Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
16/02/2020 - 10:50

Tajemnicza „Katedra 1292”

Mieszkańcom Nowego Sącza nie trzeba chyba przedstawiać Leszka Bolanowskiego. Nauczyciela, poety, założyciela i lidera Kabaretu ERGO, wykładowcy akademickiego, reżysera i scenarzysty koncertów, spektakli i filmów dokumentalnych, laureata nagród artystycznych, pasjonata i społecznika. Teraz dopisujemy - autora książki: „Katedra 1292”.

Została ona zgłoszona do tegorocznego Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Publikację rekomenduje Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. M. Konopnickiej. Z tą szkołą prof. Bolanowski jest związany od lat.

Dorota Smaga, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu w krótkim wstępie napisała: „Oddajemy w państwa ręce książkę autorstwa wieloletniego profesora II Liceum, Pana Leszka Bolanowskiego, nauczyciela, społecznika i artysty, który swoimi pasjami potrafi zarazić nie tylko uczniów, ale także kolegów – nauczycieli naszej placówki”.

„Katedra 1292” jest przetworzoną i wzbogaconą wersją przygotowanego przez Leszka Bolanowskiego scenariusza spektaklu historyczno-artystycznego z okazji 725. rocznicy lokacji Nowego Sącza.

Było to przedsięwzięcie, które jesienią 2017 roku sprzęgło siły profesorów oraz uczniów II LO i zaowocowało przedstawieniami dla różnych placówek miasta. Książka jest skromnym wkładem uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 725. rocznicy lokacji miasta Nowego Sącza.

- Książka opowiada historię miasta w sposób przystępny, zorientowany przede wszystkim na młodego czytelnika. Jest ona efektownym mariażem rzeczowej narracji i anegdoty, dokumentacji fotograficznej spektaklu, miniaturowych „sądeckich” grafik Wojciech Szpinetera, a nawet tabulatury, zawierającej zapis nutowy autorskich pieśni, chorałów i rapsodów (muzyka: Paweł Ferenc) – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia. – Osobnym rozdziałem jest „Panteon sądecki” poświęcony wybitnej aktorce, absolwentce II LO, Zofii Rysiównie.

Publikacja, mimo skromnych rozmiarów (80 stron) wydaje się ciekawą propozycją edukacyjną, wartą upowszechnienia, zwłaszcza w szkołach. Jej efektowna forma zdecydowanie zachęca do lektury.

Wydawca: II Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Nowym Sączu, Nowy Sącz, 2019.

Opr. [email protected]









Dziękujemy za przesłanie błędu