Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
19/03/2020 - 05:35

Sądeckie terapeutki idą z odsieczą tym z pierwszej linii walki z koronawirusem

Służby mundurowe, lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni… to oni są na pierwszej linii frontu walki z epidemią koronawirusa. Sądeckie psychoterapeutki uznały, że i oni potrzebują wsparcia, tego psychicznego. Ruszyły więc z pomocą.

#PomagamyKarolina Krzeszowska, psycholog i psychoterapeutka i jej koleżanka po fachu Eliza Lis,prowadząca własną poradnie psychologiczną w Nowym Sączu i . Obie specjalistki będą udzielały darmowego wsparcia psychologicznego on – line.

O tej wspaniałej inicjatywie rozmawiamy z Karoliną Krzeszowską. - #wsparciepsychologiczne

Skąd taka inicjatywa?
- Odpowiedź jest prosta. Postanowiłyśmy bezinteresownie i nieodpłatnie pomóc potrzebującym takiego wsparcia. Sytuacja jest wyjątkowa. Cały świat, w tym i nasz kraj walczy z koronawirusem. Chcemy zaoferować od siebie wsparcie psychologiczne dla osób, które są na pierwszej linii frontu walki z pandemią. Wiadomo już, bo docierają do nas sygnały z tej czy innej części kraju, że takie wsparcie jest potrzebne.

Do kogo kierują panie ofertę wsparcia psychologicznego?
- Przede wszystkim do służb, między innymi mundurowych, które pracują w trybie całodobowym, nowosądeckich i okolicznych pracowników służby zdrowia (lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych), innych służb wsparcia oraz do osób objętych obowiązkową kwarantanną w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, jak również do tych, którzy nagle utracili, dosłownie z dnia na dzień, źródło dochodu i nie radzą sobie z zaistniałą sytuacją, czy tych, którym odmówiono przyjęcia na psychiatryczny oddział dzienny.

Pracuje pani zawodowo, prowadzi własną poradnię psychologiczną. Zawiesiła pani w tym trudnym czasie jej funkcjonowanie?
- Nie. Pracuję z pacjentami zdalnie – online. Podobnie moja koleżanka Eliza Lis. Sądzimy jednak, że wygospodarujemy czas, aby tą drogą, a więc on line, pomóc bezpłatnie osobom z tych grup, które wcześniej wymieniłam. Wpisujemy się z naszą inicjatywą w ogólnopolską akcję – Psychologowie Dla Społeczeństwa, w którą zaangażowało się bezinteresownie już około 350 terapeutów.

Nam zależało, aby przede wszystkim pomagać tutaj, lokalnie. Zobaczymy, jakie będzie zapotrzebowanie, jeśli chodzi o wsparcie psychologiczne. Jeśli będzie ono duże, to  będziemy musiały odsyłać na ogólnopolską stronę. Ale …zobaczymy. Może wszyscy radzą sobie lepiej niż się w prasie pisze?

Dla tych grup mieszkańców, które pani wymieniła, będących niejako „na pierwszej linii frontu” walki z koronawirusem jest to wyjątkowo stresująca sytuacja. Lęk, aby nie zakazić się tym wirusem towarzyszy praktycznie każdemu z nas. W jakiej formie ten lęk może się przejawiać?

- Chociażby w tym, że wiele osób może w obecnej sytuacji doświadczać bezsenności, bólów głowy, brzucha, braku apetytu, zaparć czy biegunek, a już na pewno przekonania, że jest się zarażonym koranowirusem, co muszę przyznać i mnie przeszło przez myśl… Ile ludzi tyle może być objawów napięcia.

Będzie to zatem darmowa interwencja kryzysowa?
- Tak. Nie chcemy prowadzić darmowej pomocy dla osób zgłaszających się z trudnościami w relacjach czy emocjonalnymi, które trwają od dłuższego czasu. Takie osoby zapraszamy na terapię.

Jaki wpływ może mieć taka ekstremalna sytuacja, jaką mamy obecnie na osoby, które miały bądź doświadczają takich sytuacji lękowych?
- Długi, silny stres stany lękowe może nasilać. Może powodować ataki paniki, wznawiać psychozy, pogłębiać zaburzenia depresyjne. Nie tylko oddziały zakaźne mają obecnie alert, ale również psychiatryczne.

Zainteresowane osoby chętne do wzięcia udziału w sesjach on-line lub telefonicznych proszone są o kontakt sms pod numerami:

695 3107 05 Eliza Lis
799 193 805 Karolina Krzeszowska.

Jeśli w związku z pandemią czujecie, że sobie nie radzicie, jesteście przeładowani, zestresowani, zmęczeni, zlęknieni, wściekli – skontaktujcie się z sądeckimi psychoterapeutkami. Jesteśmy wspólnotą, nie jesteście sami, nic tak nie wesprze jak drugi człowiek.

[email protected], fot. arch. Karoliny Krzeszowskiej i Elizy LIs.







Dziękujemy za przesłanie błędu