Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
09/05/2021 - 21:50

Koronawirus: sprawdź ograniczenia w podróżowaniu do krajów Europy na wakacje

Jakie zasady podróżowania obowiązują w krajach Europy? Dokąd wyjedziemy na wakacje, a gdzie nas jeszcze nie wpuszczą lub pozwolą wjechać pod określonymi warunkami? Sprawdź warunki i ograniczenia w podróżowaniu do najbardziej atrakcyjnych turystycznie krajów Europy. I lepiej zaplanuj urlop w Polsce... Najlepiej - Małopolsce.

Poniedziałek 10 maja 2021 roku:

Włochy: Młodej kobiecie, 23-letniej studentce medycyny, przypadkowo wstrzyknięto sześć dawek szczepionki firmy Pfizer-BioNTech. Pielęgniarka ze szpitala Apuane w Massa w Toskanii omyłkowo wstrzyknęła jej w ramię całą fiolkę szczepionki, która zawiera sześć dawek. Kobieta została objęta całodobową opieką lekarską i została wypisana w poniedziałek rano. -„Boli mnie głowa, czuję zmęczenie, ale wciąż żyję” - powiedziała kobieta włoskiej gazecie "Il Corriere della Sera". Zapytana, czy wniesie zarzuty wobec pielęgniarki, odpowiedziała: „Absolutnie nie, to są rzeczy, które mogą się zdarzyć”. Lekarze twierdzą, że nie mają pojęcia, jakie długoterminowe skutki przedawkowania może odczuwać kobieta.

Hiszpania: Po tym, jak tłumy świętowały na ulicach koniec stanu wyjątkowego, rząd wezwał obywateli do „odpowiedzialnego zachowania”. Minister sprawiedliwości Juan Carlos Campo napisał do "El Pais": "Koniec stanu wyjątkowego nie oznacza końca ograniczeń. Zagrożenie wirusem nadal istnieje, dlatego władze będą nadal podejmować działania, a opinia publiczna musi nadal zachowywać się odpowiedzialnie”.

Polska:  po niedzieli 2 032 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (320),
śląskiego (241),
wielkopolskiego (201),
dolnośląskiego (200),
łódzkiego (163),
zachodniopomorskiego (140),
małopolskiego (135),
pomorskiego (129),
kujawsko-pomorskiego (96),
lubelskiego (77),
opolskiego (73),
podkarpackiego (54),
podlaskiego (48),
świętokrzyskiego (48),
lubuskiego (46),
warmińsko-mazurskiego (41).
20 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu covid zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia covid z innymi schorzeniami zmarło 11 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 835 083, spośród nich zmarło 70 034 osób.

Niedziela 9 maja 2021 roku:

Dania: Turyści z (obejmującej większość państw świata "pomarańczowej listy") krajów i regionów mogą wjechać do Danii pod warunkiem odbycia 10-dniowej kwarantanny. Izolację można przerwać po negatywnym wyniku testu na koronawirusa, wykonanego czwartego dnia po przyjeździe do Danii. Sklepy są otwarte, ale żeby zjeść posiłek w pomieszczeniu, klienci muszą wykazać, że mają negatywny wynik testu, zostali w pełni zaszczepieni lub wyleczyli się z covid.

Chorwacja: Bez problemu granicę Chorwacji przekroczą obywatele krajów znajdujących się na "zielonej liście" Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Pozostali turyści, aby wjechać do Chorwacji, muszą okazać dowód negatywnego wyniku testu PCR lub przeciwciał, potwierdzenie wyzdrowienia z covid lub dowód, że zostali w pełni zaszczepieni. Hotele mogą przyjmować gości, a restauracje serwują posiłki na świeżym powietrzu, pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego.

Procentowy wskaźnik zakażonych wśród osób testowanych

Portugalia: Stan wyjątkowy został zniesiony 1 maja. Dzięki temu restauracje, obiekty kulturalne i rekreacyjne mogą pozostać otwarte do godz. 22:30. Granica z Hiszpanią została ponownie otwarta. Jednak turyści z krajów z 14-dniowym wskaźnikiem zapadalności przekraczającym 150 nadal mają zakaz wjazdu do Portugalii. W Polsce wskaźnik ten przekracza 290.

Francja: Podróżni z krajów Unii mogą wjechać do Francji. Po przybyciu trzeba przejść test PCR. Nie jest potrzebna kwarantanna. (Sprawdź szczegółowe przepisy). Mieszkańcy mogą już oddalać się od swoich domów na odległość większą niż dziesięć kilometrów bez ważnego powodu, a podróże po kraju są ponownie dozwolone. Godzina policyjna obowiązuje od godziny 19, ale od 19 maja zostanie przesunięta na godzinę 21. Wówczas restauracje będą mogły obsługiwać gości na świeżym powietrzu, a sklepy i placówki kulturalne zostaną ponownie otwarte.

Włochy: Włochy stopniowo znoszą ograniczenia. Zamierzają oficjalnie rozpocząć sezon letni 2 czerwca, ale obowiązujące ograniczenia dla turystów nie zostały jeszcze opracowane. Na obszarach o niższej liczbie zakażeń restauracje mogą obsługiwać gości na świeżym powietrzu nawet wieczorem, ale od godziny 22 obowiązuje godzina policyjna. Muzea i kina w „żółtych strefach” są ponownie otwarte.

Grecja: W Grecji otwarcie granic zapowiadane jest na 14 maja, ale zasady nie są jeszcze znane. Na razie urlopowicze, którzy chcą przyjechać do Grecji, są zobowiązani do wcześniejszego podania swoich danych osobowych online i muszą wykazać negatywny wynik testu PCR lub dowód, że są w pełni zaszczepieni. Nie muszą poddawać się kwarantannie. Godzina policyjna rozpoczyna się o 23. Restauracyjne ogródki są otwarte, ale tylko do godz. 22.45.

Austria: 19 maja restauracje, hotele, teatry i obiekty sportowe zostaną ponownie otwarte, przyjmując gości, którzy wykażą negatywny wynik testu na covid. (sprawdź aktualne informacje z Austrii). Sklepy są otwarte, podobnie jak zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, ale do skorzystania z nich wymagany jest negatywny wynik testu na koronawirusa. Godzina policyjna zaczyna się o 20 i trwa do 6 rano. Obowiązuje noszenie maseczek. Na razie w turystyce panuje lockdown. Plany ponownego otwarcia zbiegną się w czasie z zniesieniem zasad kwarantanny dla przybywających turystów, umożliwiając wjazd do kraju zaszczepionym i przebadanym odwiedzającym, a także tym, którzy wyleczyli się z covid.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020