Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
08/11/2022 - 15:55

Co powoduje zatkanie ucha i jak je odetkać?

Każdy z nas w swoim życiu doświadczył nieraz problemu zatkanych uszu, który zwykle przechodzi samoistnie. Zdarza się jednak tak, że dyskomfort może utrzymywać się przed dłuższy okres czasu, a powodów takiego stanu rzezy może być wiele. Okazuje się, że zatkane ucho może być objawem jakiejś choroby. O czym w takim razie może świadczyć ta przypadłość i jak sobie z nią poradzić?

Ból ucha, szumy, nieostrość słuchu, uczucie pełności w kanale słuchowym - to najczęstsze objawy świadczące o zatkanym uchu. Takie wrażenie może pojawić się w wielu sytuacjach - na przykład podczas lotu samolotem, po kąpieli, po nieumiejętnym oczyszczeniu ucha, ale także po urazie. Z częścią z tych przyczyn jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie - z wykorzystaniem domowych sposobów na zatkane ucho czy preparatów z apteki. 

Pogorszenie słuchu jest zawsze niepokojące, szczególnie zaś dla osób młodych i w kwiecie wieku, które nie czują, że problem leży w naturalnym procesie powolnej utraty zdolności słyszenia. Zatkane może być jedno lub dwoje uszu, w niektórych z nich także słyszalne szumy. Jeżeli nie towarzyszy temu ból, możemy być pewni, że w kanałach zebrał się materiał, który przeszkadza w dopływaniu bodźców z zewnątrz. Zarówno woda jak i naturalna woskowina mogą wywoływać takie objawy.

Zatkane ucho niesie jednak za sobą także poważniejsze konsekwencje. Powoduje gorszą wentylację, co zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju infekcji. Dlatego jeśli sami nie potrafimy poradzić sobie z usunięciem wydzieliny, powinniśmy skontaktować się z lekarzem otolaryngologiem. Tak samo powinniśmy postąpić, gdy dodatkowo dokucza nam ból, swędzenie lub pieczenie, bo to pierwsze objawy stanu zapalnego ucha.

Zatkane ucho – przyczyny

Uczucie zatkania ucha to jedna z częstszych dolegliwości, z którą pacjenci zgłaszają się do gabinetu lekarza rodzinnego lub otolaryngologa. Choć nie zawsze towarzyszy mu ból, sam dyskomfort związany z nieprzyjemnym odczuciem utraty drożności przewodów słuchowych, a nierzadko również upośledzeniem słuchu zmusza do szybkiej wizyty. Zatkanie ucha może wynikać z wielu przyczyn.

Najczęstszą jest nim obecność czopu woskowinowego (korka woszczynowego), czyli konglomeratu złożonego z wydzieliny gruczołów łojowych przewodu słuchowego, złuszczonych komórek nabłonka oraz włosów. Woskowina zatykająca ucho może mieć barwę od bladożółtej aż po czarną i być płynna lub skamieniała.

Do innych możliwych przyczyn zatkania ucha należy:

  • Zapalenie skóry przewodu słuchowego zewnętrznego – towarzyszy mu ból, świąd oraz obrzęk i zaczerwienienie skóry pokrywającej przewód słuchowy. Nierzadko w jego świetle zbiera się wydzielina ropy i złuszczonego nabłonka, upośledzając drożność i doprowadzając do powstania uczucia zatkania ucha. Najczęstszą przyczyną rozwoju zapalenia jest tzw. ucho pływaka, czyli zakażenie bakteryjne lub grzybicze wynikające z długotrwałego przebywania w naturalnych lub sztucznych zbiornikach wodnych,
  • Ostry lub przewlekły nieżyt nosa i zatok obocznych z towarzyszącym zapaleniem trąbki słuchowej – ta ostatnia struktura łączy ucho środkowe z gardłem i odpowiada za wyrównanie ciśnień pomiędzy nimi. W następstwie obrzęku trąbki słuchowej w uchu środkowym tworzy się podciśnienie, a w jamie bębenkowej zbiera się wydzielina śluzowa, która nie może zostać ewakuowana. Pacjent skarży się na uczucie zatkania i przelewania w uchu oraz pogorszenie słuchu,
  • Barotrauma – nagła zmiana ciśnienia zewnętrznego np.: podczas lotu samolotem może dać uczucie zatkania ucha,
  • Woda – dostając się do przewodu słuchowego zewnętrznego podczas kąpieli, powoduje pęcznienie zalegającej w nim wydzieliny (woskowiny), co powoduje nieprzyjemne uczucie zatkania ucha,
  • Nagła głuchota lub pogorszenie słuchu – to objaw, któremu często towarzyszy uczucie zatkanego ucha. Przyczyną nagłej utraty/pogorszenia słuchu może być zakażenie wirusowe, uraz lub zator drobnego naczynia zaopatrującego ucho wewnętrzne,
  • Choroba Meniera – to choroba ucha wewnętrznego objawiająca się okresowymi zawrotami głowy z pogorszeniem słuchu, nudnościami, wymiotami oraz szumem usznym.
  • Ciało obce w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Jakie objawy wskazują na zatkane ucho?

Zatkane ucho lub uczucie zatkanego ucha to częsty powód wizyt u laryngologa. Przypadłość może obejmować jedno lub oboje uszu, co zależy od przyczyny problemu. Osoba z zatkanym uchem oprócz wrażenia dyskomfortu może odczuwać szereg objawów towarzyszących w obrębie głowy, które wymagają specjalistycznej konsultacji. Przy zatkanym uchu najczęściej pojawiają się:

  • pogorszenie słuchu,
  • zwiększenie wrażliwości na wysokie tony,
  • szumy uszne,
  • odczucie pełności w uchu, tzw. korek w uchu,
  • skroniowy ból głowy,
  • ból ucha.

Jeżeli zatkane ucho i szum o dużym nasileniu występują jednocześnie, można wtedy podejrzewać problemy z uchem wewnętrznym. Jeśli natomiast pojawia się ból, wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo, że zatkane ucho za związek z występującym procesem zapalnym w uchu środkowym lub zewnętrznym.

Zatkane ucho – leczenie 

Leczenie dyskomfortu związanego z zatkanym uchem uzależnione jest od objawów towarzyszących i okoliczności powstania dolegliwości. W celu pozbycia się czopu woszczynowego lekarze zalecają płukanie uszu. Nie zaleca się płukania w ten sposób uszu samodzielnie, gdyż może prowadzić to do poważnych powikłań, np. skaleczenia przewodu słuchowego lub uszkodzenia błony bębenkowej. Warto skorzystać wtedy z pomocy personelu medycznego. Niezbędna jest tutaj cykliczna higiena uszu preparatami do tego przeznaczonymi, aby nie dopuścić do powstania nowego czopu. Na rynku dostępne są krople lub spraye do czyszczenia uszu, które w swoim składzie zawierają substancje rozpuszczające lub zmiękczające woskowinę uszną.

W przypadku stanów zapalnych o różnej etiologii wymagana jest pomoc laryngologa. Lekarz wdraża leczenie odpowiednimi lekami na podstawie objawów i przeprowadzonego badania. W sytuacji utknięcia ciała obcego najważniejsze jest natomiast, aby zostało ono jak najszybciej usunięte. Szczególnie tyczy się to baterii, które mogą poparzyć skórę przewodu słuchowego i spowodować jego martwicę.

Równie szybko należy pozbyć się owadów, zwłaszcza żywych. Dopuszcza się tutaj zalanie przewodu słuchowego oleistym płynem. Błyskawicznie uporać należy się także z przedmiotami pęczniejącymi. W takim wypadku pod żadnym pozorem nie wolno płukać przewodu słuchowego żadnym płynem.

[email protected],  fot. Freepik







Dziękujemy za przesłanie błędu