Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
03/03/2020 - 06:35

Rozmowa dnia: laureat skromnie pyta – Czy ja na tę nagrodę zasługuję?

Antoni Kroh, laureat VIII Konkursu Literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” wygrał go bezapelacyjnie. Bo i wyjątkową jest publikacja, którą w tym roku Kapituła konkursu nagrodziła. Książka „Powrót na Sądecczyznę” wydana przez Fundację Sądecką jest niezwykłą z wielu różnych powodów.

Antoni Kroh jest świetnym pisarzem, znanym, poczytnym, cenionym i nagradzanym. Historykiem kultury, tłumaczem prozy słowackiej i czeskiej, badaczem i kuratorem wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat, regionalistą. 

Pisze z sercem o Sądecczyźnie, więc patrzy na region, w którym mieszka, żyje, pracuje, tworzy w sposób szczególny. Patrzy na jego historię, ale nie z punktu widzenia historyka.

Jakub Bulzak, historyk młodego pokolenia, który wygłosił laudację na cześć laureata podczas uroczystej gali konkursu, która odbyła się Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju zaakcentował, że Antoni Kroh ma wielką przewagę nad historykami. Dlaczego? Dlatego, że zna te same fakty wydarzenia, zna te same postaci, te same procesy, ale potrafi napisać o nich po mistrzowsku. Potrafi napisać o nich tak, że jego książki czyta się dosłownie jednym tchem.

Również „Powrót na Sądecczyznę”.

Tę książkę, za sto, czy sto pięćdziesiąt lat będzie poddawało się reprintom, będzie się ją szukało w antykwariatach, jako klasyczne opracowanie o Ziemi Sądeckiej.

Antoni Kroh potrafi, świetnie, fascynująco i wciągająco opowiadać. To wyjątkowy dar i ten wyjątkowy dar przelewa na papier. Jest świetnym gawędziarzem. Potrafi fascynująco i wciągająco opowiadać, potrafi snuć, jak mówi Jakub Bulzak – cudne gawędy.

Ta książka wyśmienicie promuje nasz region dalej. Publikacja ujmuje Sądecczyznę całościowo – w jej granicach geograficznych, politycznych i kulturowych.

Antoni Kroh jest erudytą. Jest nim w najlepszym tego słowa znaczeniu. Zapytany o intrygujący tytuł jego najnowszej publikacji „Powrót na Sądecczyznę”, z rozbrajającą szczerością odparł: „To nie jest dobry tytuł”. Pyta pani dlaczego?

- Ponieważ nie potrafiłem wymyślić lepszego – dodał laureat.

Czytaj takżeJakub Bulzak do Antoniego Kroha: takie jest prawo Mistrza! [FILM]

Sądecczyzna jest dla niego miejscem magicznym. W książce „Powrót na Sądecczyznę” znajdziemy pokaźną dawkę historii, wiele wątków kulturowych, etnograficznych, przyrodniczych i tych związanych z historią sztuki.

- Ujęte są w niej także problemy narodowościowe, tematyka, która mnie interesuje bardziej, niż inne. – mówi Antoni Krok.

Jak sam przyznaje, Nagroda im. ks. prof. Bolesława Kumora jest docenieniem jego ciężkiej, długoletniej pracy.

Czytaj także: Oto laureaci VIII Konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora

- Czy ja na nią zasługuję? – tutaj zawiesza głos. - O to proszę pytać kapitułę.

Cała rozmowa z Antonim Krohem, laureatem Konkursu Literackiego o nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w materiale filmowym.

[email protected], fot. IM, film: Krzysztof Stachura.









Dziękujemy za przesłanie błędu