Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
01/03/2021 - 13:25

Nasz pępek świata: dlaczego bywa wklęsły lub wypukły. I jak go pielęgnować

Dlaczego jedni mają pępek wklęsły, inni wypukły i czy ktoś może nie mieć pępka? Co znajduje się w pępku i czy potrzebuje on szczególnej pielęgnacji? Wielu z nas nie przywiązuje do tego większej wagi. A przecież to pępek świata!

Wybierzmy najlepsze położne Sądecczyzny! Zgłoszenia do plebiscytu tylko do 3 marca 20121!

Co to jest pępek? To nic innego, jak ślad (blizna) po istniejącym w życiu płodowym sznurze pępowinowym łączącym płód z matką. To właśnie żyłą pępowinową dostarczane są dziecku rozwijającemu się w macicy matki składniki odżywcze. Ona też odprowadza produkty metabolizmu dziecka. Pępowina nie jest przecinana od razu po przyjściu na świat maluszka, ale troszkę później.

Po porodzie na odciętą pępowinę dziecka położna albo lekarz zakłada specjalną zapinkę (mały klem), który jest zdejmowany, kiedy matka i dziecko opuszczają szpital. Po odcięciu pępowiny u dziecka zostaje kikut, który sam zasycha.

Kikut odpada zazwyczaj po mniej więcej 15 dniach. Ale nie jest to zasada, która obowiązuje w przypadku każdego dziecka - bo dzieci są różne. Czasem proces gojenia się pępka trwa nieco dłużej. Nie można jednak samodzielnie kikuta odrywać, ponieważ może to przynieść powikłania. Jeśli kikut przez dłuższy czas nie odpada należy skonsultować się z lekarzem.

Są pępki duże, małe, w kształcie migdała czy prawie idealnie okrągłe. Są też pępki wąskie lub szerokie. Tak jak nie ma dwóch takich samych osób, tak nie ma dwóch identycznych pępków;  Zastanawialiście się, dlaczego jedni mają pępek wklęsły a inni wypukły? Od czego zależy jego kształt?

Otóż kształt pępka bynajmniej nie zależy, jak niektórzy sądzą, od tego, jak po porodzie zostanie przecięta pępowina dziecka. Kształt pępka (czy wklęsły, czy wypukły) zależy od tego, jak w jaki sposób skóra dziecka obrastała sznur pępowinowy jeszcze w życiu płodowym. Większość ludzi ma jednak pępek wklęsły. Jest to znak, że skóra dziecka prawidłowo obrastała pępowinę.

Są jednak osoby, które mają pępek wystający? Okazuje się, że taki pępek ma jedna osoba na dziesięć. Pępek wypukły występuje raczej rzadko. Świadczy on o tym, że u dziecka wystąpiła przepuklina pępkowa lub różnego rodzaju infekcje w czasie gojenia. Można go skorygować poddając się zabiegowi chirurgii plastycznej.

Są osoby, które nie mają pępka? Czy to możliwe?
- Są to zazwyczaj osoby, które urodziły się z przepukliną pępkową lub rozszczepem powłok brzusznych i jako niemowlęta musiały przejść operację, wskutek czego ich naturalny pępek został chirurgicznie zaszyty.

Co żyje w pępku?
- W pępku żyją bakterie i jest ich naprawdę dużo. Co więcej, u każdego występują specyficzne, odpowiednie tylko dla danego człowieka. Każdy człowiek ma więc własną bakteryjną florę w pępku.

Ponoć są ludzie, którzy mają stany lękowe na widok pępka...
- Oczywiście. Takie osoby cierpią na omfalofobię. Jest to paniczny strach przed pępkiem. Ludzie tacy unikają patrzenia na pępek i dotykania jego okolic. Jego podłożem są zazwyczaj traumatyczne przeżycia z dzieciństwa (na przykład może mieć to związek ze zranieniem, albo wbiciem w pępek jakiegoś ostrego przedmiotu).

Pępek to także ta część naszego organizmu, przez który lekarze przeprowadzają operacje laparoskopowe. Do jamy brzusznej dostają się właśnie przez małe nacięcie w pępku. Jaka jest zaleta takich zabiegów? Skraca się czas rekonwalescencji pacjenta, nie widać blizny pooperacyjnej, a także zmniejsza się ryzyko infekcji pooperacyjnej. Jak się okazuje jednak wielu rodziców nie wie, jak pielęgnować pępek noworodka.

- Często zdarza się, że rodzice boją się dotknąć pępka - mówi Ewa Kamińska, położna środowiskowa z NPOZ Femina w Łącku i Nowym Sączu oraz certyfikowany doradca laktacyjny. – Zdarza się, nie u wszystkich dzieci, że rodzice mają obawy dotykać nawet niezbyt dobrze zaschniętego kikuta pępowinowego. Jest to dla nich stres. Jak więc pielęgnować pępek noworodka? Sądecka położna przyznaje, że nie tylko trzeba dbać o czystość pępowinowego kikuta, ale także należy dbać o czystość samego znajdującego się pod nim pępka. Niejednokrotnie miała do czynienia z sytuacją, że spod pępka wylewała się ropna zawiesina.

- Rodzice często widzą kikut pępowinowy, który jest suchy, ale wystarczy nim ruszyć, a z pępka wycieka ropna zawiesina - mówi położna. - Według najnowszych zaleceń pępek ma suchy, ale trzeba go wymyć wodą z szarym mydłem, które ma działanie ściągające. Pierścień pępkowy lubi ropieć. Musi być dokładnie wymyty i osuszony. Można też zastosować preparat dezynfekujący.

A jak dawniej pielęgnowano pępek, co robiło się, aby z wypukłego stał się wklęsły? Już w następnych artykule.

Wybierzmy najlepsze położne Sądecczyzny! Zgłoszenia do plebiscytu tylko do 3 marca 20121!

[email protected], fot. pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.







Dziękujemy za przesłanie błędu