Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
20/03/2021 - 19:25

Rozbudowa kościoła w Stróżach – stare z nowym połączyła cegła

Takie olbrzymie przedsięwzięcia są wyzwaniem nie tylko architektonicznym, ale także m.in. logistycznym i finansowym. Mowa o rozbudowie kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Stróżach. Temu gigantycznemu zadaniu poświęcony jest album fotograficzny autorstwa Krzysztofa Ligęzy. Ta publikacja została już dostrzeżona i wyróżniona w październiku 2020 roku w prestiżowym, międzynarodowym konkursie fotograficznym International Photography Awards (kategoria monografie).

„Rozbudowa kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Stróżach” to przepięknie wydany album fotograficzny, który został ukazał się drukiem w 2020 roku. Teraz został zgłoszony do IX edycji konkursu o Nagrodę im ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Jak pisze Krzysztof Ligęza, autor publikacji w krótkim wstępie otwierającym album, pierwsze fotografie, które dały początek cyklowi zdjęć ukazujących początek i etapy rozbudowy kościoła w Stróżach wykonał w styczniu 2011 roku. Ale inspiracją, aby rozbudowie świątyni poświęcić album fotograficzny dała…likwidacja miejscowej cegielni w 2012 roku. Wyburzono ją dwa lata później. Cegielnia w Stróżach funkcjonowała od 1910 roku. W niej pracował dziadek autora.

Sto lat temu cegła z tejże cegielni była wykorzystywana do budowy tejże świątyni, a ostatni transport cegły z likwidowanej cegielni posłużył tym razem do rozbudowy kościoła. Historia zatoczyła koło.

Dobudowana część świątyni zajęła miejsce dawnej szkoły. Starą część świątyni wyremontowano, a następnie połączono z nową.

W uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu czytamy:

- Wydawnictwo jest plonem wieloletniej pracy, którą rozpoczęto w 2010 roku i kontynuowano do 2020. Album jest publikacja oryginalną, łączącą w sposób autorski praktykę dokumentalną i warstwę symboliczną związaną ze strefą wspólnotową, religijną, a nawet historiozoficzną. Książka zwraca uwagę zawartością wizualną oraz bardzo wysokim poziomem reprodukcji fotografii. Na potrzeby druku zastosowano najwyższą dostępną obecnie technologię druku dającą szczegółowość 450 linii na cal.

Publikację do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora zgłosiło kierownictwo Gminnej Biblioteki Publicznej w Grybowie, oddział w Stróżach.

Proboszcz parafii w Stróżach ks. Stanisław Betlej zadbał o przedstawienie w albumie rysu historycznego rozbudowy kościoła.

- Budowę kościoła parafialnego w Stróżach rozpoczęto w 1917 roku. Wielkim wysiłkiem mieszkańców i wspólnoty kolejarzy wybudowano go w stylu neogotyckim, wg projektu Adolfa Stopfa. Świątynia została konsekrowana przez abpa Leona Wałęgę w 1930 roku – napisał ks. proboszcz.

Przygotowania do rozbudowy świątyni trwały długo. Decyzję o jej rozbudowie podjął ks. Betlej z racji zwiększającej się liczby parafian z miejscowości: Stróże, części Wyskitnej i Białej Niżnej. Prace budowlane ruszyły w marcu 2011 roku. W ich trakcie odnaleziono oryginalny akt wmurowania kamienia węgielnego kościoła z 1919 roku. Zachował się w doskonałym stanie.

Autorem projektu rozbudowy jest arch. Mirosław Trzupek. Detale architektoniczne, podwyższenie wieży i wystrój kościoła projektował arch. Konrad Kochański. Projekty były konsultowane z konserwatorem zabytków, Józefem Stecem.

Krzysztof Ligęza wykonał ponad 6 tysięcy autorskich fotografii. W albumie zamieszczono 309 fotografii: 271 jego autorstwa. Jest też 16 fotografii archiwalnych i 22 ujęcia parafian.

Autorami zdjęć zamieszczonymi w albumie są: Krzysztof Ligęza, ks. Stanisław Betlej, ks. Włodzimierz Chwałek, Jerzy Liszka, Michał Potok, Ryszard Sędzik. Są zdjęcia z archiwum parafii i fotografie archiwalne ze zbiorów Sławomira Dziadzio i Alicji Łukasik.

Album zawiera fotografie ukazujące proces rozbudowy (2010-2020), wspólnotę parafialną (liturgia obrzędowość, portrety, wydarzenia), materiały archiwalne (1910-1957), a także reprodukcje dokumentów (faksymile).

Warto nadmienić, że Krzysztof Ligęza jest autorem nie tylko fotografii, ale także przygotowania graficznego: sekwencji i opisów fotografii oraz składu całej książki.

Wydawcą albumu jest PAN – FOTO – Krzysztof Ligęza, Publikacja liczy 256 stron, oprawa twarda.

Krzysztof Ligęza, Rozbudowa kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Stróżach, wydawca: PAN – FOTO – Krzysztof Ligęza, Stróże, 2020.

„Mecenas Czytelnictwa”

Opr. i.michalec@sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”