Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
12/04/2020 - 14:50

Małopolska: w stolicy województwa jest tworzone drugie izolatorium

Kilka dni temu w jednym z hoteli w Krakowie zaczęło funkcjonować pierwsze izolatorium. Teraz, zgodnie z poleceniem wojewody małopolskiego drugim izolatorium w stolicy Małopolski zostanie Hotel Alf, przy ul. Klimeckiego.

Do izolatorium trafiają:

Czytaj także: W Małopolsce zmarła 10 osoba zakażona COVID – 19, ale są też kolejni ozdrowieńcy

- Pacjenci zakażeni COVID – 19 przechodzący tę chorobę łagodnie, którzy nie muszą być hospitalizowani w szpitalu.

- Tam też mogą być kierowane osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem)

- Osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać.

- Mieszkańcy, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

Kolejne uruchamiane izolatorium w przekształcanym na ten cel hotelu przy ul. Klimeckiego dysponuje 74 pokojami.

- To izolatorium poprowadzi Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie - informuje rzeczniczka wojewody Joanna Paździo.  - Pomiędzy szpitalem, a hotelem została zawarta stosowna umowa. Za kilka dni izolatorium będzie gotowe do przyjmowania pacjentów.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Aktualnie w pierwszej kolejności pacjenci są kierowani do pierwszego izolatorium znajdującego się w Hotelu Wyspiański.

Warto dodać, że izolatoria tworzą w poszczególnych województwach wojewodowie i dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj także: Zamieniają u nas hotele w izolatoria. Pierwsze już zaczyna działać

W izolatoria będą zmieniać się wskazane przez wojewodów hotele hostele, akademiki czy sanatoria. Pacjenci będą mieć w nich zapewniony osobny pokój z łazienką, opiekę medyczną na miejscu oraz trzy posiłki dziennie.  

Opr. [email protected], fot. Pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne.







Dziękujemy za przesłanie błędu