Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
30/01/2023 - 15:00

Co minutę potrzeba 1 litra krwi, aby uratować życie wielu osób. W Krynicy oddali 9 litrów

Zimowy i wietrzny dzień (29 stycznia) nie zniechęcił krwiodawców, którzy w Straży Pożarnej w Krynicy oddali 9 litrów krwi. Po raz ostatni ten bezcenny lek oddał Roman Jankosz, długoletni krwiodawca. Krew można oddawać bowiem od 18 do 65 roku życia.

W niedzielę (29 stycznia) w budynku Państwowej Straży Pożarnej w Krynicy-Zdroju odbyła się kolejna akcja poboru krwi w ramach programu „Ognisty Ratownik-Gorąca Krew”.

Akcje są odpowiedzią na apel centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, które postulują o oddawanie tego ciągle brakującego bezcennego leku. Statystycznie, co minutę potrzebny jest jeden litr krwi czyli dwóch dawców, aby móc uratować życie wielu osób. 

Na apel stacji krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Krynicy odpowiedziało wielu dawców, dokonano 20 pobrania, co daje 9 litrów krwi. 

-Miłą niespodzianką był udział pana Romana Jankosza, długoletniego krwiodawcy, który właśnie oddał po raz ostatni, gdyż osiągnął wiek emerytalny i kończy oddawanie krwi.-dodaje mówi st. kpt. Dariusz Cieśla, koordynator akcji poboru krwi.

-Pan Roman ma oddanych ponad 35 litrów krwi.  

Na wyróżnienie zasługują stali bywalcy krynickich akcji, którzy od wielu lat planowo przychodzą oddawać krew jak również szerokie grono strażaków, druhny i druhowie z jednostek OSP: Mochnaczka Niżna,  Mochnaczka Wyżna, Muszyna-Folwark, Tylicz, Kamianna. - podkreśla st. kpt. Dariusz Cieśla. 

-Z możliwości podzielenia się cennym darem serca skorzystała też duża grupa krynickiej młodzieży. Każdy z krwiodawców został tradycyjnie obdarowany czekoladami.

Klub Honorowych Dawców Krwi  PCK „Ognista kropla” tradycyjnie dla krwiodawców przygotował posiłek regeneracyjny, a mianowicie smaczny czerwony barszcz. Każdy oddający krew mógł otrzymać kalendarze strażackie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu nowosądeckiego, które cieszyły się one dużym powodzeniem. (MK). fot JRG Krynica-ZdrójDziękujemy za przesłanie błędu