Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
26/02/2020 - 19:25

To unikat! 750 lat parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu w jednej książce

„Dzieje parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu-Biegonicach” autorstwa Marka Smoły to kolejna książka zgłoszona do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. To jedyna w swoim rodzaju monografia poświęcona najstarszej parafii funkcjonującej na terenie Nowego Sącza, która w 2019 roku obchodziła swoje 750-lecie.

Dwutomowa publikacja licząca sobie w sumie niemal 2 tysiące stron została wydana w 2019 roku z okazji Jubileuszu 750-lecia parafii. Jest ona efektem 4-letniej pracy dr Marka Smoły, który w tym czasie zdobywał informacje m. in. w starosądeckim klasztorze Klarysek, Kurii Diecezjalnej w Krakowie i Tarnowie oraz Państwowym Archiwum we Lwowie.

- Monografia poświęcona jest najstarszej parafii funkcjonującej na terenie Nowego Sącza, ufundowanej w 1269 roku przez księżną Kingę. Szczegółowa kwerenda przeprowadzona w licznych archiwach pozwoliła na powstanie dzieła, które w niezwykle drobiazgowy sposób opisuje historię – materialną i duchową – wspólnoty parafialnej w Biegonicach na tle zjawisk i wydarzeń występujących na terenie Sądecczyzny – uzasadnia zgłoszenie książki jej wydawca, czyli Dariusz Kobylański z wydawnictwa S-CAN z Tarnowa.

- Wszechstronne opracowanie dotyka zarówno dziejów samej miejscowości, zagadnień prawno – organizacyjnych parafii, uposażenia, kolejnych kościołów, kaplic z ich wyposażeniem, a także zestawia ogromną ilość informacji na temat działalności duszpasterskiej, charytatywnej, edukacyjnej, kaznodziejskiej, kulturowej parafii. Całość dopełniają informacje  o pracujących tu duchownych, siostrach zakonnych, a także organistach, kościelnych i innych świeckich zaangażowanych w życie parafialne – zaznacza Kobylański podkreślając też, że książka zawiera bardzo obszerne zestawienie bibliograficzne, indeks osób oraz wiele czarno-białych i kolorowych zdjęć.

Zobacz też: Tylko tu znajdziesz wszystkich mieszkańców Królowej Polskiej z lat 1679-1900

(…) Praca dr. Marka Smoły (…) oscyluje w nurcie badań nad dziejami  wspólnot parafialnych w minionych wiekach, ich rolą religijną, a także społeczno – kulturową. Należą się słowa ogromnego uznania dla Autora, bowiem ogarnąć badawczym namysłem okres od  średniowiecza aż po czasy współczesne, bez wątpienia jest zadaniem bardzo trudnym. Dr Marek Smoła wywiązał się z tego zadania znakomicie – recenzują ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk i prof. dr hab. Jolanta M. Marszalska.  

- Bogata kwerenda archiwalna w archiwach diecezjalnych Krakowa i Tarnowa, archiwum parafialnym i archiwach państwowych, nadaje pracy waloru bardzo rzetelnego opracowania naukowego. W opracowaniu zostały przeanalizowane wszystkie zagadnienia, jakie należy omówić w tego typu monografiach – twierdzą zgodnie recenzenci. - Omówiono powstanie i początki parafii, jej podstawy gospodarcze oraz miejsca kultu, czyli świątynie, kaplice […], cmentarze, ponadto duszpasterstwo i życie religijne parafii.


Zobacz też: Leszek Migrała: o historii Nowego Sącza i Sądecczyzny można pisać z pasją

- Reasumując należy podkreślić, że parafia jest instytucją,  w której splata się nadprzyrodzoność z doczesnością. Wprawdzie sensem istnienia parafii jest pogłębianie wiary w sercach wiernych, ale proces ten dokonuje się w szerokim splocie zewnętrznych okoliczności, przemian zarówno społecznych jak i politycznych. Przez minione wieki parafia pw. św. Wawrzyńca w Nowym Sączu-Biegonicach wraz ze swymi duszpasterzami przeszła długą drogę umacniania wiary, różnego rodzaju doświadczenia, czy to społecznego, czy religijnego, ale i radości połączonej z nadzieją, że Bóg – Pan dziejów jest obecny ze swoim ludem – podsumowują profesorowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

Oprac. ES [email protected] Fot.: ES









Dziękujemy za przesłanie błędu