Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
20/03/2021 - 10:20

Seminarium „O zdrowiu Sądeczan” (3): POZ w nowej rzeczywistości

Pandemia koronawirusa w jednym momencie, zupełnie przemodelowała i to w sposób istotny, system funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej. Sprawiła, że ów system w głównej mierze oparł się na teleporadach.

Czytaj także: Seminarium „O zdrowiu Sądeczan” (1): powrót do zdrowia po COVID-19

Czy ten system wymuszony niejako przez pandemię zdał egzamin, jak postrzegają go lekarze rodzinni , którzy konsultują chorych pacjentów przez telefon? Jak pandemia wpłynęła na opiekę nad pacjentami w POZ?

Na te i inne pytania odpowiadają goście „Sądeczanina” – uczestniczki panelu online pn. „POZ w nowej rzeczywistości”, które przyjęły zaproszenie do wzięcia udziału w tegorocznym IX Seminarium „O zdrowiu Sądeczan”.

Z red. Ewą Stachurą rozmawiają:

Czytaj także: Seminarium „O zdrowiu Sądeczan” (2): COVID a problemy pacjentów neurologicznych

Elżbieta Fryźlewicz Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia,                

Anna Czech, prezes Małopolskiego Związku Pracodawców ZOZ  i dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie,           

Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego,                                             

Katarzyna Kucia Gancarczyk, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Muszynie,                                                                          

Lek. Anna Olech,  kierownik NZOZ "PRAXIS" Sp. z o.o. w Nowym Sączu

Niezależnie od miejsca, gdzie zlokalizowania jest placówka POZ, niezależnie od tego, czy przychodnia jest duża czy mała, wszystkie te podmioty musiały zmierzyć się z dotąd zupełnie nieznanymi im problemami, które wywołała pandemia, z funkcjonowaniem POZ-ów w nowej rzeczywistości. Ale też w „koronawirusowym” modelu funkcjonowania placówek podstawowej opieki zdrowotnej lekarze, pracownicy służby zdrowia dostrzegają też i jaśniejsze strony. Jakie?

- Przepisy, które weszły w życie we wrześniu ubiegłego roku umożliwiły lekarzom POZ kierowanie pacjentów na testy przeciw COVID-19 – mówi Katarzyna Kucia Gancarczyk, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Muszynie.

Jest to, według mnie największa zmiana na plus.

- Do końca sierpnia 2020 roku nie mieliśmy tak naprawdę wpływu na to, co dzieje się z naszymi pacjentami – dodaje pani doktor.

Wrześniowe przepisy, które weszły wówczas w życie sprawiły, że lekarze POZ odzyskali kontrolę nad procesem leczenia pacjentów. Od września to lekarz mógł podjąć decyzję, że kieruje pacjenta na badanie „covidowe”, jeśli miał ku temu podstawy. Później, dzięki zmieniającym się przepisom mógł zwalniać  pacjenta z izolacji.

- Wcześniej to wszystko odbywało się w obrębie zadań Sanepidu, a jak wiemy w tym okresie Sanepid był bardzo przeciążony – dodaje nasza rozmówczyni.

Trzeba sobie też zadać pytanie: Na ile ta wrześniowa zmiana wpłynęła na funkcjonowanie Głównego Inspektoratu Sanitarnego?

Czytaj na następnej stronie TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu