Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
27/01/2021 - 10:50

Nowy Sącz: seniorzy szczepią się przeciw COVID-19. Przekonują: nic nie boli!

W Nowym Sączu, we wszystkich punktach do tego wyznaczonych, trwają szczepienia seniorów w ramach Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19. Niestety, szczepionek jest mało, udaje się szczepić jedynie 180 osób na tydzień...

Zobacz też: W Piwnicznej-Zdroju nikt nie chce szczepić przeciw COVID-19

Przypomnijmy – akcja obejmuje wszystkich po 80. roku życia. Jak to wygląda w praktyce? Byliśmy na miejscu z kamerą TV Sądeczanin. Zapisy na szczepienia trwają już od niemal tygodnia a zainteresowanie sądeczan jest spore.

Co bardzo ważne wszystko działa według szczegółowego harmonogramu – wszyscy pacjenci mają wyznaczone ściśle godziny nie ma więc ryzyka stania w kolejkach. Rozmawialiśmy na ten temat m.in. z doktor Anną Migacz, dyrektorem NZOZ "Remedium" w Nowym Sączu, jak również z samymi pacjentami.

W Centrum Medycznym „Remedium” w Nowym Sączu szczepienia populacyjne ruszyły 25 stycznia. Placówka, podobnie, jak inne w mieście, otrzymuje na tydzień trzydzieści dawek szczepionki przeciw COVID-19.

- Szczepienia zostały rozplanowane na trzy dni – mówi Anna Migacz, dyrektor Centrum Medycznego „Remedium” w Nowym Sączu. – Mamy zapisanych 270 pacjentów powyżej 80. roku życia, którzy wyrazili zgodę na szczepienie. Tę grupę pierwszą i drugą dawką szczepimy do końca marca. W tej chwili nie mamy żadnego wolnego terminu.

Jak mówi nasza rozmówczyni dwanaście osób, które wyraziły chęć zaszczepienia się w tej placówce będzie wymagało dowozu do przychodni. Natomiast do sześciu osób leżących wyjedzie zespół wyjazdowy.

Oprócz prowadzenia szczepień populacyjnych przychodnia „Remedium” prowadziła także szczepienia mieszkańców w Domach Pomocy Społecznej na terenie miasta i powiatu.

- Te szczepienia trwały od 18 stycznia – mówi dyrektor Migacz. – W tym dniu zaczęliśmy podawać pierwszą dawkę szczepionki mieszkańcom DPS w Zbyszycach, DPS przy ul. 159 i DPS w Wielogłowach. W tych placówkach  wszyscy przyjęli pierwszą dawkę szczepionki. Jest to 180 dawek. Oprócz  mieszkańców zaszczepiliśmy też pięciu medyków. Za zgodą Ministerstwa Zdrowia domówiliśmy jeszcze 30 dodatkowych dawek dla DPS przy ul. Nawojowskiej 159. Te szczepionki  zostaną podane w tej placówce mieszkańcom jutro.

Pacjentów 70 + pracownicy przychodni zapisywali na tzw. listę wewnętrzną. Jak dowiedział się Sądeczanin.info tych osób jest bardzo dużo. Ci pacjenci czekają na wpisanie do systemu i wyznaczenie dla nich termu szczepienia.

Dyrektor Migacz zapewnia, że Centrum Medyczne „Remedium” jest przygotowane na szczepienie dużej populacji.

- Jesteśmy  przygotowani na to, aby punkt szczepień działał również w sobotę. Jest personel, są lekarze. Gdyby tylko była szczepionka to jesteśmy w stanie szczepić w pierwszym dniu weekendu – dodaje nasza rozmówczyni. – Jesteśmy w stanie uruchomić na terenie naszej placówki kilka punktów szczepień.

(i.michalec@sadeczanin.info Film: Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu