Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
08/02/2016 - 11:15

Waldemar Pasiut - piewca wojen morskich starożytności

Trwa czwarta edycja konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundację Sądecką. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: "książka o Sądecczyźnie" i "sądecki autor". Chodzi o pozycje wydane w 2015 roku i dorobek miejscowych autorów. Na zwycięzców konkursu czeka pamiątkowa statuetka i nagroda pieniężna w łącznej wysokości 20 tys. zł.

Przedstawiamy sylwetkę i dorobek twórczy Waldemara Pasiuta, zgłoszonego do nagrody w kategorii "sądecki autor".
**
Waldemar Pasiut (ur. w 1962 r. w Nowym Sączu) jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, doktor historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Grybowie.
Autor artykułów dotyczących starożytnej żeglugi i wojen morskich w czasopismach Filomata, Nowy Filomata, Meander, Res Militaris i Classis oraz publikacji książkowych:
- Res Militaris 1 (wyd. Wydawnictwo Naukowe PWN)
- Od Abydos do Akcjum. Wojny morskie w czasach hellenistycznych (323-31 r. p.n.e.)
   (wyd. Napoleon V)
- Działania morskie i flota Aleksandra Wielkiego (wyd. The Enigma Press)
- Nie tylko pod Salaminą. Wojny morskie Hellady (do 355 r. p.n.e.), (wyd. Instytut Wydawniczy Erica).

Ta ostatnia książka stanowi dopełnienie tematyki zaprezentowanej przez autora w jego dwóch poprzednich pracach, poświęconych działaniom morskim Aleksandra Wielkiego oraz wojnom na morzu w epoce hellenistycznej.
Tym razem narracja cofa się do epok wcześniejszych, począwszy od legendarnych czasów bohaterskich. Po nich opis obejmuje stulecia tzw. Wieków Ciemnych i Wielkiej Kolonizacji, pełne chwały lata wojen perskich, dramat wojny peloponeskiej, wreszcie czas zmierzchu wolnej Hellady, aż do chwili, kiedy od strony jej północnych rubieży zaczął zwolna nasuwać się na nią cień Macedonii, wzrastającej pod rządami Filipa II, ojca Aleksandra Wielkiego.  
(s)









Dziękujemy za przesłanie błędu