Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
04/07/2021 - 05:20

Przewodnik po ochotnicko-tylmanowskiej Atlantydzie

Ta publikacja jest swoistym przewodnikiem po ochotnicko-tylmanowskiej Atlantydzie. Po świecie minionym – czasami znanym, lecz często zapomnianym lub jeszcze nieodkrytym – tak najnowszą książkę autorstwa Dawida Golika i Wojciecha Muleta nazwał Tadeusz Królczyk, wójt gminy Ochotnica Dolna.

Tych słów użył w przedmowie otwierającej książkę pt. „Ochotnica i Tylmanowa. Miejsca pamięci”, która ukazała się drukiem w 2020 roku. Publikacja została zgłoszona do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Ochotnica i Tylmanowa mają unikatową historię. Poczynając od czasów średniowiecznych, kiedy to obie wsie były lokowane – pierwsza na prawie wołoskim, a druga na prawie niemieckim, aż po II wojnę światową, która zostawiła na tej ziemi zgliszcza, blizny, jak również niezagojone rany.

Ta książka jest wielkim dziedzictwem wielu pokoleń mieszkańców Ochotnicy i Tylmanowej.

- Jest pierwszą próbą kompleksowego opisania najważniejszych miejsc pamięci tej historii, które są swoistymi punktami orientacyjnymi dla wiedzy o rodzinnej ziemi – pisze gospodarz gminy Ochotnica Dolna. – Każde z nich jest drogocenne, bowiem miejsca pamięci to część naszej tożsamości i nas samych. Zapraszam wszystkich w podróż w głąb duszy Ochotnicy i Tylmanowej – naszych Małych Ojczyzn o wielkiej historii.

Ze wstępu do publikacji można dowiedzieć się, że Ochotnica to miejsce wyjątkowe. To tutaj można dostrzec piękno gorczańskiej przyrody, można zetknąć się z żywą kulturą pasterską miejscowych górali. To przestrzeń, w której niemal na każdym kroku spotkać się można z historią.

Jak zaznaczają autorzy tej publikacji ma ona charakter popularnonaukowy. Nie aspiruje do rangi monografii. Wszystkie opisane w tej książce wydarzenia mają odzwierciedlenie w źródłach – archiwaliach, relacjach świadków, a także ustaleniach naukowych innych badaczy.

W uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu czytamy:

„Historia gminy Ochotnica Dolna jest niezwykle bogata w różnorakie wydarzenia, także i te tragiczne. W Ochotnicy i Tylmanowej znajduje się wiele miejsc, które pamiętają czasy I i II wojny światowej. Są związane z zawieruchą wojenną i różnymi kolejami losu. Miejsca te zostały zebrane i szczegółowo opisane w tej publikacji opracowanej przez dra Dawida Golika i Wojciecha Muleta pt. „Ochotnica i Tylmanowa. Miejsca Pamięci”.

Wydawnictwo składa się z czterech rozdziałów: z dziejów Ochotnicy i Tylmanowej; bohaterstwo i ofiara; miejsca szczególne; ludzie z historią.

Dodatkowo publikacja została wzbogacona mapą gminy Ochotnica Dolna, na której zamieszczono miejsca pamięci. Mapę opracował Krzysztof Buczek. Recenzentem publikacji jest dr Michał Wenklar. Książka jest hołdem dla tych, którzy polegli w walkach o wolność i jednocześnie formą pamięci o nich. Zawiera wiele archiwalnych zdjęć, w tym unikatowych dokumentów, jak również wybraną bibliografię. Publikacja liczy 244 strony, oprawa twarda.

Wydawnictwo zostało zrealizowane w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”. Wydawca: Wydawnictwo i Drukarnia NOVA SANDEC w Nowym Sączu. Dawid Golik, Wojciech Mulet, „Ochotnica i Tylmanowa. Miejsca pamięci”, Wydawca: Wydawnictwo i Drukarnia NOVA SANDEC w Nowym Sączu, Ochotnica Dolna, 2020. Opr. [email protected]

Dziękujemy za przesłanie błędu