Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
27/06/2023 - 20:25

Balneologia sprzymierzeńcem w leczeniu endometriozy. Choroby całego ciała

Endometrioza jest chorobą o nie do końca znanej przyczynie. Trudno ją zdiagnozować, bo jej objawy są bardzo nieswoiste. Przypominają niejednokrotnie te, którymi charakteryzują się również inne schorzenia. Pacjentki bardzo często zwijają się z bólu, a nie wiedząc, co im dolega szukają pomocy u jednego, drugiego, trzeciego lekarza takiej czy innej specjalności. Kobiety chorujące na endometriozę są leczone między innymi z wykorzystaniem metod balneologicznych.

Lekarz Elżbieta Siwiak, specjalista ginekologii i położnictwa oraz dyrektor ds. lecznictwa Uzdrowiska Krynica – Żegiestów S.A., która była kilka tygodni temu gościem w studiu „Sądeczanina” przyznaje, że do uzdrowiska na leczenie przyjeżdżają również kobiety, zmagające się z tą chorobą.

- Kiedyś schorzenia ginekologiczne były leczone w dużym stopniu z wykorzystaniem balneologii – mówi nasza rozmówczyni. - Potem przeszliśmy w medycynę zabiegową, obrazową, jak najbardziej słuszną - dodaje.

Teraz jednak na nowo odkrywa się walory balneologii, jej dobroczynny wpływ na leczenie różnych schorzeń

- Obecnie balneologia nie jest żadnym reliktem przeszłości – uważa nasza rozmówczyni. – Współczesna balneologia korzysta z dobrodziejstw diagnostycznych współczesnej medycyny. Teraz możemy w sposób celowany poprowadzić leczenie, jeśli chodzi o schorzenia ginekologiczne.

Jak się okazuje zabiegi balneologiczne - niektóre z nich - mają zbawienny wpływ na leczenie różnego rodzaju schorzeń ginekologicznych, chociażby właśnie endometriozy.

- Jest to schorzenie niezmiernie uciążliwe do leczenia – dodaje nasza rozmówczyni. - Czasami zdarza się, że do Krynicy przyjeżdżają pacjentki chorujące na to schorzenie, którym lekarz specjalista wystawił w zaleceniach zabiegi z wykorzystaniem borowiny.

- Borowina, czyli popularne błotko w przypadku endometriozy - nic bardziej błędnego – mówi doktor Siwiak. – Borowina tak, ale nie w przypadku tego schorzenia. Są inne sposoby na leczenie endomertriozy.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu