Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
26/02/2020 - 08:40

Tomasz Podgórski: sądeczanin z urodzenia. Pasjonat starożytnego Egiptu

Sądeczanin z urodzenia, krakowianin z wyboru. Z wykształcenia archeolog śródziemnomorski, pasjonat starożytnego Egiptu i epoki faraonów. O kim mowa? O Tomaszu Podgórskim, wnuku gen. Józefa Gizy.

Jest on kolejną osobą zgłoszoną w tym roku do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii "Sądecki Autor". Tomasza Podgórskiego rekomenduje Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Sączu. Dr Tomasz Podgórski urodził się w 1956 roku w Nowym Sączu, ale wybrał na miejsce zamieszkania Kraków.

Wnuk generała Józefa Gizy, syn Marii Gizy-Podgórskiej, siostrzeniec Tadeusza Gizy, kuzyn Jerzego Gizy. Rodzinne związki naznaczyły drogę życiową pana Tomasza, wielkiego patrioty, niepodległościowca, człowiek suwerennego w swoich przekonaniach i wyborach ideowych, z żyłką sportowca.     

Ukończył on Szkołę Podstawową w Chełmcu i I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza. W roku 1975 został laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku archeologii śródziemnomorskiej. Podczas studiów reprezentant AZS UW w judo.

Po uzyskaniu dyplomu w latach 1980-1983 brał udział w pracach Polskiej Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej w Kairze (stanowiska archeologiczne Deir el-Bahari i Aleksandria). Po powrocie do kraju pracował w krakowskiej Spółdzielni Pracy „Oświata” jako lektor języka angielskiego i prowadził wykłady z egiptologii w Zakładzie Archeologii Śródziemnomorskiej UJ.

W 1990 uzyskał doktorat. Zajmował się przekładami z języka angielskiego tekstów naukowych i technicznych. Od 1991 roku jest anglistą w II LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie.

- Dr Tomasz Podgórski jest członkiem oddziału PTH w Nowym Sączu - uzasadnia Leszek Zakrzewski, prezes towarzystwa. - Autorem wspaniałych książek, artykułów i publikacji historycznych dla naukowych pism specjalistycznych, ale także dla periodyków ukazujących się w naszym regionie: „Rocznik Sądecki”, „Almanach Sądecki”, „Sądeczanin”, a także wydawnictw pamiątkowych II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, - również jako redaktor.

Choć dr Tomasz Podgórski już tyle lat mieszka poza Sączem jest ciągle obecny w naszym mieście. Zabiera głos w sądeckich dyskusjach, szczególnie gdy temat dotyczy drażliwych spraw z nieodległej przeszłości. Wtedy głos egiptologa spod Wawelu brzmi donośnie i jednoznacznie.   

W duecie z kuzynem Jerzym Gizą niezmordowanie, od lat opiewa w druku czyn zbrojny dziadka, generała Józefa Gizy i tamtego pokolenia niezłomnych żołnierzy Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Ten temat nigdy mu się nie znudzi. Zasłużył się też dla Krakowa.

W ubiegłym roku ukazały się dwie kolejne jego publikacje:

  • Varia Sobiesciana. Księga Pamiątkowa II Liceum (dawniej III Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego) w Krakowie 1883–2008
  • Tablice wołać będą… (2011)
  • Listy z kraju Kemet. Diariusz egipski (2012)
  • Lustrum Sobiescianum. Sobieskie Pięciolecie 2008–2013 (2014)
  • Generał Józef Giza 1887–1965. Virtute et Armis (2010, 2015) współautor Jerzy Giza
  • Generał Józef Giza. Pamiętnik wojenny (2017)
  • Generał Józef Giza w świetle dokumentów (2018)
  • Scutum Sobiescianum. Sobieskie Pięciolecie 2013–2018 (2018)
  • Generał brygady Jerzy Dobrodzicki 1884 – 1934 (2019), współautor Jerzy Giza
  • Słynni faraonowie. Ramzes XIII i inni (2019).

Opr. [email protected]. Fot. arch. Tomasza Podgórskiego.









Dziękujemy za przesłanie błędu