Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
18/04/2020 - 10:30

Objawy koronawirusa: można stracić węch i smak. Co jeszcze?

Do tej pory pozytywne wyniki testów potwierdziły zakażenie koronawirusem u 8563 osób. Niestety, aż 339 osób zmarło. 2725 jest hospitalizowanych, a 118 361 objętych kwarantanną, ale są też osoby, które wyzdrowiały. Jest ich blisko tysiąc. Eksperci twierdzą, że od zarażenia koronawirusem do pojawienia się pierwszych objawów może minąć nawet dwa tygodnie. Jakie objawy mogą u siebie zaobserwować osoby, które są zakażone koronawirusem? Co nas powinno zaniepokoić?
Koronawirus, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19 najczęściej objawia się gorączką, męczącym kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. U niektórych pacjentów pojawiło się również osłabienie, ból głowy, dreszcze, mdłości, biegunka i ból gardła.

Zobacz też Cała rodzina z Limanowej zakażona koronawirusem. Kto zawinił?

W poważniejszych przypadkach rozwija się ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, posocznica i wstrząs septyczny, które mogą prowadzić do śmierci pacjenta. Czasem w przebiegu choroby Covid-19 mogą wystąpić nietypowe objawy, takie jak wysypka, utrata smaku czy powonienia. Tak właśnie było w przypadku rodziny z Limanowej.

- Wystąpiła u nas gorączka (jednak niezbyt wysoka, osiągająca maksymalnie 37,5 stopni) oraz bardzo silne bóle mięśniowe. Zdecydowanie przy żadnej grypie nie odczuwałem aż takiego bólu (u mnie szczególnie mocny ból w okolicach karku), ponadto silny zarówno suchy, jak i mokry kaszel oraz katar. W zasadzie wszystkie objawy mogły wskazywać na tradycyjną grypę, gdyby nie zaobserwowana również utrata węchu, a w przypadku żony również smaku. To w zasadzie utwierdziło nas w przekonaniu, że wyniki pobranych od nas próbek mogą wskazywać na zarażenie – mówi Mateusz Rusinek, u którego pozytywne wyniki testów potwierdziły zakażenie koronawirusem.

Zobacz też Koronawirus: w Nowym Sączu krwi na osocze na razie nie oddasz

Niestety u niektórych pacjentów choroba ma ciężki przebieg i nawet może być śmiertelna. W szczególny sposób narażone są osoby starsze i te, które mają dodatkowe schorzenia, takie jak na przykład astma, przewlekła choroba płuc, niewydolność serca, choroba nowotworowa, cukrzyca, przewlekła choroba wątroby albo nerek. Takie osoby powinny zachować szczególną ostrożność.

RG [email protected], Fot. europarl.eu







Dziękujemy za przesłanie błędu