Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
15/03/2021 - 10:40

Co ma grupa krwi do zakażenia koronawirusem. Naukowcy już to wiedzą

Jedni łapią koronawirusa, inni nie. Czy to może mieć związek z grupą krwi? Takie teorie pojawiły się wśród naukowców już na początku pandemii. Teraz zostały opublikowane wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda i Oklahoma Blood Institute.

Kto szybciej łapie koronawirusa? Z najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda i Oklahoma Blood Institute, wynika, że na zakażenie narażeni są ci z grupą krwi A - pisze serwis medonet.pl. Dlaczego?  Bo ten typ krwi zapewnia bardziej "lepkie" środowisko, co sprawia, że wirusowi łatwiej jest "przylgnąć".

Czytaj też Ruszyła covidowa lawina. Czy wystarczy u nas miejsc w szpitalach? Oto raport 

Serwis przytacza wyjaśnienia doktora Johna Armitage’a z Oklahom Blood Institute, który tłumaczy, że zaczęło się od badania próbek od dawców krwi na obecność przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2.

Naukowcy zauważyli, że dużo więcej osób z grupami krwi A i AB miało przeciwciała w porównaniu do osób z grupą krwi 0. - Różnica wynosiła 2,5 proc. między tymi grupami - mówi badacz. - To może wyjaśniać przypadki, kiedy dwie osoby mieszkają razem, jedna choruje, a druga się nie zaraża. To może być związane z grupą krwi. Pacjenci z grupą krwi A wydają się bardziej podatni na COVID-19.

Wyniki badań, które zostały opublikowane na łamach pisma „Blood Advances” komentuje na swoim profilu na Facebooku doktor Bartosz Fiałek.

Grupa krwi i COVID-19.  Ciekawe badanie ukazało się niedawno w czasopiśmie Blood Advances, z którego wynika, iż...

Opublikowany przez Lekarz Bartosz Fiałek Piątek, 12 marca 2021

Grupa krwi A może zwiększać ryzyko zachorowania na COVID-19. Tłumaczone jest to faktem "przyciągania" koronawirusa SARS-2, a szczegółowiej - domeny wiążącej receptor (RBD) zlokalizowanej na szczycie białka kolcowego (podjednostka S1), do antygenów grupy krwi A, które znajdują się na komórkach dróg oddechowych, czyli łączeniu się RBD nowego koronawirusa z receptorami ACE2 znajdującymi się na powierzchni komórek dróg oddechowych, które to połączenie umożliwia rozwój infekcji – napisał lekarz.

to cię też może zainteresować Coś jest z nimi nie tak! Ostrzeżenie przed dwoma lekami wycofanymi z apteki  

Jak podkreślają naukowcy wyniki nowych analiz nie oznaczają, że tylko osoby z grupą krwi A będą chorować. Koronawirusem może zarazić się każdym,  jednak to właśnie w przypadku grupy krwi A ryzyko zakażenia może być wyższe. ([email protected]) fot. IMDziękujemy za przesłanie błędu