzie się w płucach albo oskrzelach, może wystąpić zapalenie oskrzeli i płuc.

Tasiemiec

Tasiemiec to pasożyt, który rozwija się w organizmach zwierząt i może dostać się do organizmu człowieka wraz z pożywieniem. Pasożyty mają postać długich taśm podzielonych na liczne człony oraz główki z haczykami, które służą do przyczepiania się do ścianek jelita. Typowymi objawami obecności tasiemca u dziecka są wymioty, mdłości, bóle brzucha oraz brak apetytu i spadek wagi ciała.

Bąblowica

Bąblowica to bardzo niebezpieczna parazytoza, która jest wywoływana przez tasiemca bąblowca. Jest on pasożytem głównie zwierzęcym, a człowiek zaraża się przypadkiem poprzez spożycie np. nieumytych owoców leśnych skażonych jajami tasiemca. W przebiegu choroby dochodzi do wytworzenia torbieli wypełnionych larwami w wielu narządach w organizmie, najczęściej w wątrobie, śledzionie, płucach, mózgu i kościach.

Przebieg bąblowicy zależy od liczby i lokalizacji zmian. Mogą wystąpić np. bóle brzucha i powiększenie wątroby lub bóle głowy. Bąblowica często nie daje żadnych oznak, a torbiele są wówczas wykrywane przypadkowo, np. podczas USG przeprowadzanego z zupełnie innego powodu. Zmiany przypominają chorobę nowotworową.

Włosogłówka

Włosogłówka to pasożyt, który występuje u dzieci bardzo często i najczęściej zagnieżdża się w jelicie ślepym. Pasożyty te mają najczęściej około 3 – 5 cm długości. Dzieci zarażają się włosogłówką poprzez zjedzenie pokarmu, na którym znajdują się larwy pasożytów oraz przez kontakt z innymi zarażonymi dziećmi. Objawy zakażenia włosogłówką występują tylko wtedy, gdy w organizmie maluszka znajduje się dużo pasożytów. Wtedy najczęstsze objawy to spadek masy ciała, brak apetytu, bóle brzucha, biegunki, a także anemia.

Wiciowiec jelitowy

Pasożyt ten wywołuje u dzieci chorobę zwaną lambliozą. Robaki zagnieżdżają się w jelicie cienkim, ale również w przewodach trzustkowym i żółciowym. Obecność cyst w jelitach powoduje uszkodzenie śluzówki, przez co może dojść do zaburzenia wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Na skutek obecności wiciowca jelitowego słabiej wchłaniają się niektóre tłuszcze, laktoza oraz witaminy, co może prowadzić do niedoborów. Poza tym, wiciowiec może powodować zapalenie dróg żółciowych, żółtaczkę oraz podrażnienie trzustki.

Leczenie choroby pasożytniczej

Leczenie robaczycy opiera się na stosowaniu odpowiednio dobranej farmakoterapii, zwykle na receptę. Są to leki pasożytnicze o działaniu ukierunkowanym na konkretny rodzaj pasożyta, w dawce dobranej do wieku zakażonej osoby. Zawsze należy zadbać o maksymalną higienę osobistą – krótko obcięte paznokcie, częste prysznice, regularne zmienianie pościeli, dokładne mycie rąk. Zaleca się noszenie obcisłej bielizny, która w przypadku owsicy zapobiegnie nadmiernemu rozprzestrzenianiu się jaj.

Leczenie robaczyc przyspiesza także dieta uboga w węglowodany, zaś bogata w białko. Należy unikać doprowadzania do zaparć, np. spożywając nadmierną ilość czekolady. W niektórych przypadkach korzystnie może działać ziołolecznictwo. Wśród ziół przeciwpasożytniczych wyróżnia się granatowiec właściwy, bylicę piołun oraz narecznicę samczą.

Zobacz też: Różyczka to wciąż groźna choroba zakaźna. Jak się przed nią chronić?

Jak najlepiej zapobiegać zakażeniu pasożytami?

Jeśli już pozbędziecie się robaków albo macie takie szczęście, że maluch nigdy nie cierpiał z powodu pasożytów, ważna jest profilaktyka i zapobieganie zakażeniom. Podstawą jest przestrzeganie zasad higieny. Przez wszystkim naucz dziecko, żeby po każdym skorzystaniu z toalety, powrocie do domu ze szkoły czy podwórka oraz przed posiłkiem dokładnie myło ręce. Ważne jest również, żeby każdy domownik miał swój ręcznik i używał tylko jego. W ten sposób, jeśli ktoś zarazi się pasożytami ograniczy się ich rozprzestrzenianie.

Bardzo istotne jest także dokładne mycie owoców i warzyw, najlepiej w ciepłej wodzie. Myj nawet owoce i warzywa pochodzące z wiadomego źródła, na przykład przydomowego ogródka. Poza tym, nie podawaj dziecku surowego albo niedogotowanego mięsa. Jeśli masz zwierzątko domowe, na przykład psa lub kota, dbaj o regularne odrobczywianie i wizyty u weterynarza.

[email protected],  fot. www.freepik.comDziękujemy za przesłanie błędu