Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
23/03/2021 - 08:00

Seminarium ”O zdrowiu sądeczan” (5): fizjoterapia pacjentów z COVID-19

Żyjemy w czasach, w których fizjoterapia nie jest dodatkiem do leczenia, a jego istotną częścią, a zarazem inspiracją do prowadzenia zdrowego stylu życia. W rozmowie z "Sądeczaninem" Tomasz Niewiadomski, wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów wyjaśnia, jak odzyskać sprawność po COVID-19. Które objawy powinny wzbudzić naszą czujność? Jakiego specjalistę wybrać? Zachęcamy wszystkich czytelników do obejrzenia nagrania.

Tomasz Niewiadomski, wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów jest jednym z panelistów tegorocznego Seminarium ”O zdrowiu sądeczan”, które – ze względu na pandemię – odbywa się w formie online. W ramach panelu ”Fizjoterapia pacjentów z COVID-19” wiceprezes wyjaśnia, jak fizjoterapeuta może pomóc w odzyskaniu sprawności po przebytej chorobie.

Które objawy powinny nas zaniepokoić i wzbudzić naszą czujność? Kiedy powinniśmy rozważyć pójście do fizjoterapeuty? - Choroba CIVID-19 ma bardzo różny przebieg. I właśnie od tego przebiegu uzależniona jest terapia pacjenta. Część osób ma ogromne problemy z powrotem do swojej aktywności zawodowej i dawnej sprawności.

To, co powinno nas zaniepokoić, to przede wszystkim ogólne osłabienie i zmęczenie, podawane jako główny objaw przez około 80 proc. badanych - wyjaśnia nasz rozmówca. Rola fizjoterapeuty jest tutaj niezwykle ważna, zwłaszcza jeśli chodzi o prawidłowe zdiagnozowanie pacjenta i dobór odpowiednich obciążeń adekwatnych ćwiczeń. 

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy z Tomaszem Niewiadomskim, dostępnej w materiale wideo. (k.kos@sadeczanin.info, fot. archiwum prywatne Tomasza Niewiadomskiego)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020