Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
04/08/2022 - 10:25

Choroba alkoholowa: objawy, leczenie, terapia. Alkoholizm można wyleczyć

Alkoholizm stanowi poważny problem społeczny nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Co roku liczba uzależnionych wzrasta. Choroba alkoholowa powoduje degradację życia we wszystkich sferach, jest przyczyną pojawiania się kolejnych problemów i konsekwencji zdrowotnych. Konieczne jest zatem informowanie dorosłych, ale również dzieci i młodzieży o potencjale zagrożeń i skutkach uzależnienia. Czym zatem jest alkoholizm? Jakie są przyczyny popadania w uzależnienie?

Alkoholizm zaczyna się niepozornie od kilku drinków, przy spotkaniach, po pracy dla rozluźnienia, dla towarzystwa. Dotyka każdego i kobiety i mężczyzn niezależnie od wieku. Często trudno rozpoznać granicę między alkoholizmem, czyli przymusem sięgnięcia po alkohol a upodobaniem do picia. 

Alkohol jest toksyczny i bardzo szybko uwalnia się do krwioobiegu. Stamtąd ma bardzo łatwą drogę do mózgu, którego działanie zostaje szybko upośledzone. Alkohol zaburza podstawowe funkcje poznawcza sprawiając, że chory cierpi na problemy z pamięcią, trudności w utrzymaniu równowagi oraz zaburzenie racjonalnego myślenia. Alkoholik myśli zupełnie inaczej niż normalny człowiek. Przede wszystkim jego działania są kierowane rządzą alkoholową, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Uzależnienie możemy być psychiczne, fizyczne oraz społeczne. Połączenie się trzech rodzajów uzależnienia tworzy naprawdę silny alkoholizm, który jest ciężki do samodzielnego zwalczenia. 

Co to jest alkoholizm?

Alkoholizm to choroba, zaburzenie, które polega na braku kontroli nad ilością spożywanego alkoholu i uzależnieniem od niego. Definicja dość prosta, jednak nie zawsze tak oczywiste jest samo schorzenie. Uzależnienie od alkoholu powoduje szereg bardzo groźnych dla zdrowia i życia powikłań, przy czym nigdy nie należy zapominać, że alkoholizm dotyka nie tylko osoby chorej, ale również jej rodziny i przyjaciół. 

Alkoholizm jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Nie ma dokładnej definicji, która stwierdzałaby, w jaki sposób dochodzi do uzależnienia od alkoholu. Jest to dość indywidualna kwestia, która różni się w zależności od osobowości oraz predyspozycji danej osoby. Bardzo duże znaczenie mają tutaj osobiste problemy oraz trudności, które przeżywamy, a także genetyczne dziedziczenie predyspozycji do uzależnień. Posiadanie problemów, których rozwiązanie wykracza poza nasze umiejętności może stworzyć chęć ucieczki i wyrwania się od niewygodnych sytuacji. Ucieczka w stronę alkoholu wydaje się fałszywie odpowiednim wyjściem, które ma odstresować i zrelaksować. Alkoholizm jest wynikiem wszystkich kombinacji czynników. Mogą to być problemy rodzinne lub trudności w miejscu pracy w połączeniu z osobowością uzależniającą.  

Jakie są objawy choroby alkoholowej?

Alkoholik najczęściej nie jest świadomy tego, że właśnie dopadła go choroba alkoholowa. Jej objawy rozwijają się długo, a do tego niespostrzeżenie. Do tego także dochodzi wstyd, nie przyznawania się przed innymi oraz przed samym sobą, że się straciło kontrolę nad ilością oraz także częstotliwością spożywanego alkoholu. 

Jakie są objawy choroby alkoholowej? Przede wszystkim jest to głód alkoholowy. Alkoholik cały czas myśli tylko o tym, aby się napić. U chorego następuje także zwiększona tolerancja na alkohol. Wielu alkoholików zmaga się z zaburzeniami świadomości oraz pamięci. Mamy świadomość, jakby żyli na innym świecie. Do tego wszystkiego dochodzi także zespół abstynencyjny oraz całe życie skoncentrowane wokół alkoholu. Na samym początku choroby objawy nie są na tyle widoczne, ale wraz z postępem choroby objawy są coraz większe i większe. 

Definicja alkoholizmu jest podobna jak w przypadku uzależnienia od innych używek. Oznacza silną chęć przyjęcia alkoholu i wystąpienie objawów psychicznych i fizycznych w przypadku jego braku. Chory odczuwa wewnętrzny przymus spożycia alkoholu, nad którym nie jest w stanie zapanować. Nie potrafi kontrolować swoich zachowań związanych z przyjmowaniem alkoholu, z czasem nawet nie próbuje podjąć prób zmniejszenia ilości spożywanego alkoholu. Zmienia się nie tylko zachowanie, ale również wygląd alkoholika – widoczne jest m.in. zaczerwienienie i opuchnięcie twarzy.

Osoby z chorobą alkoholową piją coraz większą ilość alkoholu, gdyż podobne objawy nie pojawiają się zawsze przy tej samej ilości spożytej substancji. Konieczne jest zwiększanie dawek alkoholu. Z czasem chory potrafi czerpać przyjemność wyłącznie z alkoholu. Traci jakiekolwiek dodatkowe zainteresowania.
Do pierwszych objawów sprzyjających rozwinięciu się uzależnienia od alkoholu należy utwierdzenie w przekonaniu, że dzięki spożyciu alkoholu możemy się odprężyć, ośmielić, zredukować napięcie, czy niepokój.

Ważnym elementem uzależnienia od etanolu jest fakt pojawienia się fizjologicznych objawów odstawiennych alkoholu:

  • wymioty czy biegunka,
  • bezsenność,
  • drżenie ciała,
  • majaczenie,
  • omamy,
  • wzrost potliwości,
  • niepokój,
  • rozdrażnienie.

Jak długo trwają objawy odstawienia alkoholu? Alkoholowy zespół abstynencyjny, w czasie którego widoczne są wyraźne oznaki zaprzestania picia tej substancji typowo utrzymują się przez kilkanaście godzin. W przypadku długotrwałej choroby alkoholowej, proces może jednak trwać znacznie dłużej, do kilku dni.

Powikłania alkoholizmu

Alkoholizm jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą śmiertelną, która w wielu przypadkach prowadzi do przedwczesnego zgonu na skutek wyniszczenia organizmu. Nadużywanie alkoholu wywołuje nadciśnienie tętnicze, choroby serca, marskość wątroby oraz jest jednym z najczęstszych czynników, które warunkują rozwój nowotworów. Przewlekłe picie wywołuje także zaburzenia psychiczne. Pomimo wielu kampanii społecznych problem alkoholizmu narasta, dotycząc w coraz większym stopniu nie tylko mężczyzn, ale także kobiet oraz osób bardzo młodych, które rozpoczynają swoją „przygodę” z alkoholem coraz wcześniej.

Aby uzmysłowić sobie, jak dramatyczny wpływ ma alkohol na zdrowie i życie człowieka, wystarczy przeczytać wykaz chorób, których ryzyko zwiększa spożycie napojów procentowych. Alkoholizm doprowadza do uszkodzenia lub upośledzenia wielu narządów. Najczęściej wymienianym jest wątroba, której marskość wywołana alkoholem sprawia, iż wydajność tego narządu jest niska.

Nałogowe spożycie negatywnie wpływa na układ krążenia. Powoduje nadciśnienie, zaburzenie rytmu serca i jego ogólną wydolność. Schorzenia te prowadzą najczęściej do udarów i zawałów, które są najczęstszymi powodami nagłych zgonów u alkoholików. Pod wpływem napojów procentowych cierpi również układ nerwowy, Etalon upośledza czucie, wywołuje bóle mięśni, psychozę alkoholową, pogarsza wzrok oraz znacząco obniża sprawność intelektualną. Alkoholizm zwiększa też ryzyko zachorowania na nowotwory przewodu pokarmowego, wątroby i przełyku. Często towarzyszy depresji i nierzadko jest odpowiedzialny za samobójstwa czy groźne zatrucia alkoholowe.

Jak leczyć alkoholika?

To jedna z niewielu chorób, których rozwoju możemy uniknąć, świadomie rezygnując z częstego picia alkoholu. 
Leczenie uzależnienia od alkoholu to złożony i długotrwały proces. Trudno jednoznacznie określić, jak długo trwa terapia alkoholików, ponieważ zależy to od fazy alkoholizmu, indywidualnej motywacji Pacjenta do abstynencji, wsparcia najbliższych. 

Alkoholizm jest chorobą, którą trzeba leczyć przy wsparciu specjalistów. Ponieważ leczenie alkoholizmu w domu jest nieskuteczne, a na leczenie w państwowych placówkach zwykle trzeba czekać, obecnie najlepszą alternatywę zapewniają prywatne specjalistyczne ośrodki leczenia uzależnień. Leczenie uzależnienia od alkoholu to intensywna stacjonarna terapia dla alkoholików lub krótki turnus motywacyjny. 

Warunkiem leczenia alkoholika jest abstynencja. Przed rozpoczęciem terapii konieczne jest całkowite odstawienie alkoholu oraz odtruwanie organizmu (detoks alkoholowy).

Terapia alkoholowa składa się z psychoterapii indywidualnej i grupowej. Odbywa się w ramach kilku etapów i stosuje rozmaite techniki i metody leczenia alkoholizmu. Uwzględnia też często wsparcie farmakologiczne chorych, zwłaszcza w początkowym okresie. Należy podkreślić, że leczenie z alkoholizmu podczas terapii polega na przygotowaniu Pacjenta do dalszej samodzielnej walki, nie zaś na całkowitym wyleczeniu go z nałogu, gdyż uzależnienie od alkoholu trwa do końca życia.







Dziękujemy za przesłanie błędu